שתף קטע נבחר

העולם מתגייס: היכן קבורים החיילים היהודים שלחמו בנאצים?

לקראת 70 שנה ליום הניצחון של בעלות הברית על הנאצים, השיקו האוליגרך הקווקזי גרמן זכרייב וועידת רבני אירופה, פרוייקט לחשיפת קבריהם של כרבע מיליון יהודים, שעל פי הערכות נהרגו כחיילים בקרבות נגד הגרמנים. הוועדה הבינלאומית לקברי מלחמה תסייע להם

שישה מיליון אזרחים יהודים נספו על אדמת אירופה במלחמת העולם השנייה. ומה עם כרבע מיליון חיילי בעלות הברית מבני העם היהודי שנפלו בקרב נגד הנאצים? איש העסקים הקווקזי גבריאל גרמן זכרייב וארגון ועידת רבני אירופה, הכריזו לאחרונה על פרוייקט מיוחד לאיתור מקום קבורתם. כעת הודיעה ועדת חבר העמים לקברי מלחמה כי היא מצטרפת למהלך.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

על פי הערכות שונות, כ-250 אלף חיילים יהודיים ששירתו בצבאות בעלות הברית, הצבא האדום, ארגוני הפרטיזנים והמחתרות, נהרגו במלחמה, ויוזמי הפרוייקט אומרים כי לא ידוע על תיעוד כלשהו של זהות הנופלים ומקום קבורתם (חלקם, מן הסתם, בקברי אחים).

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

הארגון "לא תשכח", הפועל בחסות רבני אירופה וועידת התביעות לשימור בתי העלמין היהודיים במדינות היבשת, נרתם למהלך ויהיה הזרוע המבצעת של המפעל החדש. כעת, כאמור, הודיעה ועדת חבר העמים לקברי מלחמה - ארגון בינלאומי הפועל כבר כמעט מאה שנה למען איתור מקום קבורת לוחמי מדינות חבר העמים הבריטי שנפלו במלחמות העולם – כי תשתתף אף היא בפרוייקט.

 

"צדק היסטורי"

לקראת מלאות 70 שנה לסיום המלחמה ("יום הניצחון היהודי"), בחודש הבא, 9 למאי, יזם האוליגרך זכרייב בחודשים האחרונים שורה של

אירועים ציבוריים, ששיאם יהיה בכ"ו באייר - עוד חודש בדיוק. המטרה: להטמיע בישראל ובקהילות היהודיות בתפוצות את ציון "יום השחרור וההצלה" דווקא על פי התאריך העברי שלו. בתוכנית: הכנסת ספרי תורה ביום זה למשכן הכנסת, לכותל המערבי ולבית הרב חיים קנייבסקי, ממנהיגי הציבור החרדי-ליטאי.

 

הפרוייקט לאיתור הקברים הוא נדבך נוסף במפעלו של איש העסקים היהודי-קווקזי. מרכז אירועי "יום השחרור וההצלה", משה פרידמן, אמר כי בכ"ו באייר יעלו רבני אירופה, נציגי המדינות, בני נוער וסטודנטים אל בתי הקברות, קברי האחים ואתרי ההנצחה והזיכרון ללוחמים היהודיים ויקיימו בהם טקסי אזכרה ממלכתיים.

 

נשיא 'ועידת רבני אירופה', הרב פנחס גולדשמידט, אמר: "התוכנית הינה צדק היסטורי לאותם יהודים שחירפו את נפשם במלחמה, והגם שעברו 70 שנה מאז נהרגו. אנו זוכים לשיתוף פעולה עם מדינות בעלות הברית והצבא האדום לזכרם". גולדשמידט הוסיף כי הוא מצפה כי בכינוס הרבנים הקרוב הן יכריזו באמצעות שגריריהן שישתתפו בו על פתיחת הארכיונים שלהם והעמדת הסיוע הנדרש להצלחת הפרויקט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רבע מיליון יהודים שירתו בצבאות בעלות הברית
צילום: ישראל ברדוגו
זכרייב בטקס יום ההצלה
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים