שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מעכשיו: אסור לכנות מחלות ע"ש אנשים או מקומות

  ארגון הבריאות העולמי יצא במסמך הנחיות חדש, בו הוא קובע כי יש להימנע ממתן שמות של מחלות זיהומיות על שם אזורים גיאוגרפים או אנשים. הסיבה: השמות יוצרים סטיגמות ומבהילים מפני ביקור במקומות הקרויים על שם מחלה

  אם השם שלך יעקב קרויצפלד, זה עלול להלחיץ את הסובבים: ממש במקרה, מכונה באותו שם מחלת "קרויצפלד יעקב" הקטלנית ההופכת את המוח לספוגי ולמותו של החולה ביסורים.

   

  עשרות מחלות נוספות קרויות על שם אנשים ואזורים גאוגרפיים, וגורמות לרתיעה. זה מה שהוביל את ארגון הבריאות העולמי לצאת במסמך הנחיות שבו הוא קובע כי אין עוד לכנות מחלות זיהומיות על שם אנשים או מקומות.

   

  המחלות המלחיצות:

  איפה נמצאת קדחת הנילוס בישראל?

  בדרך לארץ? מש' הבריאות נערך לנגיף MERS

  שפעת העופות החדשה: בישראל כבר מתכוננים

   

  בעולם הרפואה נהוג לכנות מחלות על שמם של אנשים או מקומות הקשורים בדרך כלשהי למחלה. חלק מהמחלות מכונות על שמם של הראשונים שגילו אותם, אחרות כמו ה"אבולה" מכונות על שם מקום ההתפרצות הראשוני.

   

  בהלה בציבור וסטיגמה מיותרת

  לאחר מתן שם המחלה, ופרסומה הנרחב בתקשורת, קשה לחזור לאחור ולעשות שימוש בשם אחר. כך הופך השם "מקובע" למחלה, ויוצר בהלה בציבור, והרחקה מהמקום הגאוגרפי או מאנשים הקרויים באותו שם. התוצאה היא סטיגמה על אנשים, מגזרים ואף מקומות ברחבי העולם.

   

  בין השמות ה"מרתיעים" מונה הארגון את השמות הבאים:

  • קרויצפלד יעקב: כאמור, מחלה הנגרמת על ידי חלבונים הקרויים "פריונים" ויוצרת חורים במוח ההופך ספוגי. התוצאה - מוות בייסורים.

   

  • קדחת הנילוס המערבי: מחלה זיהומית הנגרמת על ידי נגיף ה"ארבו וירוס" המועבר בעקיצת יתושים. המחלה גרמה למותם של מאות ברחבי העולם מתוכם גם עשרות ישראלים. שמה של המחלה מגיע מהאזור בו זוהתה לראשונה בשנת 1937 - מערב הנילוס באוגנדה.

   

  • שפעת העופות: שפעת הנגרמת על ידי נגיפים וגרמה למותם והשמדתם של מיליוני עופות ברחבי העולם.

   

  • תסמונת נשימתית של המזרח התיכון: נפוצה ב-22 מדינות, רובן במזרח התיכון ונגרמת על ידי נגיפי "ביטא קורונה". המחלה גורמת לפגיעה ריאתית קשה. מעל 70% מהחולים נזקקים להנשמה מלאכותית, רבים מהם מתים.

   

  • שפעת ספרד: הכתה לראשונה באביב 1918 בספרד, וגרמה למותם של מעל 600 אלף איש.

   

  • מחלת שגאס: מחלה טפילית הגורמת לחום גבוה, נפיחות בבלוטות, חסימות בדרכי העיכול, קשיי נשימה, הפרעות קצב לב, דום לב ומוות.

   

  • מחלת הליגיונרים: נגרמת על ידי נגיף הלגיונלה, המצוי במקורות מים ומזגנים. היא זוהתה לראשונה בכנס הלגיון האמריקני בפילדלפיה.

   

  הארגון הנחה כי יש לבחור בשמות מחלות על סמך תסמיני המחלה ואיפיונה, או על פי הגורם לה – הוירוס, או החיידק למשל.

   

  בתוך כך, יש להימנע משימוש במיקומים גאוגרפיים לשם המחלה, שמות אנשים, בעלי חיים, תרבויות, אוכלוסיות או מקצועות.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  הימנעות משימוש בשמות מקומות, אנשים או בעלי חיים
  צילום: AFP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים