שתף קטע נבחר

המיליונר יציל את הכלכלה? מהפך בפינלנד

בצל המיתון והאבטלה הגבוהה ניצחה מפלגת המרכז של יוהה סיפילה בבחירות, והדיחה את ממשלת המרכז-שמאל של אלכסנדר סטוב. הישג למפלגת הימין הקיצוני שמתנגדת לאיחוד האירופי והגיעה שנייה

מהפך פוליטי בפינלנד: מפלגת המרכז בראשות המיליונר יוהה סיפילה זכתה אמש (יום ב') בבחירות הכלליות, והדיחה מהשלטון את ממשלת המרכז-שמאל של ראש הממשלה אלכסנדר סטוב. מערכת הבחירות התמקדה במצב הכלכלי הקשה שבו נמצאת המדינה בשלוש השנים האחרונות.

 

עוד חדשות בעולם :

 הרודן טיפס על ההר הגבוה ביותר בצ' קוריאה 

כיתת יורים, שיסוף גרונות: דאעש חיסל המונים

שטו לאיטליה: חשש לחיי 700 מהגרים שטבעו

וטרינרית ירתה למוות בחתול עם חץ וקשת

 

סיפילה, פוליטיקאי חדש יחסית, זכה ב-49 מ-200 המושבים בפרלמנט. אחריו הגיעה מפלגת הימין הקיצוני האירו-סקפטית "מפלגת הפינים" עם 38 מושבים. "הקואליציה הלאומית" של סטוב קיבלה 37 מושבים בלבד, והמפלגה הרביעית בגודלה היא המפלגה הסוציאל-דמוקרטית עם 34 מושבים. לפי המסורת בפינלנד, המפלגה הגדולה מקימה ממשלה עם מפלגות גדולות נוספות כדי להבטיח רוב בפרלמנט. מלאכת הרכבת הקואליציה אמורה להימשך כמה שבועות, והישגה של מפלגת הימין הקיצוני שהגיעה שנייה צפוי להקשות על סיפילה.

סיפילה חוגג את הניצחון בהלסינקי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סיפילה חוגג את הניצחון בהלסינקי(צילום: רויטרס)

סיפילה הכריז על ניצחונו כבר אמש ואמר כי היום ישוחח עם שלוש המפלגות הגדולות שהגיעו אחריו. "הטלפון יצלצל ומשם נתקדם. לבנות את האמון בין המפלגות בממשלה העתידית זה הגורם החשוב ביותר", אמר. סקרי דעת קהל ניבאו ניצחון מוחץ לאיל התקשורת בן ה-53, שבמהלך הקמפיין הבטיח להשיב את כלכלת המדינה למסלול הצמיחה לאחר תקופה ארוכה של מיתון וקיפאון ולאחר שצעדי הצנע והרפורמות נכשלו. 

 

רק הכלכלה על סדר היום

סיפילה נבחר ב-2011 לפרלמנט הפיני, ושנה לאחר מכן הפך למנהיג מפלגתו אף שעדיין לא היה מוכר לרוב אזרחי המדינה. מפלגת המרכז נמצאת באופוזיציה מאז 2011, ובסקרים האחרונים היא קיבלה בסביבות 24 אחוזי תמיכה. מצביעים רבים אמרו כי הכלכלה היא הנושא הראשון במעלה במערכת הבחירות הזו.

 

"הסוגיה העיקרית בבחירות האלה היא המצב הכלכלי הגרוע בפינלנד, ולכן הצבעתי למען האנשים שלדעתי הם מומחים בכלכלה", אמר יורמה מהונן בן ה-64 לאחר שהצביע בקלפי בהלסינקי. "אני משאיר להם למצוא פתרון. אין לי תשובה בעצמי, אבל יהיה צורך בקיצוצים", הוא הוסיף.

הבטיח לייצר 200 אלף מקומות עבודה חדשים. המיליונר יוהה סיפילה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הבטיח לייצר 200 אלף מקומות עבודה חדשים. המיליונר יוהה סיפילה(צילום: AFP)

מחלוקות רבות בקואליציה. ראש הממשלה סטוב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מחלוקות רבות בקואליציה. ראש הממשלה סטוב(צילום: AFP)
רפאל דונר, בן 25, היה ביום הבחירות אופטימי פחות ממהונן. "אני לא חושב שהבחירות הולכות לשנות הרבה", הוא אמר. "אני מאמין שיש לנו מספיק בפינלנד. אני מסתכל על החברים שלי ולכולם יש אייפונים, כולם הולכים לחופשות במקומות נחמדים וכולם מקיימים ארוחות בראנץ' מדי סוף שבוע".

 

בניגוד לחוסר ההסכמה וחילוקי הדעות האחרונים בתוך הקואליציה של ראש הממשלה סטוב, שהורכבה מארבע מפלגות, אמר סיפילה שהממשלה בראשותו תשתף פעולה עם מפלגות אחרות כדי לקדם את המדיניות שלה. "אנו זקוקים למפעלים חדשים ולמקומות עבודה חדשים בכל פינלנד. אנו זקוקים לפתרונות נועזים ולמנהיגות מוכוונת-מטרה", אמר סיפילה.

מנהיג את מפלגת הימין הקיצונית "המפלגה הפינית". טימו סויני (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מנהיג את מפלגת הימין הקיצונית "המפלגה הפינית". טימו סויני(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

המיליונר הפיני הבטיח ליצור 200 אלף מקומות עבודה במגזר הפרטי תוך עשר שנים, על רקע שיעור האבטלה הגבוה שנמצא בשיא מאז 2003 ועומד על 9.2 אחוזים.

 

מי שצפה מקרוב בבחירות בפינלנד הם מנהיגי האיחוד האירופי בבריסל. במפלגת המרכז הפינית יש אגף שמתנגד לחברות באיחוד האירופי, ומפלגת הימין הקיצונית "מפלגת הפינים", שעשויה להיות חלק מהקואליציה, מתנגדת בתוקף להתערבות זרה בענייניה של פינלנד. "גוש האירו הוא כרגע קטסטרופה", אמר מנהיג המפלגה סויני בראיון לסוכנות הידיעות הצרפתית. סויני מקווה לכהן בתפקיד שר בממשלה הבאה.

 

"יוון צריכה לצאת מגוש האירו ולבצע פיחות במטבע בדרכה שלה, להעמיד את כלכלתה שוב על הרגליים ואולי מאוחר יותר לשוב לגוש האירו", אמר סויני.


פורסם לראשונה 19/04/2015 15:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"הטלפון יצלצל ומשם נתקדם"
צילום: רויטרס
מומלצים