שתף קטע נבחר

זהירות מקרינה: מה לבדוק לפני קניית דירה

בקניית דירה רובנו מתמקדים במפרט ושוכחים לבדוק את ההיבט הסביבתי: דרכי הגישה, מפגעי זיהום ורעש, קרבה לאנטנה סלולרית והיעדר תשתיות הולמות. בדיקה מקדימה יכולה למנוע הפתעות לא נעימות בעתיד. מדריך

כולם מכירים את השאלות שמתעוררות לפני רכישת בית למגורים: כמה חדרים יש בדירה, מה הגודל שלה, באיזו קומה היא ממוקמת והאם הבניין כולל מעלית או חניה? את התשובות לשאלות האלה ניתן למצוא בקלות במפרט הדירה, אך יש כאלה שלא כל כך פשוט להשיב עליהן. למשל, האם הסביבה על הצרכים שנו, האם קיימים מטרדים שעלולים להפריע לאיכות החיים, ומה לגבי הנגישות? לפניכם מספר שאלות בסיסיות שחשוב לשאול בטרם קניית הנכס.

 

מדריכים נוספים לקניית דירה בערוץ הנדל"ן :

 

תשתיות ונגישות

מעבר לבחינת השטחים הפתוחים בסמיכות לדירתכם, יש לבחון בראש ובראשונה האם תשתיות העיר מותאמות לצפי הגידול של האוכלוסייה באזור. לעתים, תוכניות הפיתוח מלמדות על בנייה מסיבית וגידול התושבים, בעוד שתחום התשתיות בעיר נותר מאחור. אלו כבישים עתידים להיסלל בסמוך אליכם? השדה הפתוח - מה עתידו? אילו תשתיות קהילתיות צפויות באזור? בדקו את הנושאים האלה באתרי הרשות המקומית, רשות מקרקעי ישראל ומשרדי הפנים והבינוי.

 

מומלץ לבחון את הרחוב שבו אתם מבקשים להתגורר על כלל מאפייניו ויחסו לצירים ראשיים - מקומות חניה, תחנות אוטובוס, קרבה לתחנת רכבת, מסלול לרוכבי אופניים. כמו כן, כדאי להשוות אותו לאזורים אחרים בשכונה ולשטחים הציבוריים. בחנו היטב מהו משך הזמן שייקח לכם להגיע למקום העבודה, תוך התייחסות לעומסי התנועה.

אלו כבישים עתידים להיסלל בסמיכות אליכם, ומה עתידו של השדה הפתוח? (צילום: חיים הורנשטיין) (צילום: חיים הורנשטיין)
אלו כבישים עתידים להיסלל בסמיכות אליכם, ומה עתידו של השדה הפתוח?(צילום: חיים הורנשטיין)
 

 

מפגעי רעש וזיהום אוויר

כבישים, מרכזים מסחריים, מגרשי משחקים או פארקים ציבוריים הם שטחים ציבוריים שמהם עלול להגיע רעש לאורך כל שעות היום. בדקו באילו שעות האזורים הללו עמוסים במיוחד ובחנו את מקורות הרעש. כמו כן, מומלץ לבדוק אם קיימים שטחים פתוחים באזורכם שעתידים להיות מופשרים לבנייה, וכן בדקו אם הבניינים השכנים שלכם צפויים לעבור תהליכים של התחדשות עירונית (פינוי-בינוי או תמ"א 38), שעלולים להפריע למנוחתכם.

 

באשר לזיהום אוויר, בדקו מראש אם הבניין שלכם ממוקם בקרבת מזבלה עירונית, מבני תעשייה, תחנת אוטובוס מרכזית או שדה פתוח שעשוי לשמש לבנייה עתידית. כל אלה עלולים להשפיע על זיהום האוויר ואיכות חייכם. בדקו את ניטור איכות וזיהום האוויר בסביבת הבית, הנובעים מכלי רכב פרטיים, אוטובוסים, אזורי תעשייה סמוכים, ארובות ועוד; זאת לצד בדיקות לגילוי גז ראדון - בממ"דים, מקלטים, מרתפים, חדרים צמודי קרקע וכו', לעיתים גם לפני בניית הבית/הבניין.

 

קרינה

מומלץ לבצע סריקת קרינה מדוקדקת בסביבת הבניין והדירה לאיתור ליקויים וחריגות בהיבט של קרינה. למשל - שנאי על עמוד חשמל הממוקם קרוב מדי לדירה המיועדת; קווי מתח העוברים בסמוך לדירה; חדרי חשמל הממוקמים תחת הדירה וגורמים לרמת קרינה גבוהה מהמותר; ארון חשמל דירתי או ארון חשמלי כללי של הבניין כולו הפולט שטף מגנטי (קרינה) היישר אל חדר השינה של הילד; ועוד.

 

חשוב גם לבצע בדיקות קרינה אלקטרומגנטית בתחום הסלולר (RF): יש לבצע סריקת קרינה ובחינה מול ספי הבטיחות של המשרד להגנת הסביבה ביחס לאנטנות הסלולריות המשדרות בתחומי התדרים השונים. הסריקה מאתרת את האנטנות (הנראות והבלתי נראות) בסביבת הבית אותו אתם מעוניינים לרכוש, ובודקת את רמת הקרינה הנפלטת מהן.

אזור תעשייה ליד בית שמש. בדקו את ניטור זיהום האוויר בסביבת הבית  (צילום: יצחק פרנקל) (צילום: יצחק פרנקל)
אזור תעשייה ליד בית שמש. בדקו את ניטור זיהום האוויר בסביבת הבית (צילום: יצחק פרנקל)
 

 

שירותי חינוך ושירותים קהילתיים

בדקו כמה גני ילדים ובתי הספר יש בשכונה ביחס לכמות האוכלוסייה. נסו לברר אודות שירותי החינוך באזור - באילו פרסים זכו בתי הספר? בקרו בשעות הפעילות ובקשו להיכנס לשיעורים ולהתרשם מהצוות הפדגוגי. קחו בחשבון שבאזורים מתפתחים, שירותי החינוך הם שירותים עתידיים, כך שבינתיים תיאלצו להסיע את ילדיכם מחוץ למקום המגורים. בדקו עד כמה תוכלו לשאת בנטל הזה.

 

עוד מומלץ לבצע סקירת עומק של בתי הספר והגנים, כמו גם של התחבורה הציבורית למוסדות הלימוד, וכן בדקו את המתנ"סים, שירותי הבנק, קופות החולים ועוד שירותים שונים הנדרשים לכם ביומיום מעבר למרכזי הקניות. בדקו את זמינותם של שירותים נוספים שאתם עשויים להזדקק להם.

 

קרבה לקניונים ותמהיל האוכלוסייה

שימו לב שקרבה לקניון ולשטחי מסחר קורצת נוכח הנוחות המתבקשת. מנגד, יש לבחון אם מדובר בשטח מסחרי פתוח, האם זהו מרכז שכונתי או אזורי והאם החניות הן תת-קרקעיות או שמדובר בחניות ברחוב. לעתים, מסחר מייצר עומסי תנועה, רעש (אירועים לילדים) ולכלוך - ואינו עולה בקנה אחד עם איכות חיים. המרחק לשטח המסחר חייב להיות אידיאלי אך גם ישרת אתכם בחיי היומיום. בחינת בעלות בשטח המסחר תעיד על איכות הניהול וההשלכות על כך.

 

מעבר לבחינת ואפיון תמהיל המשפחות בשכונה (זוגות צעירים, משפרי דיור, משפחות או משקיעים המשכירים את מרבית שטחי הדירות בבניין), בחנו היטב את ההון האנושי בסביבת המגורים המיועדת. מיהם השכנים שילוו אתכם בשנים הבאות, מיהי אוכלוסיית הרחוב והשכונה, מהי רמת הפשיעה באזור, מהם נתוני האלימות בבתי הספר. כל אלה עשויים לספק לכם מענה.

 

הכותבת עוסקת בתחום הנדל"ן והשיווק ובעלת מיזם סרטי תדמית ותוכן שיווקי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
חשוב לבצע סריקת קרינה אלקטרומגנטית בתחום הסלולר
צילום: מיכאל קרמר
צילום: בועז רבינוביץ'
שיר הספרי
צילום: בועז רבינוביץ'
מומלצים