שתף קטע נבחר

אושרה לשיווק: הזריקה הראשונה בעולם שמעלימה סנטר כפול

מינהל המזון והתרופות האמריקני אישר את שיווקה של Kybella, הזריקה הממיסה שומנים ומעלימה סנטר כפול. הטיפול המתבצע אחת לחודש, במשך כחצי שנה וכולל עד 50 הזרקות בכל פעם, על פי גודל הסנטר הכפול וכמות השומן התת עורי

בשורה לסובלים מעודף משקל: הזריקה הראשונה בעולם הממיסה סנטר כפול אושרה לשיווק, בינתיים בארצות הברית בלבד. בתוך מספר שבועות מבטיחה הזריקה המהפכנית להפחית משמעותית את המימדים של הסנטר הכפול, ואף להעלים אותו לגמרי.

 

קראו עוד:

ממאי: זריקה ראשונה בעולם להעלמת סנטר כפול

פיתוח: זריקה שמעלימה סנטר כפול ללא ניתוח

מתיחת פנים בלי ניתוח: 7 תרגילים קלים לבית

 

תופעת "סנטר כפול" נובעת מהצטברות שומן תת עורי, האופיינית לכבדי משקל. התוצאה היא כפל עור, הנראה כסנטר נוסף. הטיפול היעיל ביותר הידוע עד כה לסנטר כפול הוא ניתוח פלסטי המבתק את תאי השומן ושואב אותם. אולם הניתוח דורש החלמה תחת חבישות ומותיר צלקות, לרוב בצידי הסנטר או מאחורי האוזניים.

 

איך זה עובד?

חברת התרופות Kythera פיתחה את הזריקה החדשה אשר כוללת מולקולה בשם חומצה דאוקסיכוליק, המפרקת תאי שומן בלבד, ומותירה את שאר הרקמות שלמות. לאחר פירוק תאי השומן, מגיעים למקום ההזרקה תאי דם לבנים מסוג מקרופאגים הבולעים את הפסולת שנוצרה, ומסלקים את השומן.

 

הזריקה Kybella ניתנת בהזרקה לתוך העור. הטיפול מתבצע אחת לחודש, וכולל בכל פעם כ-50 הזרקות. כל טיפול נמשך עד שש פעמים.

 

סנטר כפול. לפני ואחרי ()
סנטר כפול. לפני ואחרי

 

בטיחותה של הזריקה נבדקה בשני מחקרים נפרדים שכללו 1,022 מטופלים מבוגרים, הסובלים מהצטברות שומן בינונית עד חמורה באיזור תחת הסנטר.

 

הנבדקים חולקו לשתי קבוצות, האחת קיבלה עד שישה טיפולים והקבוצה השניה שימשה כבקרה, שקיבלה זריקות ללא חומר פעיל (פלצבו). התוצאות שחלקן נראות כאן בתמונות, הראו הפחתה משמעותית בהצטברות השומן בסנטר.

 

במינהל המזון והתרופות מזהירים כי השימוש בזריקה אסור באיזורי גוף אחרים מלבד הסנטר, משום שלא נבדקה השפעתה באיזורים אחרים. עם זאת לא מן הנמנע שמחקרים שיבוצעו בעתיד יראו הצלחה בהמסת השומן גם במקומות אחרים בגוף.

Kybella. השומן התת עורי נמס ()
Kybella. השומן התת עורי נמס

 

יתרונות וחסרונות של הזריקה

אף שהטיפול החדש נמצא בטוח למדי, כמו כל טיפול רפואי הוא אינו פטור מתופעות לוואי אפשריות, אם כי נדירות. ה-FDA מזהיר כי בין תופעות הלוואי הקשות עלולה הזרקה לא נכונה לגרום לפגיעה עצבית בפנים, חולשה וחיוך לא סימטרי. תופעות הלוואי השכיחות לאחר ההזרקה כוללות נפיחות, כאב, אובדן תחושה זמני, אדמומיות והתקשות העור.

 

עדיין לא נקבע מחיר ההזרקה, אבל הוא צפוי להיות נמוך הרבה יותר מהאלטרנטיבה השנייה - ניתוח פלסטי. יתרון נוסף בהזרקה על פני הניתוח הוא שאיננה מותירה צלקות, ואינו דורש תקופת החלמה או חבישות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
סוזן בויל. בזכות הזריקה הקול יישאר, אבל הסנטר ייעלם
צילום: gettyimages
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים