שתף קטע נבחר

כחול לבן רחוק מהבית: יהודי העולם חוגגים עצמאות

ערב ישראלי בניו-ג'רזי, להקה צבאית באוסטרליה - ורחוב ישראלי במונטווידאו: מאורוגוואי ועד בלגיה, מאוסטרליה ועד ארה"ב - הלב נמצא בישראל. "כאן כל אחד מבין שבלי מדינת ישראל, לא יתאפשר לנו לחיות גם מעבר לים"

טורונטו: "לילה בתל אביב"

רביי מייקל דולנגין, הוא מנהיג הקהילה הרפורמית "סיני" שבטורונטו, קנדה - הנחשבת לשנייה בגודלה בקנדה כולה. אם בעבר דיברו על ניתוק של הקהילות הרפורמיות ממדינת ישראל – לא עוד. בקהילה נוהגים לשאת דרך קבע את התפילה לשלום המדינה, והתפילה לשלום חיילי צה"ל.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

מה בתוכנית? בקהילה מתוכננים שני אירועי עצמאות: הראשון - אירוע דתי שנערך בתום יום הזיכרון בהיכל התפילה. הטקס כלל תפילה חגיגית בליווי שירים ופואמות ייחודים ליום זה, ונערך בשיתוף "הסוכנות יהודית" והפדרציה המקומית.

 

בואו לחגוג עצמאות בערוץ היהדות :

 

האירוע השני, מסיבת ריקודים עליזה, שתתקיים במוצאי השבת הקרובה בסימן "לילה בתל אביב", ובה תנוגן מוזיקה ישראלית, וינאמו בה חברי הקהילה - מבוגרים ובני נוער שחזרו מביקור בישראל.

 

 

כמדי שנה יוזמן שגריר ישראל בקנדה לאירועים, לצד נציגות מטעם הפרלמנט הקנדי. "יש לחגיגה הזו משמעות עמוקה בעיניי", אומר הרב דולגין ל-ynet. "הראשונה, התבוננות בעבר והבנה עד כמה אנחנו מבורכים ובני מזל לחיות בתקופה שבה יש לנו מדינה יהודית משגשגת.

 

"כקהילה הגדולה ביותר של ניצולי שואה מחוץ לישראל (לצד שיקגו, ארה"ב), זו הזדמנות להזכיר לניצולים שאנחנו חזקים היום, מאחר וכוחם של יהודים בעולם תלוי בחוזקה של מדינת ישראל".

 

"הדבר השני הוא העתיד: אנו רואים בישראל מרכז תרבות, ובהתאם, יש לנו ולתנועה הרפורמית בישראל, מחויבות למדינה חזקה, יהודית ודמוקרטית; לייצר חברה שתתקיים לאור ערכי היהדות, חזונם של מייסדיה וחזון נביאי ישראל".

 

סידני: חוגגים עם להקה צבאית

הקהילה היהודית בסידני, אוסטרליה לובשת חג, וחגיגות העצמאות ביבשת הדרומית של כדור הארץ נערכות בפער שעות ניכר ביחס לישראל. בהתאם להיפוך העונות, יום העצמאות בסידני מתקיים בגשמים ובקור, זה לא מפריע לתפילה החגיגית.

 

מה בתוכנית? חניכי "בני עקיבא" העולמית רקדו ושרו בליווי דגלי ישראל כמדי שנה, כשכל חברי הקהילה, לבושים בכחול-לבן, מצטרפים לשמחה.

 

 

בכל בתי הספר היהודיים תתקיים פעילות מיוחדת לציון היום בשלל אירועים שונים ומגוונים. ביום ראשון הקרוב ייערך אירוע קהילתי ענק, שיכלול קונצרט, קרנבל, וגולת הכותרת - הופעה של להקה צבאית מישראל.

 

יונתן סינקלר, שליח "בני עקיבא העולמית" בסידני, מציין כי "למרות שסידני היא אחת מהערים הכי רחוקות גאוגרפית מישראל - תחושת האחדות, הקירבה והאהדה שיש לכל יהודי בקהילה למדינה היא כל כך חזקה, קרובה ומאחדת, עד שלפעמים, אם סוגרים את העיניים חזק-חזק ביום העצמאות, אפשר לדמיין שאתה ממש נמצא בלב הכותל, או על רחוב בן יהודה בתל אביב, כשמאות צעירים שרים, רוקדים ומנופפים בדגלים".

 

מונטווידאו: טי-שירט של הרצל, ו"רחוב ישראלי"

הקהילה היהודית של בירת אורגוואי נחשבת לקהילה ציונית גאה, ו-12 אלף היהודים שחיים בה לא מוותרים, בהתאם, על חגיגת יום עצמאות עליזה במיוחד. הקהילה מתאפיינת במגוון רחב של עדות וזרמים, אך גם במכנה משותף וחוצה כל - ישראל.

 

"הקושי היחיד הוא שזו חגיגה של גטו. אנחנו חוגגים, אבל הרחוב הרגיל איננו שותף לחגיגה". הרב אליהו גליל (צילום: ציון שמי) (צילום: ציון שמי)
"הקושי היחיד הוא שזו חגיגה של גטו. אנחנו חוגגים, אבל הרחוב הרגיל איננו שותף לחגיגה". הרב אליהו גליל(צילום: ציון שמי)

 

מה בתוכנית? לקראת יום העצמאות שותפו נציגים ישראלים באורוגוואי, בהכנת החגיגות והפעילויות בקהילה היהודית. ילדי בית הספר יחזו בהצגה על "פורצי דרך ישראלים", ותיערך פעילות לבני נוער על "חשיבה מחוץ לקופסה".

 

לאחר התפילה החגיגית בבתי הכנסת המקומיים, התקיימה מסיבת עצמאות עליזה. בקהילה נהוג שבכל פעם מארחת קהילה אחרת את הפעילויות, והפעם הגיעה תורה של הקהילה הקונסרבטיבית.

 

הקונספט החביב על המקומיים הוא "רחוב ישראלי" - מעין שוק עליז שניתן לשחק בו ב"משחקים ציוניים" ולזכות בפרסים דוגמת טי-שירט של הרצל, להצטלם ב"כותל" לתמונת מגנט, לבלות בדוכני פלאפל - ועוד "לשלם" על הכל ב"כסף ישראלי", ממש כמו במונופול.

 

את ה"על-האש" הישראלי מחליפה הגרסה המקומית - אסדו דרום-אמריקאי משובח (בכל זאת, ארץ הבשר). לצד הופעות של להקות מקומיות שינעימו את החגיגות, תתקיים הופעה של להקה יהודית-ארגנטינאית בשם Tiembla el.

 

הרב אליהו גליל, שליח רשת "תורה מציון" - איש חינוך ושותף לפרויקט "משפחה ישראלית בקהילה" - מציין כי על אף 14 אלף הקילומטרים המפרידים בין ישראל לאורוגוואי, החגיגה המקומית מזכירה מאוד את "הבית". "הקושי היחיד הוא שזו חגיגה של גטו", הוא אומר. "אנחנו חוגגים, אבל הרחוב הרגיל איננו שותף לחגיגה".

 

ניו-ג'רזי: בחולצות לבנות והורה

תחת הכרזה החגיגית נכתב: "חוגגים לישראל 67 שנה!" אלא שהחגיגה מתרחשת הרחק מעבר לים, בטינק שבניו-ג'רזי. 200 חברים מונה הקהילה הקונסרבטיבית "בית השלום", כולם אמריקאים – אך גם ציונים.

 

 

מדי שנה הם מציינים את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ויום העצמאות, שנפתח בתפילת ערבית חגיגית בבית הכנסת. בטקס מיוחד מדליקים חברי הקהילה את "נרות העצמאות" – ואת האש הם מעבירים מנר יום הזיכרון שהודלק יממה קודם לכן.

 

מה בתוכנית? מצגת מיוחדת, שירים והרקדה ברוח ישראלית. "אנו מעודדים את כולם לבוא לבושים בחולצות לבנות", נכתב.

 

בין החברים בקהילה, גם כאלה שבניהם משרתים או שירתו בצה"ל - ואף לוחמי מחתרות בדימוס, והם משתפים את הקהילה בחוויה הישראלית.

 

אולם החגיגות הקהילתי קושט בכרזות יום העצמאות בעברית ובאנגלית, ועל אף המרחק - לא פסחו שם על תקרובת ישראלית למהדרין. "אם אתה לא יכול להיות ביום העצמאות בישראל, המקום השני הכי 'שווה' הוא ללא ספק קהילת 'בית השלום' בטינק!" אומרים בגאווה אנשי הקהילה ל-ynet.

 

אמסטרדם: גיטרות "ועל האש"

חגיגות העצמאות בבירת הולנד נערכות בהובלת "בני עקיבא" העולמית. בערב החג קיימה הקהילה תפילת ערבית חגיגית עם "הלל", בליווי כלי נגינה. התזמורת, אגב, מורכבת ממוזיקאים בוגרי התנועה.

 

 

מה בתוכנית? אחרי התפילה - "ערב ישראלי" לסטודנטים, שבו הוקרנו סרטים ישראלים. ביום העצמאות עצמו עורכים לראשונה חניכי התנועה הדרכה לילדי בית הספר היהודי, בנושא היום. ואי אפשר בלי "על האש" ישראלי-למהדרין.

 

שליח "בני עקיבא" העולמית בהולנד, אוהד טל, סיפר כי "ימים אלה שאנו מציינים בהם את זיכרון חללי צה"ל, חגיגת העצמאות ושחרור ירושלים - הם חוויה שונה מאוד בחו"ל. העין צופייה, הלב הומה אבל הכול מרחוק. אך מכאן גם החשיבות של קיום הפעילות הזו דווקא בקהילות ישראל בגולה, על מנת להעצים את החיבור ולקרב את היום שבו נחגוג כולנו יחד בארץ ישראל".

 

אנטוורפן: גם החרדים חוגגים

קהילת "שומרי הדת" בבלגיה הזמינה את חבריה לתפילת יום העצמאות החגיגית, שנערכה כמדי שנה בבית הכנסת "וואן דן נסטליי" על ידי החזן הראשי, בנימין מילר. "זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו", ציטטו חברי הקהילה, ובטקס מעבר מיוחד חתמו את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, והחלו את חגיגות העצמאות. הקהילה עצמה, אגב, מגוונת, ובחגיגות משתתפים חילונים, מסורתיים, דתיים ואף חרדים.

 

 

מה בתוכנית? אז יש טקס, ויש שירה וכיבוד באולם מקומי. האירועים התקיימו במעמד רב הקהילה, משה דוד ליברמן, המשתייך לקהילה החרדית - ושגריר ישראל בבלגיה ז'ק רווח.

 

"רוב הארגונים היהודיים משתתפים בטקס", אומר אלי רבר, חבר הקהילה, "וזאת בניגוד לישראל, שם החרדים חוגגים 'פחות'. כאן כל אחד מבין שבלי מדינת ישראל, לא יתאפשר לנו לחיות גם באירופה. לכן יום העצמאות הוא חלק חשוב מאוד עבורנו, ומושך קהל גדול ומגוון. רב הקהילה החרדי אמר שרק מי שעבר את השואה, מבין עד כמה בלי מדינת ישראל לא היינו יכולים לחיות כאן בשלום".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניו ג'רזי: הרקדה ישראלית
צילום: ציון שמי
ישראלי זה הכי אחי
צילום: ציון שמי
הולנד: גם כאן עושים על האש
צילום: ציון שמי
מונטווידיאו - דתיים וחילונים חוגגים ביחד
צילום: ציון שמי
מומלצים