שתף קטע נבחר

"הקברים השקופים" של ישראל: מי מניח נר על קבר החלל החרדי?

רבים מחללי צה"ל החרדים לא נקברו בבתי עלמין צבאיים, לא פעם מחמת הבושה של המשפחה, וביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, הם עומדים מיותמים וזנוחים בתודעה הישראלית. לאחר מיפוי שעדיין לא הסתיים, יש מי שיגיד מחר קדיש על קבריהם: "החברה הישראלית חייבת גם להם. בשדה הקרב לא הסתכלו מה יש להם מתחת לקסדה"

 

 

שנים הם עמדו מיותמים, צברו אבק והזנחה, ובימי הזיכרון איש לא הניח זר על קברם, לא הדליק נר או אמר "קדיש" לעילוי נשמתם. שלא במתכון, מנסיבות רבות ושונות, נשכחו רבים מחללי צה"ל מן המגזר החרדי.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

מדובר "בקברים השקופים" של מדינת ישראל: חללי צה"ל החרדים לעתים אפילו לא נקברו בבית עלמין צבאי מחמת הבושה של המשפחה, וביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, הם עומדים מיותמים וזנוחים בתודעה הישראלית.

 

יום הזיכרון בערוץ היהדות :

 

הרב אליעזר שנוולד - אח שכול, אל"מ במיל' וראש ישיבת ההסדר "מאיר הראל" במודיעין, שרבים מתלמידיה משרתים בתפקידים קרביים בצבא – התוודע למצב לפני שלוש שנים, ומאז גייס את תלמידיו בישיבה ובמוסדות הקשורים אליה, למבצע יום הזיכרון, "יום של הזדהות והכרת תודה", כדבריו.

 

"אנו מנסים למפות כמה שיותר את בתי הקברות שבהם נקברו החללים החרדים", הוא מסביר, "משימה לא פשוטה כשלעצמה. בחלק הממקרים יש בני משפחה שמתקשרים, ובאחרים אלה חברים שמבקשים שלא נספר שהם התקשרו אלינו. אנחנו משתדלים קבוצה של בני הישיבה מכל הישיבות שאנו קשורים אליהם, תפקוד כל קבר כזה, יגידו קדיש, יאמרו תהילים ויכבדו את זכרו של אותו חלל - כחלק מהחברה הישראלית".

 

בכמה חללים מדובר?

 

"לא ידועים לנו מספרים מדויקים של חללים חרדים שקבריהם אינם נפקדים", הוא אומר ל-yent. "אך מעריכים שמדובר בקרוב למאה. אנו עוסקים בזה כבר שנה שלישית, ובכל שנה מגלים חללים נוספים". הרב מסביר כי "קשה לאתר אותם מכמה סיבות: ראשית, מפני שהמדינה א עוסקת בשיוך מגזרי, וכן משום שאלה חללים שהמשפחות העדיפו שיקברו בבתי קברות אזרחיים".

 

הרב שנוולד מספר כי ברוב המקרים, המשפחות לא מגיעות כלל לקבר. "לפעמים מגיע חלק מהמעגל השני או השלישי, ובמקומות אחרים מגיעים לפעמים חברים לנשק – אבל ברוב המקומות לא מגיעים".

 

המשתתתפים במבצע מקפידים שלא לפגוע במשפחות החרדיות המעדיפות להישאר מחוץ למעגל. "אנחנו חושבים שיום הזיכרון הוא יום שמאחד, לא צריך לנסות ללבות את הדברים השונים בעם ישראל. הנופלים הלכו כולם בשורה אחת. לא הסתכלו מה נמצא להם מתחת לקסדה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החברה הישראלית חייבת גם להם
הרב אליעזר שנוולד
מומלצים