שתף קטע נבחר

לא יצא מהטרמינל: קרי נחת במפתיע בסומליה

ג'ון קרי הגיע למוגדישו להפגין סולידריות עם הממשלה שנאבקת בטרור של אל-קאעידה ושלוחותיו. ביקורו הוא הראשון מעולם של מזכיר מדינה אמריקני בסומליה, ובשל חשש לחייו לא דרכה כף רגלו מחוץ לשדה התעופה

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נחת היום (יום ג') במפתיע בסומליה לאות סולידריות עם הממשלה שמנסה להיאבק בלוחמי אל-קאעידה ובשלוחות הארגון, ולשים סוף לעשרות שנות מלחמה במדינה האפריקנית. בכך הפך קרי למזכיר המדינה הראשון של ארצות הברית שמבקר בסומליה, מדינה שבמשך שנים רבות מתקיימת ללא שלטון מרכזי חזק.

 

עוד חדשות בעולם :

לא ידעו לשחות: עשרות מהגרים טבעו בים

חלב: 'חיים מתחת לאדמה בגלל הפצצות אסד'

"אם בן לאדן היה נכנע, הוא היה נשאר בחיים"

"כמו X-Files". רעשים מסתוריים בקצה החלל

 

קרי הגיע לשדה התעופה במוגדישו זמן קצר לפני 12:00 (שעון מקומי), והתקבל במסלול הנחיתה על ידי נשיא המדינה וראש הממשלה. לאחר מכן הוא החל סדרה של פגישות שתוכננו עבורו, בין היתר עם מנהיגים מקומיים וראשי ארגונים לחברה אזרחית.

 

"שמח להיות כאן". קרי נוחת במוגדישו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"שמח להיות כאן". קרי נוחת במוגדישו(צילום: רויטרס)

"אני שמח להיות כאן", אמר קרי לעיתונאים עם נחיתתו בבירת סומליה. נשיא סומליה חסן שייח מוחמד השיב לו: "זהו רגע נהדר עבורנו. תודה לך על הזמן שאתה מקדיש לנו".

 

ביקור הפתע של קרי בסומליה נערך תחת אבטחה כבדה ביותר. ממשלת סומליה גילתה רק אתמול שמזכיר המדינה האמריקני עשוי לנחות במדינה ביחד עם לינדה גרינפילד-תומס, בכירה בדסק אפריקה במחלקת המדינה.

 

העובדה שכף רגלו של קרי לא דרכה מחוץ לשדה התעופה של מוגדישו רק המחישה עד כמה מסוכן ולא יציב המצב הביטחוני במדינה האפריקנית. "בפעם הבאה שאבוא נוכל ללכת למרכז העיר", אמר קרי לנשיא סומליה, וזה השיב לו: "מרכז העיר שונה מאוד עכשיו".

 

במרכז השיחות שקיים קרי עם הבכירים הסומלים עמד המאבק בארגון הטרור האיסלאמיסטי "א-שבאב". כוחות של האיחוד האפריקני ומל"טים אמריקניים פגעו בשנים האחרונות בהנהגת הארגון והותירו אותו ללא יותר מדי שטח לשהות בו וללא כסף מזומן רב שבעבר זרם אליו לאחר שנתיב העברת הכסף נפגע.

 

אלא שבשעה ש"א-שבאב" ספג מכות קשות, אנשי הארגון הצליחו להפוך מסוכנים עוד יותר והרחיבו את הפעולות שלהם לקניה ולמדינות שכנות אחרות. רק בחודש שעבר תקף ארגון הטרור אוניברסיטה בעיר גאריסה שבמזרח קניה והרג 148 בני אדם, רובם הגדול סטודנטים.

 

ביקורו של קרי "נועד לחזק את המחויבות של ארצות הברית לתמוך במעבר של סומליה לעבר משטר דמוקרטי שוחר שלום", מסרה דוברת מחלקת המדינה מרי הארף בהודעה שפרסמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קרי נוחת במוגדישו
צילום: רויטרס
מומלצים