שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סריקות MRI מגלות: מה גורם לקול "הקנאק" בידיים?

  יש כאלה שמצטמררים למשמע הקולות שנגרמים מכיפוף מפרקי הידיים - "קנאקים", אבל רבים נהנים מאוד מהפעולה מסיבה לא מוסברת. עכשיו מגלות סריקות MRI מה באמת גורם לקולות הללו - והאם הפעולה אכן מזיקה?

  זו אחת התופעות המסתוריות בגוף: ה"קנאקים" אותם קולות פכירת מפרקים, הגורמת אצל חלקנו לצמרמורת בלתי נסבלת, ואצל אחרים מדובר בעונג שאין דומה לו – אפופים מיתוסים, רבים. אבל עכשיו מגלות סריקות MRI מה באמת גורם לתופעה.

   

  קול פכירת המפרקים אופייני בעיקר לפכירת אצבעות הידיים, אולם יש המבצעים את התנועה הגורמת לצליל ה"פקפוק" בכל מפרק אפשרי, החל מהמרפקים, דרך האגן, הברכיים ואצבעות הרגליים.

   

  קראו עוד

  מה גורם ל"קנאקים" באצבעות?

  כאב ונפיחות באצבעות הידיים: הסיבות והטיפולים

  תסמונת התעלה הקרפלית: מחלת עידן המחשב

   

  בעבר התעורררו שמועות ומיתוסים רבים סביב התופעה, כשרבים נהגו אכן לחשוב שהפעולה עלולה לפגום במפרקים ולגרום לרעד.

   

  כעת מפרסמים מדעני אוניברסיטת אלברטה בקנדה, תוצאות מחקר שכלל סריקות MRI בזמן אמת של התופעה. הם בדקו את הקנאק "בפעולה", ומצאו כי הרעש קשור להצטברות גז במרווחי המפרקים.

   

  בעת כיפוף האצבעות, או כל מפרק אחר, נוצר מרווח גדול יותר בין המפרקים, והגז ממהר לחמוק החוצה כדי למלא את חלל הוואקום. יציאה זו גורמת לצליל הקנאק. בועת הגז נשארה במקומה לאחר קול הקנאק, אולם תוך שניות ספורות היא שבה למקומה המקורי.

   

  החוקרים מתכוונים כעת להמשיך במחקרם, ולבצע סריקות נוספות באמצעות מכשיר fMRI המאפשר הדמיות בזמן אמת של פעולות פיזיולוגיות בגוף. כך יהיה ניתן לעקוב אחר המתרחש במפרק זמן רב יותר לאחר קול הפכירה של המפרק, ולבדוק את השפעתו על הגוף.

   

  למה זה קורה?

  אז הנה מה שבאמת מתחולל במפרקי האצבעות: הנקודה הזו בה שתי עצמות או יותר מתחברות עטופה בקרום היוצר את השק שעוטף את המפרק. הקרום הזה מפריש נוזל הקרוי סינוביום, שמשמש לסיכה של המפרק. נוזל הסינוביום מכיל גזים שונים ובהם חנקן ופחמן דו חמצני.

   

  שתי תיאוריות עיקריות ניסו עד כה להסביר את הקול הזה שנשמע כמו "קנאק". על פי אחת התיאוריות, בעת כיפוף או מתיחה מהירים של האצבעות, נמתחים גם קרומי המפרקים והגידים וכך משתנה הלחץ באיזור.

   

  שינוי הלחץ הזה גורם לשינויים בתצורת הגזים בנוזל המפרק: אם עד כה הגזים היו מומסים בנוזל המפרק, כעת הם משתחררים ממנו ויוצרים בועה המשתחררת ויוצרת את צליל הפצפוץ.

   

  תיאוריה שנייה גורסת כי באיזור המפרק יש ואקום. מתיחת המפרק גורמת לתזוזה של גידים ופעירת מרווח במפרק המפחיתה את מידת הלחץ באיזור. הפחתה זו של לחץ גורמת לשאיבת גזים בחזרה אל המפרק, מה שגורם לצליל הקנאק.  כאמור, תאוריה זו אושרה בסריקת ה-MRI במחקר הנוכחי.

   

  ומה לגבי הנזק האפשרי? על פי הידוע כיום, פריכת המיפרקים, כלומר ה"קנאקים", אינם גורמים לכל נזק, וגם אינם מגבירים את הסיכון לרעד, או לשחיקת המיפרקים. הצמרמורת שנגרמת לחלק מהסובבים אתכם - היא כבר סיפור אחר.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מה קורה כשפורקים את מפרקי הידיים?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים