שתף קטע נבחר

"ליל חניה": כאילו לא חלפו שישים שנה

"השיר נכתב אחרי שירותו של נתן אלתרמן בקרבות תש"ח. ביצענו אותו שבועות ספורים לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים - ובמהלכה הופענו אתו בגזרות השונות. וכאילו לא חלפו השנים, נדמה שהוא נכתב זה עתה, במיוחד עבורנו". חנן יובל ושלמה זיכל בביצוע מיוחד ל-ynet

 

 

את השיר "ליל חניה" שחיברו נתן אלתרמן ויאיר רוזנבלום, ביצעתי והקלטתי עם חבריי ירדנה ארזי ואפרים שמיר ב"פסטיבל הזמר והפזמון" בשנת 1973, יום העצמאות ה-25 של מדינת ישראל. כחמישה חודשים לאחר מכן, פרצה מלחמת יום הכיפורים, ואני - עם עוד עשרות מחבריי האמנים – גויסתי לשירות מילואים פעיל.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

במשך כחצי שנה הסתובבתי בין הגזרות השונות. בכל מאות ההופעות שבהן הופעתי – "ליל חניה" היה אחד הנדבכים החזקים בהן. השיר הזה מדמה עם שלם למחנה גדול הנערך לחניית לילה, על כל מה שמתרחש במחנה – טבחים ותבשילים והווי – כל זה כדי לקום למחרת בבוקר ולהיהרס במלחמה.

 

יום הזיכרון בערוץ היהדות :

 

השיר שכתב אלתרמן ב-1954, כאילו נכתב זה עתה במיוחד עבורנו ועבור המלחמה הנוראית של 1973, מלחמה שאיננה נגמרת גם בשנת 2015. מספרים שהאלוף יצחק שדה, מפקד הפלמ"ח, סייר ברחובות תל אביב במהלך קרבות תש"ח, וכשחלף על פני קפה "כסית" ברחוב דיזנגוף, הוא ראה חבורת אמנים יושבת שם, וביניהם המשורר נתן אלתרמן. המראה הכעיס אותו מאוד, והוא מיד שלף את אלתרמן מהחבורה – ושלח אותו אל החזית באזור כיס פלוג'ה.

 

גשר בין דורות

כעבור כמה שבועות יצא יצחק שדה לסיור בקווים הקדמיים, וכך הגיע לתל גת, שם התחולל קרב כבד. ואת

מי ראה שם, כעוזר לרגם לצד מרגמה? את נתן אלתרמן. שדה נבהל מאוד, והבין לפתע שבמו ידיו הוא מסכן את חייו של המשורר הלאומי. הוא שלח אותו מיד הביתה.

 

שש שנים מאוחר יותר כתב אלתרמן את הפואמה המדהימה הזאת. למעלה מששים שנה חלפו מאז, ולמעלה מארבעים שנה מאז הולחן ובוצע. לא מזמן פנה אלי הזמר הצעיר, שלמה זיכל, וביקש כי נבצע יחדיו את השיר הזה.

 

זה היה קצת אחרי שסיימתי איתו הפקת אלבום בכורה מרגש, וכשהוא בא עם הבקשה לביצוע המשותף של "ליל חניה", הרגשתי כי נבנה הגשר המחבר בין הדורות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי דוידוביץ'
שלמה זיכל. גשר על פני מים סוערים
צילום: אורי דוידוביץ'
צילום: אורי דוידוביץ'
"גשר צר". עטיפת האלבום
צילום: אורי דוידוביץ'
מומלצים