שתף קטע נבחר

כחלון: נעלה ל-20-25% מס רכישה למשקיעים

במסגרת הסכם בין הליכוד לכולנו, התחייבו הצדדים להעלות את מס הרכישה על דירות להשקעה מ-5%-10% ל-20%-25%. עוד הוסכם שהחברות המשכנות של משרד הבינוי יבנו כל שנה 700 דירות ציבוריות חדשות ועל שיווק מסיבי של קרקעות במחיר מוזל לקבלנים, בדומה לשיטת "מחיר למשתכן"

במסגרת ההסכם הקואליציוני בין הליכוד למפלגת כולנו בראשות משה כחלון, התחייבו הצדדים למספר צעדים בתחום הדיור. בין היתר, התחייבו המפלגות להעלות את מס הרכישה על דירות להשקעה בשיעור ניכר, בין 20% ל-25%. העלאת המס תהיה מהשקל הראשון. כיום, עומד מס הרכישה על דירות להשקעה על 5%-10%.

 

 

כמו כן, התחייבו המפלגות כי החברות המשכנות של משרד הבינוי יבנו כל שנה 700 דירות ציבוריות חדשות. בנוסף, הסכימו המפלגות על שיווק מסיבי של קרקעות במחיר מוזל לקבלנים שיבטיחו למכור דירות במחיר נמוך ממחיר השוק. זאת, בדומה לשיטה שהייתה נהוגה עד לפני שנתיים ונקראה "מחיר למשתכן". השוני בין תוכנית זו לשיווק שמפורט בהסכם הוא במחיר הקרקע, שיהיה נמוך יותר, ובפריסת התוכנית שתהיה רחבה יותר.

בנייה במסגרת תוכנית "מחיר מטרה" בראש העין. במפלגת כולנו מעוניינים להחזיר את שיטת "מחיר למשתכן" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
בנייה במסגרת תוכנית "מחיר מטרה" בראש העין. במפלגת כולנו מעוניינים להחזיר את שיטת "מחיר למשתכן"(צילום: עידו ארז)

תוכניות "מחיר למשתכן" הן תוכניות שבמסגרתן מקבלים קבלנים מחיר מופחת ומוגדר מראש לקרקע, ומתחרים ביניהם על מי יציע את המחיר הנמוך ביותר לדירה. בשנתיים האחרונות הוקפאו תוכניות אלו בשל רצון הממשלה לעבור לתוכנית "מחיר מטרה"; אולם במפלגתו של משה כחלון מעוניינים להחזיר את השיטה הקודמת ולהרחיב את מספר הפרויקטים שמשווקים במסגרתה.

 

בעבר נחשבה תוכנית "מחיר למשתכן" לתוכנית שמיטיבה בעיקר עם הציבור החרדי, שרכש דירות רבות בשיטה זו. במסגרת ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכולנו, אין סעיף שקובע קריטריונים חדשים לתוכנית שנועדו למנוע את זליגת ההטבה לחרדים, כמו מיצוי כושר השתכרות או שירות צבאי/לאומי. בכוונת כחלון לדאוג שההטבה תהיה רלוונטית לחלקים נרחבים יותר בציבור, על ידי הרחבת כמות הקרקעות שמוקצות לטובתה.

 

ההסכם הקואליציוני המלא טרם פורסם, בשל החלטת הצדדים לשמור את תוכנו חסוי עד שכל המפלגות המועמדות להצטרף לקואליציה יחתמו על הסכמים. ההסכם צפוי לכלול צעדים נוספים בתחום הדיור, שעליהן הצהירה מפלגת כולנו במסגרת מצע הבחירות שלה. בין הצעדים הללו ניתן למנות את הפקעת המונופול על תכנון ושיווק קרקעות מידי רשות מקרקעי ישראל, קביעת קנסות לקבלנים שלא יבנו בפרקי זמן שיוגדרו מראש ומתן תמריצים לקבלנים שייבנו מהר יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
משה כחלון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים