שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חיוך לא מושלם: הסיבות והפתרונות היעילים

  שיניים בולטות, עקומות, צהובות או רווח גדול מדי. איך ניתן לתקן את הבעיות הללו - וכמה הזמן יחזיקו התיקונים מעמד?

  הקשר בין ציפיות מטופלים לבין הצלחת הטיפול. כשציפיות המטופל עולות על התוצאה המתקבלת, מובטחים אכזבה ומפח נפש. אך כשציפיות המטופל עולות בקנה אחד עם התוצאות המקוות של הטיפול, הרי הטיפול מוגדר כמוצלח (בכפוף לאילוצים של כל מקרה לגופו).

   

  במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Internal Medicine מדווחים חוקרים על ממצאי מחקר חדש להערכת הציפיות של מטופלים מבדיקות, בדיקות סקירה וטיפולים שונים, מהם עולה כי מרבית המשתתפים דיווחו על הערכת-יתר של תועלת של התערבות מסוימת, לצד תת-הערכה של הנזק האפשרי של אותה התערבות.

   

  קראו עוד

  ריח רע מהפה: האם השיניים אשמות?

  מדריך: כל השיטות להגיע לחיוך מושלם

  9 טיפולי שיניים - 2 אופציות: איך לבחור נכון?

   

  ברפואת שינייים הדברים זהים. לעתים קרובות מטופלים מצפים שטיפולים מסוימים יהפכו אותם באחת לכוכבים הוליוודיים עם קשת שיני פנינה צחורות, אך הם אינם מודעים למוגבלות הטיפולים ומידת התאמתם לבעיה הספציפית שלהם.

   

  בכתבה זו ננסה לגעת במספר טעויות נפוצות שיש בציפיות המטופלים מטיפולי שיניים הקשורים בעיקר לאסתטיקה של החיוך והשיניים, ובהבנה של המגבלות הקיימות בכל סוג טיפול.

   

  הלבנת שיניים צהובות ומוכתמות

  השיטות הנפוצות ביותר להלבנת שיניים כיום כרוכות באפליקציית ג'ל הלבנה שמחמצן את הצבענים הנמצאים בחומר השן החיצוני, ומבהירים אותו. טיפול זה נעשה במגוון דרכים – בין אם בהרכבת סדי פלסטיק גמישים בזמן השינה למספר ימים, ובין אם בטיפול קצר במרפאה תחת מנורת הלבנה עוצמתית.

   

  טיפול זה אפקטיבי כאשר צבע השיניים ההתחלתי הומוגני ואחיד, גם אם הוא צהוב או כהה. במקרה כזה ניתן לצפות להבהרה אחידה של כל השיניים המטופלות.

  לא כך הדבר אם צבע או הרכב חומר השיניים אינו אחיד. אם יש מספר צבעים באותה שן, או אם יש פסים, סדקים, כתמים לבנים או כהים מובנים בחומר השן.

   

  במקרים כאלה, ההבהרה עלולה להדגיש את אי התדירויות בצבע ולגרום לכך שאמנם השיניים תבהרנה, אך לא בצורה אחידה, ולעיתים עם תוצאה פחות אסתטית מהמצב ההתחלתי.

   

  תוצאות דומות עלולות להתקבל גם אם יש על השיניים המטופלות כתרים, ציפויים או שחזורים וסתימות ישנים. חומר ההלבנה אינו פועל עליהם, ועלול להיווצר מצב שהשן עצמה הבהירה אך כל התוספות המלאכותיות נשארות כהות ביחס, ומכאן הדרך לחוסר שביעות רצון קצרה.

   

  ככלל הלבנת שינים יכולה לשפר את מראה החיוך, לרענן ולהבהיר אותו, אך גם במקרים בהם היא מביאה לתוצאות טובות, אין לצפות שהשיניים תהיינה צחורות כשלג , או כמו שיני הכוכבים בהוליווד, שאצלם בדרך כלל השיניים לא עברו רק הלבנה אלא צופו בעלי חרסינה או כתרים. אבחנה נכונה ובדיקה יסודית, יחד עם מודעות לאילוצים, תביא לתוצאה בהירה שהכל מרוצים ממנה.

   

  ציפוי שיניים

  ציפוי שיניים הוא טיפול בו מדביקים על שטח פני השן הקיימים עלי חרסינה דקים, בעלי צורה וצבע ידועים מראש. הציפויים משדרגים את מראה החיוך ונותנים לשיניים מראה לבן, זוהר והוליוודי ממש. אך גם לציפוי שיניים יש מגבלות עליהם יש לתת את הדעת.

   

  מכיוון שחרסינה אינה עשויה מחומר שן טבעי אלא רק מחקה אותו, הרי שגם אם בונים אותה בצבע זהה לשיניים הטבעיות, יתכן מצב שבתנאי תאורה שונים, כמו בתאורת לילה, היא עלולה להחזיר את האור מעט אחרת מהשיניים הטבעיות הסמוכות לה, והמראה לא יהיה אחיד.

   

  לכן, כדי שהתוצאה תהיה יפה ואחידה, יש לכסות מספר רב ככל האפשר של השיניים הנראות בחיוך. בדרך כלל מדובר בשמונה עד עשר שיניים. ניתן לכסות גם מספר קטן יותר עם תוצאה סבירה, ובלבד שמספר הציפויים יהיה זוגי וסימטרי – שניים , ארבעה או שישה.

   

  נקודה נוספת שיש לדעת לגבי ציפוי שיניים הוא הצורך להוריד שכבה דקה משטח פני השן לפני הכנת הציפוי והדבקתו. בדרך כלל מדובר במילימטר אחד או שניים.

   

  ללא הכנה זו, הציפויים המודבקים עלולים להפוך את השיניים לבולטות מידי. ההכנה עלולה לגרום לעתים רחוקות גם לרגישות בשיניים שעברו ציפוי. רגישות שניתן לטפל בה, אך אלה אילוצים שכדאי לדעת מראש.

   

  לכמה זמן מחזיק יישור שיניים? (צילום: ויז'ואל/פוטוס) (צילום: ויז'ואל/פוטוס)
  לכמה זמן מחזיק יישור שיניים?(צילום: ויז'ואל/פוטוס)

   

  הכנסת שיניים בולטות

  הכנסת שיניים בולטות פנימה כרוכה כמעט בכל המקרים בטיפול אורתודנטי – ליישור שיניים.

   

  גם כאן, יש לבצע אבחנה יסודית על בסיס צילומי רנטגן ואנאליזה ממוחשבת. מתרפאים רבים אינם מודעים לעובדה שבהרבה מקרים "גשר" אינו מספיק, ויש צורך לפנות מקום להכנסת השיניים הבולטות על ידי עקירת שיניים, בדרך כלל שתיים או ארבע קדם טוחנות ( השיניים שנמצאות מיד מאחורי הניבים ) כדי לפנות מקום לשיניים הבולטות שמוכנסות פנימה.

   

  בילדים ונוער ניתן לעיתים לסייע בהכנסת השיניים הבולטות על ידי רסן צווארי. למבוגרים שיטה זו אינה מעשית, מה גם שלרבים מהמבוגרים כבר יש שיקומים, כתרים וגשרים בפיהם ולכן, בטיפול ליישור שיניים במבוגרים מתבצעות פשרות כאלו או אחרות כדי להגיע למראה אסתטי אך ללא תיקון מושלם של המנשך. גם כאן, אלו מגבלות פתירות שכדאי להיוועץ לגביהן מראש עם הצוות המטפל.

   

  שיניים עקומות

  גם במקרה של שיניים בעמדה לא מיטבית – מסובבות, בהטיה, עקומות או צפופות, הטיפול המיטבי הוא של יישור שיניים. קיימות כיום שיטות רבות ליישור שיניים כשהשיטות הבלתי נראות הולכות ותופסות מקום גדל והולך בקשת הטיפולים.

   

  כשהבעיה היא מינימלית, לעיתים ניתן לתקן את הצפיפות עם ציפוי שיניים, אך כשהצפיפות גדולה, ציפוי שיניים עבה מידי עלול לגרום לבעיות חניכיים קשות, ויש להיזהר מלהתפתות לטיפול כזה, שאמנם הוא קצר יותר מטיפול ליישור שיניים, אך שכרו בהפסדו לטווח ארוך. לעיתים הטיפול ליישור שיניים משמש כטיפול מקדים, שלאחריו מצפים את השיניים הישרות בציפויים לבנים ואסתטיים.

   

  סגירת רווחים בין שיניים

  רווחים בין שיניים היא תופעה שרבים חיים איתה ללא בעיה, ולעומתם רבים מתביישים לחייך בגללה. במידה שגודל הרווחים קטן יחסית – 1-2 מ"מ, ניתן לסוגרם בקלות יחסית או על ידי טיפול ליישור שיניים, עם גשר רגיל, פנימי או שקוף, או על ידי הגדלה קלה של השיניים שמשני צידי הרווח עם חומרים קומפוזיטיים בצבע השן.

   

  כשמדובר ביישור שיניים, גם כאן צריך שתהיה רמת ציפיות שמודעת למגבלות הטיפול. חשוב לדעת שגם אם קיבלנו תוצאה טובה של סגירת הרווחים, לשיניים יש נטייה להתרווח בחזרה.

   

  לצורך כך יש לשמור על המצב על ידי שומרי מקום – ריטיינרים, מודבקים או נשלפים. מתרפאים רבים אינם מודעים לכך, אך ללא הרכבת שומרי המקום לתקופה שיכולה להמשך למעשה כל החיים, הרווחים עלולים להיפתח.

   

  לגבי סגירת רווחים עם חומרים קומפוזיטיים, גם כאן יש להיות ערים למגבלות של שינוי צבע או אורך חיי השחזורים האלה שהוא מוגבל. כדאי להיות מודעים לכך שחומרים אלה אינם חזקים כמו שחזורי חרסינה ולכן לא מומלץ לפצח פיצוחים ומאכלים קשים עם שיניים שעברו בניה עם קומפוזיטים מחשש לשבר או כרסום.

   

  כתרים וגשרים

  כשיש הרס ניכר של שיניים כתוצאה מעששת או שבר בשן, וכשיש להשלים חסר של שיניים, משקמים אותן עם כתרים או גשרים (כתר – כיפה עשויה בדרך כלל חרסינה, המחזיר לשן את התפקוד והמראה שלה. גשר- מספר כתרים מחוברים).

   

  צריך לזכור שגם הכתרים היפים והטובים ביותר הם בעצם סוג של תותבת – פרוטזה. כמו שאין לצפות שפרוטזה ברגל תתפקד בדיוק כמו רגל טבעית, כך אין לצפות ששיקום, וגם הטוב ביותר יתפקד בדיוק כמו השיניים הטבעיות – מבחינת תחושה, מגע, וכו'.

   

  יחד עם זאת הטכנולוגיה של היום מייצרת שיקומי כתרים וגשרים עם חומרים חדישים כמו זירקוניה ואמפרס, המחקים שיניים טבעיות בצורה כמעט מושלמת.

   

  לעתים קרובות קיימת ציפייה אצל מטופלים שהטיפולים שהם עברו יחזיקו מעמד כל החיים.

   

  אמנם טיפולים שנעשו כהלכה יכולים לשמש שנים רבות מאוד, אך כמו שכל דבר בחיים מתבלה ודורש תיחזוק או החלפה, ממכונת הכביסה, דרך המכונית שלנו שדורשת החלפה מדי מספר שנים, ועבור לבית שמתבלה ודורש שיפוץ, כך גם שחזורים ושיקומים זקוקים לתיחזוק והחלפה פעם בכמה שנים.

   

  הכותב הוא מנהל מרפאה לרפואת שיניים אסתטית בכפר סבא

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  לתחזק את השיניים - כמו כל דבר בבית
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים