שתף קטע נבחר

מצבות מנותצות, קברים פתוחים: "באירופה מזדעזעים, בירושלים התרגלנו"

יצחק גול עלה ערירי, התנדב לצה"ל ונלחם בקרבות ששת הימים על כיבוש ירושלים. אתמול נותצה המצבה שהונחה על קברו הטרי בבית העלמין שבהר הזיתים, והוא נפתח. עשרות קברים חוללו במקום בשבועות האחרונים: "חברה קדישא הזהירו שכדאי למלא את המצבה בבטון, כדי שלא יוכלו לשבור אותה. גם זה לא עזר"

 

זה לא קרה באירופה – אלא אתמול (יום ב') בירושלים: אלמונים ניתצו מצבות בבית העלמין "הר הזיתים" שבמזרח העיר – אחת מהן ימים ספורים לאחר שהוקמה. בני משפחות הנפטרים הקבורים בו מאשימים את תושבי האזור הערבים בחילול המקום, ממניעים לאומניים - ודורשים מכוחות הביטחון ומהרשויות להגביר את נוכחותם שם.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

 

לפני חודש ימים הלך לעולמו יצחק גול, יהודי ערירי, בגיל 89, ועל פי צוואתו נטמן לצד אחרים מבני המשפחה בחלקת יוצאי אפגניסטן שבהר הזיתים. לקראת תום ימי ה"שלושים" לפטירה, הזמין אחיינו מצבה לקברו, ולפני שבועיים אף ביקר בבית העלמין כדי לוודא כי זו הוקמה. אתמול הגיעו קרוביו של גול שוב אל המקום, כדי לקיים את האזכרה, ונדהמו לגלות כי בזמן הקצר שחלף, הושחת הקבר.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"כבר בלוויה ראינו איזה 15 מצבות שנותצו", סיפרה שרי קרנדיאן, בת האחיין. "זה משהו שאנחנו נתקלים בו בכל ימות השנה, כשעולים לקברי בני משפחה אחרים. החלקה הזו היא הקרובה ביותר לשכונות הערביות. יש אפילו בית שהמדרגות שלו יוצאות ממש לתוך בית הקברות, וחייבים לעבור בו כדי להיכנס אליו".

 

"אפילו מצלמת האבטחה נהרסה"

המצבה של גול לא לבד. מצבות נוספות נותצו, ומתאריכי הפטירה המצויינים עליהן עולה כי מדובר בקברים בני כ-50 שנה לכל היותר, שלא התבלו באופן טבעי. "כשזה קורה באירופה, כולנו מזדעזעים מהאנטישמיות, אבל בירושלים בירתנו התרגלנו", טוענת קרנדיאן. "חברה קדישא אפילו יודעים לומר לך שכדאי למלא את המצבה בבטון, כדי שלא יוכלו לשבור אותה. הפעם גם זה לא עזר. אין שום התייחסות של המדינה, של המשטרה, אין שום פניוּת של הרשויות כדי שזה ייראה אחרת. אפילו מצלמת האבטחה שהייתה פה נעקרה ונהרסה".

 

"אבא הוריד מראש את דגל ישראל מהמכונית כדי שלא להתגרות, אבל זה לא עזר" ()
"אבא הוריד מראש את דגל ישראל מהמכונית כדי שלא להתגרות, אבל זה לא עזר"

 

לדבריה, "אנחנו רוצים לשקם ולשפץ את המצבה, אבל מי ערב לנו שזה לא יקרה שוב? מי מבטיח שהחלקה הזו, וקברי יהודים אחרים, כאן, בארץ שלנו, יישמרו בעתיד? דוֹד יצחק התנדב בגיל שלושים-ומשהו לצבא, ונלחם בששת הימים כדי לשחרר בדיוק את המקום הזה. הייתה בו גאווה גדולה להיות יהודי בארץ ישראל".

 

לפני כשבועיים, כשאביה של קרנדיאן הגיע לבית העלמין כדי לוודא שהמצבה הוקמה, הותקף רכבו על ידי תושבי המקום הערבים בבקבוקי תבערה ואבנים - וניזוק קשות. "הוא הוריד מראש את דגל ישראל מהמכונית כדי שלא להתגרות, אבל זה לא עזר", סיפרה בתו. "אתמול כבר תיאמנו את ההגעה שלנו מראש עם מג"ב, שליוו אותנו לקבר – אבל את חילול בית העלמין אף אחד לא מונע".

 

על פי המשטרה, התקבל אתמול דיווח על חילול מצבה בחלקת אפגניסטן בהר הזיתים. במשטרה פתחו בחקירה בה נבדק מתי התרחש האירוע. לגבי מצבות אחרות, מדובר באירועים לא חדשים שלא אירעו לאחרונה, ונמצאים בחקירת המשטרה.

 

עיריית ירושלים מסרה בתגובה: "הנושא נמצא בטיפול המשטרה, והעירייה בשיתוף מועצת בתי העלמין נמצאים בקשר עם המשטרה בעניין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם הבטון לא עזר. קברו של יצחק גול
לפני שבועיים הותקף האחיין בבית העלמין
מומלצים