שתף קטע נבחר

מאות מפגינים נגד "כת הסמינר": "מקבלים מימון מ'לב טהור'"

עשרות בנות נתונות לשליטתו המוחלטת של הרב אהרון רמתי, לדברי הוריהן - תחת התעללות נפשית, שכוללת ניתוק מהעולם ואורח חיים סגפני בשם הדת. מאות מפגינים דורשים מהרשויות להתערב בנעשה במוסד: "הבת שלי נמצאת בכלא הזה, ואנחנו לא נלך הביתה. נישאר פה עד שהבנות ישתחררו"

 

 

מאות מפגינים מול "כת הסמינר": ארבע שנים אחרי שנחשף החשד לקיומה של כת במדרשת "באר מרים" בירושלים, מתאגדות משפחות התלמידות הנפגעות למאבק משותף במנהיגה, הרב אהרון רמתי. הערב (ג') הן מקיימות לראשונה הפגנה בעניין, תחילה בסמוך למשכן הכנסת - בדרישה מהרשויות להתערב בנעשה במוסד, למרות היעדר ממצאים פליליים בפרשה - ולאחר מכן מול בניין המדרשה עצמה, בשכונה החרדית סנהדריה בעיר - נגד הרב שלטענתן מתעלל נפשית בתלמידותיו.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

המפגינים התעמתו עם תושבים מקומיים, שכנים של הסמינר "באר מרים" ומנהיג "כת הסמינר", הרב אהרון רמתי. מאות הורים, אחים וקרובי משפחה אחרים שיקירותיהן שוהות בסמינר, זעקו כי לא יניחו ולא ישקטו עד שתצאנה משם: "הבת שלי נמצאת בכלא הזה ואנחנו לא נלך הביתה. נישאר פה עד שהבנות ישתחררו".

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

אמה של נופר וקנין שמשפחתה יזמה את המחאה, קראה לבתה לצאת אליה. "אני רוצה לראות אותה", בכתה. "לא ראיתי אותה שנה". קרובת משפחה של צעירה אחרת זעקה, בתקווה כי הדברים יישמעו גם מעבר לחומות: "בבקשה בת אל, חזרי הביתה. אמא שלך חולה, היא מאושפזת, ואבא שלך לא מפסיק לבכות. הוא לא עשה לך כלום".

 

"צריך שהמדינה תתערב במיידית ולא תחכה"

נפגעת כת לשעבר, אמרה ל-ynet כי "הבנות נמצאות בהכחשה מלאה. הן חייבות לרצות אותו ולהוכיח לו שהן לא מתערערות מהמצב הזה. הייתי במקום הזה, ואני יודעת בדיוק על מה אני מדברת. צריך שהמדינה תתערב במיידית ולא תחכה".

 

בינתיים, ממשיכות לזרום עדויות נוספות מתוך "באר מרים" על התעללות נפשית של רמתי בעשרות צעירות, רובן בגירות, שבהשראתו התנתקו ממשפחותיהן, גזרו על עצמן תלות מוחלטת בו, ואימצו אורח חיים סגפני - הכל בשם הדת וכביטוי להתקרבותן אליה.

  

"המוטו של ה'כומר' הזה הוא שכל העולם שבחוץ הוא רע - ורק מה שאצלו טוב", אמר ל-ynet ציון עמר, אביה של בת-אל, הלומדת אצל רמתי והתנתקה ממשפחתה. "לחתונה שלה היא שלחה לנו רק הזמנת נימוסין – וגם זה בטלפון, ויום לפני החופה עוד עשתה איתנו תנאים". לדבריו, בת-אל הודיעה להוריה ולסבתה כי יוכלו להשתתף בשמחה רק אם ידאגו לביטול פסק דין רבני המרחיק את רמתי מירושלים.

 

חמש אחיות בכת, ההורים לא מעוניינים בחילוצן

עמר מספר כי הוא והורים אחרים לתלמידות "באר מרים", לא נחו מעולם מהמאמץ להוצאתן מהמוסד, אך כעת, בזכות התגייסות חברים ופעילות ברשתות החברתיות, מתרחב שיתוף הפעולה ביניהם - והמאבק יוצא לרחובות.

 

מאות מפגינים מול הסמינר (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
מאות מפגינים מול הסמינר(צילום: אלי מנדלבאום)

 

שולט על השידוכים שלהן ביד רמה, מחליט עם מי יצאו ולמי יינשאו, ולרוב פוסל את המועמדים ()
שולט על השידוכים שלהן ביד רמה, מחליט עם מי יצאו ולמי יינשאו, ולרוב פוסל את המועמדים

 

"יש שם בין 50 ל-60 בנות, רובן מבתים חרדיים והשאר חוזרות בתשובה, שלומדות במדרשה וגרות באיזה שלושה מקומות שונים, בתנאים קשים - חלקן במרתף", אמר, ורמז לשיטות הפעולה המיסיונריות לגיוס הבנות: "מדי פעם 'הכומר' שולח כמה מהן עם גיטרות ודברי רגש כדי לנסות לגייס עוד תלמידות מכל מיני סמינרים. הן מבטיחות התעלות רוחנית - ואלו התוצאות".

 

לדבריו, אין ולוּ הורה אחד שמרוצה מכך שבתו לומדת במקום, אך יש שאינם נלחמים בכך ממש – חלקם כדי שלא לאבד את מה שנותר מהקשר עם הבת, ואחרים משיקולים כלכליים. "אף אחד לא קונה את ההצגה שהכל שם בסדר, אבל יש למשל משפחה שחמש בנות שלה נמצאות אצלו, וכשדיברנו על האפשרות שאולי נצליח להוציא אותן משם, האבא היה מאוד מודאג איך יפרנס אותן אצלו בבית".

 

רק שלוש נחלצו, מתוך קרוב למאה

מנכ"ל המרכז לנפגעי כתות, רחל ליכטנשטיין, מספרת כי את "באר מרים" היא מכירה זה כבר כארבע שנים, מאז

שהתעורר החשד כי פועלת בה כת, והיא מכירה רק שלוש בנות שנחלצו משם - מתוך עשרות רבות, קרוב למאה, שעל פי ההערכה למדו במדרשה בשנים האחרונות.

 

תלמידה אחת, קטינה, הוצאה מהמקום בהתערבות רשויות הרווחה; השנייה, בגירה - הודות לשילוב כוחות בין המרכז לנפגעי כתות למשפחתה, שבשונה ממקרים אחרים זכה לשיתוף פעולה מצדה; השלישית, אף היא מעל גיל 18, אזרה אומץ ועזבה את החיים במדרשה בכוחות עצמה.

 

"לפי מה שבני משפחה (וכמובן אלה שיצאו) מספרים, ופונים אלינו יותר ויותר, יש שם את כל המאפיינים הכיתתיים", אומרת ליכטנשטיין, "זה מנהיג ששולט שליטה טוטלית מופרזת במאמיניו ומנצל אותם נפשית, תוך ניתוק מוחלט מהעולם החיצון והפחדות כלפי מי שחושבת לעזוב".

 

לדבריה – כמו על פי עדויות אחרות – רמתי אוסר על תלמידותיו להתחתן, למעט מקרים חריגים. שולט בשידוכים המוצעים להן, ודואג לבודד אותן. הוא מפתח תלות מוחלטת שלהן בו, פוסל כל דרך דתית אחרת או דמות רבנית מלבדו ועוד. "המטרה העיקרית היא לבודד את הבנות מהעולם, וכך להקטין את הסיכוי שהן יבינו שזה לא נורמלי. זו הסיבה שאנחנו דוגלים בחידוש הקשר מצד המשפחה".

 

"רב שפועל בניגוד להלכה"

ליכטנשטיין מסכמת את העדויות שהצטברו מהנעשה מ"באר מרים": "הוא יוצא איתן לקנות בגדים כי רק הוא מבין

מה צנוע ומה לא, לא מכניס אנשים נוספים למסור שיעורים במדרשה – דבר שכל רב נורמלי היה עושה, לא ממנה אישה שתעבוד מול הבנות".

 

"הוא אפילו מחליט איפה כל אחת תעבוד ובאילו שעות – ולאו דווקא מטעמים של צניעות, ומקיים איתן שיחות אישיות ארוכות אחד-על-אחד אל תוך הלילה, שזה גם מנוגד להלכה. הבנות שם נמצאות במצב של חוסר ביטחון ואפס הערכה עצמית - כולל האינטליגנטיות ביותר".

 

אף שהמרכז שהיא מנהלת אינו דתי, וההורים החרדים נרתעים משיתוף פעולה איתו, דווקא מקרב הבנות עצמן פנו אליו יותר אלו שגדלו במגזר. "החילונים לפעמים חושבים שככה זה, כשחוזרים בתשובה מתנתקים מהכל, אז לא תמיד הם מבינים שמשהו פה לא כשורה", הסבירה. "דווקא החרדיות, שמכירות את הדת ויודעות שזו לא דרכה – הן הגיעו אלינו יותר".

 

התמיכה כלכלית: מכת "לב טהור"

גורמים המעורבים בחקירת הפרשה ובטיפול בה, אומרים כי אחד הרבנים היחידים שרמתי מקיים קשר איתם הוא שלמה הלברנץ, מנהיג קהילת "לב טהור", המוכרת אף היא ככת, ושעל פי עדויות מתוכה אנשיה מתעללים בקטינים ונוהגים כלפיהם באלימות פיזית קשה בשם הדת.

 

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 

"לפי מה שאנחנו שומעים, הלברנץ תומך כלכלית ב'באר מרים', ומן הסתם גם משמש מקור השראה לרמתי", אמר גורם שנחשף לעדויות. "זה הרי דבר 'מקובל'. גם אליאור חן היה בקשר עם כתות אחרות".

 

לדבריו, בדיקות וחקירות המשטרה בעניין המדרשה בירושלים אינן מעלות חשד לפלילים, והדבר מחדד את הצורך הדחוף לאסור בחקיקה את פעילות הכתות עצמן – גם מבלי להוכיח עבירות פרטניות של מין ואלימות. "רק כך נוכל לעצור אנשים כמו רמתי, שבכל יום שעובר ממשיכים לפגוע ולהרוס".

 

ממחוז ירושלים של המשטרה נמסר כי "קיימת בדיקה משטרתית שלא הופסקה אף פעם, זאת לאור התלונות שהוגשו במשטרה. מעולם לא הפסיקו לבדוק את התלונות". עם זאת, נראה כי לא מסתמן חשד לפלילים.

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "נבדקו דיווחים לחשד לפגיעה בקטינים והנושא מטופל. באשר לחשד לפגיעה בבגירים. לא ידוע לנו על פעילות פלילית, ולא על הגשת תלונה למשטרה בנושא זה. העירייה פועלת בתיאום עם המשטרה בנושא זה ובנושאים נוספים, ותבדוק כל מידע שיגיע אליה".

 

השתתפו בהכנת הכתבה: רועי ינובסקי ונעמה כהן-פרידמן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
האמהות רוצות את הבנות בבית
צילום: אלי מנדלבאום
הרב אהרון רמתי. הורים מכנים אותו "כומר"
מומלצים