שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מעכשיו במכבי: מערכת שתזהה סרטן מעי הגס - בלי שנבדקתם

  המערכת החדשה שהושקה היום תסרוק את דגימות הדם של כל חברי הקופה מעל גיל 50 שלא ביצעו בדיקת דם סמוי בצואה בשנה וחצי האחרונות או קולונוסקופיה ב-10 השנים האחרונות. בכל שנה מתים מהמחלה 1,300 ישראלים ומתגלים כ-3,000 חולים חדשים. סרטן המעי הגס הוא השני בשכיחותו בישראל

  ייתכן שתקבלו בקרוב טלפון מהרופא שיבקש מכם להגיע להיבדק לסרטן המעי הגס. אין מה להיבהל, מדובר בפיתוח חדש של מכבי שירותי בריאות שעשוי להציל חיים של אלפים. ניתוח של בדיקות דם שגרתיות יזהה חולים בסיכון גבוה לסרטן המעי הגס, והם יוזמנו לבדיקות הקריטיות כבר בשלב מוקדם.

   

  בכל שנה מאובחנים כ-3,000 חולי סרטן המעי הגס, זהו הסרטן השני בשכיחותו בישראל. כרבע מתוך החולים מאובחנים בשלב מאוחר של המחלה, מה שפוגע בסיכויי ההחלמה שלהם באופן משמעותי. 1,300 נפטרים מדי שנה מהמחלה

   

  מכבי פיתחה כלי שנועד לזהות את המחלה בשלב מוקדם עבור אותם מטופלים, כך שיהיה ניתן לטפל בהם בזמן ולשפר את הסיכוי שישרדו.

   

   

   

  עוד על סרטן המעי הגס

  סרטן המעי הגס: מהם סימני האזהרה?

  אובחנת כחולה בסרטן מעי גס - מה לעשות עכשיו?

  סרטן המעי הגס: האבחון, הטיפול והמניעה

   

  בדיקת הדם שתתן את התשובה

  שמה של המערכת הוא "קולון-סקור", והיא מיועדת לחברי מכבי מעל גיל חמישים שלא ביצעו בדיקת דם סמוי בצואה בשנה וחצי האחרונות או קולונוסקופיה בעשר השנים האחרונות.

   

  המערכת, שהיא למעשה מודל מתמטי מורכב הבוחן את תוצאות בדיקות הדם השגרתיות, תבדוק אותם באופן אוטומטי ותזהה את מי שנמצא בסיכון גבוה לסרטן המעי הגס.

   

  המערכת תתריע בפני רופא המשפחה מיהם המטופלים שנמצאים בסיכון מוגבר, והם יוזמנו לבדיקות. את המערכת פיתח מכון המחקר מכביטק והיא כבר קיבל אישור מהרשויות באירופה וממשרד הבריאות בישראל. בימים אלו היא נמצאת בהליכי רישום ב-FDA בארה"ב.

   

  "גילינו ששלוש וחצי שנים טרם הסרטן, כבר יש ירידה של ספירות הדם אבל הן עדיין בטווח הנורמלי ולכן הרופא עלול לפספס את זה. לכן רצינו לפתח כלי שיאפשר לנו לנבא סרטן המעי הגס.

   

  "בדקנו את הנתונים של שלושת רבעי מבוטחי מכבי, ופיתחנו את המערכת הזאת", מסבירה פרופ' ורדה שלו, מומחית ברפואת משפחה, מנהלת מכביטק ומכון המחקר של מכבי לאפידמיולוגיה ומחקר נתונים.

   

  גילוי מוקדם מציל חיים

  "אם גילינו מספיק מוקדם את סרטן המעי הגס, הוא יכול להפוך לאנקדוטה שבקושי זוכרים אותה. אנחנו עושים קולונוסקופיה, בדיקת דם סמוי בצואה, ומגיעים להישגים, אבל שלושים אחוז מהחולים עדיין לא נסקרים באופן שגרתי.

   

  "עבורם נועד הכלי הזה, שמפעיל אלגוריתם מוקדם על הבדיקות השגרתיות ומזהה סיכון גבוה לסרטן המעי הגס. אנחנו מזמינים אותם לקולונוסקופיה בתור מהיר, ואני משוכנעת שנצליח להוריד את התחלואה והתמותה. זו מערכת שהיא כמו כיפת ברזל עבור מי שלא מבצע את בדיקות הסקר".

   

  "אנחנו ארגון הבריאות הראשון בעולם שמכניס כזה כלי לשימוש ונציל אלפי אנשים בשנה, בתקווה שאכן העולם יאמץ את הכלי הזה. אנחנו עוסקים בטיפול בחולים, אבל אנחנו גם בחזית המחקר העולמי ומתכוונים להיות שם, להישאר שם בעוצמה רבה, ואני מניח שבהמשך יהיו לנו דברים נוספים.

   

  "המערכת תיכנס לשימוש מלא בעוד שלושה חודשים. הרופא יתקשר לכל מטופל וינחה אותו ויזמין אותו להמשך טיפול. אני מזמין את עמיתנו מהקופות האחרות להשתמש בכלי הזה", הוסיף מנכ"ל מכבי, רן סער.

   

  לפי מכבי, מבין עשרות אלפי בדיקות הדם שמבוצעות, מאות אנשים יוזמנו לבדיקת קולונסקופיה. בעשרים עד שלושים אחוז מהם יתגלה מצב של טרום סרטן, ובחמישה אחוז מהמקרים יתגלה סרטן. במכבי מתכוונים להרחיב את הבדיקות גם לסוגי סרטן נוספים, בעיקר כאלו שאין להם בדיקת סקר מוצלחת שתוכל לזהות אותם, כמו ריאות או סרטני דם.
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutetrstock
  המערכת תזהה את הסיכון באמצעות בדיקת דם
  צילום: shutetrstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים