שתף קטע נבחר

המשטרה לבית המשפט: "ההפגנה עברה קו אדום"

עשרות שוטרים ואנשי מג"ב מאבטחים את בית משפט השלום בתל אביב, שם מתקיים דיון הארכת המעצר של 19 מהעצורים בהפגנה אמש. נציג המשטרה: "המגמה הייתה לאפשר את חופש הביטוי, לא זוכר מדיניות הבלגה כזאת"

אל בית משפט השלום בתל אביב הובאו בצהריים (יום ב') 19 מעצורי הפגנת יוצאי אתיופיה אמש בכיכר רבין בתל אביב. עשרות שוטרים ואנשי מג"ב הוצבו בכל אחת מהכניסות של בית המשפט מחשש להפרות סדר. נציג המשטרה אמר בדיון כי "מדובר בהפגנה ללא אישור שהחלה באיילון. מגמת המשטרה הייתה לאפשר את חופש הביטוי. אני לא זוכר מדיניות הבלגה כזאת במשטרה. המשטרה אפשרה חופש ביטוי עם חסימת איילון וחסימת צירים מרכזיים". חמישה מהעצורים יישארו במעצר עד מחר, כך הכריע בית משפט השלום בתל אביב.

 

עוד כתבות בנושא:

 

נציג המשטרה הדגיש כי אין לאפשר סיכון חיי אדם ויידוי אבנים. "רוב המעצרים החלו משעה 22:00", אמר נציג המשטרה. "ההפגנה עברה קו אדום. ישנם כ-50 שוטרים פצועים, הרבה יותר מהמפגינים עצמם".

 

קרובי העצורים מההפגנה, הבוקר בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
קרובי העצורים מההפגנה, הבוקר בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

היערכות לקראת הפגנה מול בית ראש הממשלה (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
היערכות לקראת הפגנה מול בית ראש הממשלה(צילום: אלי מנדלבאום)

 

 

השופט שמואל מלמד אמר בדיון שעסק בעצור הראשון מבין המפגינים כי קיים חשד שהעצור יידה בקבוק ואבנים לעבר שוטרים: "חשד זה מגובה במזכר שרשם השוטר שעצר את החשוד. על פניו קיים חשד סביר לעבירה". השופט האריך את מעצרו של החשוד ביממה.

  

מוקדם יותר היום משטרת ירושלים נערכה בכוחות גדולים לקראת הפגנה שהייתה צפויה להתקיים לקראת 11:00 באזור קריית הממשלה בעיר, אך אל המקום הגיעו מפגינים בודדים.

 

זעם יוצאי אתיופיה התפרץ וסחף אמש אלפי מפגינים בכיכר רבין. לאורך כל שעות הערב נזרקו אבנים ובקבוקים אל השוטרים שהגיבו בירי רימוני הלם ובזרנוקי מים. על פי מארגני ההפגנה, מדובר היה במיעוט אלים שהגיע כדי להלהיט את הרוחות. בעימותים נפצעו 56 שוטרים, בהם אחד באורח בינוני והיתר קל, ולפחות 12 מפגינים. 43 מפגינים נעצרו, בהם אחד שניסה להתפרץ לבניין עיריית תל אביב. המשטרה שחררה חלק מהעצורים ותבקש מבית המשפט להאריך את מעצרם של 19 מהם. רק לקראת 2:00 לפנות בוקר התפזרו כל המפגינים מהכיכר.

 

 

 

 

שמשות של מכוניות נופצו במהלך ההפגנה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
שמשות של מכוניות נופצו במהלך ההפגנה(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

נתניהו עם החייל דמאס פקדו, שתועד מוכה ע"י שוטרים (צילום: חיים צח, לע"מ ) (צילום: חיים צח, לע
נתניהו עם החייל דמאס פקדו, שתועד מוכה ע"י שוטרים(צילום: חיים צח, לע"מ )

 

בתגובה לאירועים אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין: "המפגינים חשפו פצע פתוח ומדמם בלבה של החברה הישראלית. פצע של קהילה שמשמיעה את זעקתה על תחושות של אפליה, גזענות וחוסר מענה. אנחנו מוכרחים להישיר מבט לפצע הפתוח הזה. שגינו. לא ראינו, ולא הקשבנו די. בין המפגינים ברחובות, נמצאים מיטב בנינו ובנותינו. לצד זאת צריך לומר בצורה ברורה ביותר: אלימות אינה הדרך ואינה הפתרון. אסור לנו לתת לקומץ מתפרע ואלים להשתיק את הזעקה הלגיטימית".

 

במקביל הזמין הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו ללשכתו את החייל דמאס פקדו, שתועד מוכה על ידי שוטרים במה שהצית את מחאת יוצאי אתיופיה. "אני מאוד שמח לראות אותך כאן ולהגיד לך שאני הזדעזעתי מהדבר הזה", אמר לו ראש הממשלה. פעילים בקרב יוצאי אתיופיה אומרים כי נתניהו יקיים עמם פגישה נוספת אחר הצהריים.

 

החל מהבוקר פועל במשטרה צוות חקירה מיוחד שהוקם במחוז תל אביב, אשר מטרתו לאתר את הגורמים שהסיתו להפגנה האלימה. צוות החוקרים קיבל לידיו את כל הצילומים שנאספו על ידי שוטרים שתיעדו את האירוע, ועל ידי מצלמות אבטחה שהיו באזור הכיכר.

 

במהלך הבוקר מתנהלים חילופי האשמות בין המשטרה למוחים סביב האחריות לשדה הקרב שהתפתח בכיכר רבין. הח"כ לשעבר שלמה מולה אמר במשדר באולפן ynet: "ההפגנה הייתה מצוינת ואני תומך בה. המחאה תלך ותתעצם עד שראש הממשלה יגיד 'די לאלימות, די לאפליה, די לגזענות'. כל עוד מדינה דמוקרטית לא סופרת את אזרחיה, אז למה שאזרחיה יספרו אותה? הדג מסריח מהראש. האלימת בחברה הישראלית מתחילה מהמנהיגים שלה. אם הדברים לא ישתנו דרמטית, תהיה הפוגה ובעוד כמה שנים יהיה רצח על רקע אפליה".

 

על פי הודעת המשטרה הבוקר, "שתי ההפגנות שהתקיימו היו בלתי חוקיות, במהלכן חסמו המפגינים צירי תנועה, לא נשמעו להוראות השוטרים, התעמתו עם השוטרים באלימות קשה שהובילה לפציעה של שוטרים ושל מפגינים. כל מחאה באשר היא חייבת להתבצע על פי דין וחוק וזאת על ידי הסדרת האירוע ותיאומו באופן מלא בין מארגני המחאה לבין גורמי המשטרה. משטרת ירושלים תאפשר קיום מחאה במגבלות הסדר והחוק ומדגישה כי אם המחאה תגלוש לתחום האסור, באופן שמופרת נקודת האיזון בין זכות המחאה לבין פגיעה בפועל בציבור הרחב, המשטרה תיאלץ לפזר את ההפגנה גם תוך שימוש באמצעים. המשטרה קוראת למנהיגות העדה והמשתתפים לגלות איפוק ואחריות".

 

בהכנת הידיעה השתתף איתמר אייכנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
הפגנת יוצאי אתיופיה, אמש בתל אביב
צילום: ירון ברנר
מומלצים