שתף קטע נבחר

אנס צעירה והתחתן איתה: "עשיתי לה טובה"

צעירה אפגנית שנאנסה בגיל 16 על ידי הבעל של בת דודתה נשלחה לכלא בגין ניאוף עם אדם נשוי. בעקבות לחצים גדולים היא הסכימה להתחתן איתו וכיום יש להם שני ילדים ועוד אחד בדרך. רשת CNN בכתבה על האישה שוויתרה על חירותה למען עתיד בתה ושלא מסוגלת להסתכל לבעלה בעיניים

התוצאה שהתקבלה מחרידה. הבעל של בת דודתה אנס אותה; כלאו אותה בגין ניאוף משום שהאנס שלה היה אדם נשוי; כבודה נרמס והיא סבלה מחרפה בעקבות הסערה הגדולה שהתעוררה בעולם בעקבות התקיפה והמאסר שלה, והיא זכתה לחנינה רק בזכות צו נשיאותי; לאחר מכן סבלה מבושה ומדחייה של החברה השמרנית שרואה בה את האחראית לאונס שלה. אז מה הפתרון בחברה הזו? להתחתן עם האנס שלך.

 

ניתן לקרוא את הכתבה גם באתר CNN

 

אונס ועוני: 140 מיליון ילדות יינשאו תוך עשור

 

זה מה שקרה לגולנאז, שהייתה בקושי בת 16 כשנאנסה. כעת היא נושאת ברחמה את ילדה השלישי לאנס שלה אסדוללה, שהורשע בתקיפתה ונכלא, אך לאחר מכן הומתק עונשו.

 

 

מצוקתה של גולנאז - כמו זו של נשים רבות אחרות באפגניסטן החשוכה - נעלמה מעין העולם ברגע שהיא קיבלה חנינה ושוחררה מהכלא בצו נשיאותי. במקום להתחיל חיים חדשים, מה שקרה לגולנאז בהמשך היה פתרון אפגני שקט ל"בעיה" - סימן לכך שמצב זכויות הנשים באפגניסטן בכי רע למרות מיליארדי הדולרים שנשפכו למדינה הזו מארצות הברית ובעלות בריתה בברית הצפון אטלנטית (נאט"ו) במשך יותר מעשור של מלחמה.

 

הבעל האנס: "אחים שלה לא רצו לקבל אותה בחזרה"

כתב רשת CNN מצא את גולנאז בבית משפחתה. סמייל, הבת שנולדה לה לאחר האונס, היא כיום ילדה קטנה וזוהרת שמתרוצצת בבית שאותו חולקת גולנאז עם אשתו הראשונה של אסדוללה, שהיא גם בת דודתה.

 

אסדוללה הסכים שרשת CNN תראיין אותו ואת גולנאז משום שהוא רצה, כך זה נראה, להראות שהדברים הוסדרו כעת, שבהתאם לגרסה האפגנית למוסר חברתי הוא עשה את הדבר הנכון. הוא חילץ את גולנאז מבושה.

 

"אם לא הייתי מתחתן איתה, לפי המסורות שלנו, היא לא הייתה יכולה לשוב לחברה", הוא אמר. "אחים שלה לא רצו לקבל אותה בחזרה. עכשיו אין לה יותר את כל הבעיות האלה".

 

לא מסתכלת לבעלה בעיניים. גולנאז ליד בתה סמייל והאיש שאנס אותה (צילו: CNN) (צילו: CNN)
לא מסתכלת לבעלה בעיניים. גולנאז ליד בתה סמייל והאיש שאנס אותה(צילו: CNN)

גולנאז נותרה מאופקת במהלך כל הראיון לרשת החדשות האמריקנית ולא הביטה בבעלה אפילו פעם אחת בעיניים. "לא רציתי להרוס את החיים של הבת שלי או להשאיר את עצמי חסרת אונים אז הסכמתי להתחתן איתו", היא סיפרה. "אנחנו אנשים מסורתיים. כשיוצא לנו שם רע אנחנו מעדיפים למות מאשר לחיות בחברה עם השם הזה".

 

בזמן שסמייל מנסה למזוג תה לכוס, שבעת הילדים האחרים בבית רצים מסביב לחצר. האישה הראשונה של אסדוללה לא נראית במקום. דיוקנו של האיש ששחרר את גולנאז ב-2011, נשיא אפגניסטן דאג חמיד קרזאי, תלוי על הקיר. אולם תחושת הסדר ששוררת כאן מתערערת על ידי העובדה שהבית הזה נבנה סביב פשע שבוצע.

 

נדרש הסבר לשאלה איך הגיעה גולנאז לבית הזה בסופו של דבר. לאחר שחרורה מהכלא הופעל עליה לחץ להתחתן עם התוקף שלה. אולם באותה עת פעילי זכויות ניסו לעזור לה בהשגת מקלט מדיני בחו"ל. "למרבה הצער, כמה אנשים מתוך הממשלה הפעילו על גולנאז לחץ כבד להינשא לתוקף שלה, דבר שהיה מאכזב מאוד", אמרה עורכת דינה לשעבר, האזרחית האמריקנית קימברלי מוטליי.

 

"כל הזמן אמרו לגולנאז שגם היא וגם הבת שלה לא יהיו מוגנות אם היא לא תיכנע ללחץ להתחתן. היא הפכה למעשה לאסירה של הסביבה שלה", אמרה מוטליי. "כאם חד-הורית צעירה, לא משכילה ובלי תמיכה משפחתית, גולנאז ובתה היו עומדות בפני קרב קשה ביותר".

 

הלחץ המקומי עבד. גולנאז ערכה היכרות אישית עם האנס שלה במקלט שבו התראיינה לראשונה לרשת CNN עם שחרורה מהכלא. השניים דיברו והגיעו להסכמה שהיא תתחתן איתו.

 

הדבר המטריד ביותר הוא שהאישה שלפני ארבע שנים הייתה עיקשת בטענתה שהיא נאנסה - אף שידעה איזו סטיגמה ייצרו סביבה - אומרת כעת שקרובי משפחתה אמרו לה להמציא את טענותיה. "כעת היא נמצאת לצדי ויודעת שזה לא היה דבר כזה גדול כמו שהראו", אמר אסדוללה. "אני לא חושבת על זה יותר", אמרה גולנאז. "אין לי עכשיו בעיה איתו ואני לא רוצה לדבר על בעיות העבר. החיים שלי בסדר. אני מאושרת עם החיים שלי. הם מתקדמים".

 

גולנאז קיבלה מבעלה רשות לדבר עם רשת CNN ביחידות. אסדוללה זז הצדה, אבל עמד קרוב לדלת החדר. אף שהיא טוענת כעת שהיא לא נאנסה, היא מסבירה את החלטתה. הוא סתרה את דברי בעלה, ואמרה שהאחים שלה היו מקבלים אותה בחזרה אם לא הייתה מתחתנת איתו.

 

"האחים שלי התנגדו לנישואים ואמרו לי לקחת את הבת שלי וללכת לפקיסטן ולחיות איתם", היא אמרה. "אבל עכשיו אנחנו נשואים, הם חתכו את הקשר איתי ולא יראו אותי שוב".

 

ההחלטה שקיבלה הייתה למען בתה. "לא, לא יכולתי למלא את משאלות חיי. התחתנתי עם האיש הזה; ניתקתי את הקשר עם המשפחה שלי רק כדי לקנות את עתידה של בתי".

 

מצמרר לראות כיצד התגלגלו הדברים אצל גולנאז אחרי שסיפורה סוקר בהרחבה בעולם. כיום היא נושאת כאמור את ילדה השלישי לאיש שאנס אותה, הסכימה לחיות איתו כאשתו השנייה וסגורה בביתו.

 

הכתבה תורגמה על ידי ynet ובאחריותו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילו: CNN
התחתנה למען העתיד של הבת שלה. גולנאז
צילו: CNN
מומלצים