שתף קטע נבחר

צפו בנהג קווים מסרב להסיע קשישה נכה

נהג סירב להעלות לאוטובוס אישה מרותקת לכיסא גלגלים חשמלי, משום ש"זה חוק": "אמרתי לך אתמול שאסור לך לעלות, אז למה את עולה עוד פעם"? נוסעת שתיעדה את האירוע: "אנשים דרסו אותה כדי לעלות לאוטובוס". קווים: "מגנים את פעולות הנהג שנוגדות את הנהלים". צפו בתיעוד

"שעה 21:15 מחכה בתחנה לאוטובוס שיגיע בתחנת קניון קרית אונו. כאשר הגיע אוטובוס קו 76 מחברת קוים לכיוון אור יהודה, נוסעת נכה שהמתינה לעלות לאוטובוס זה, קיבלה תשובה מהנהג שהוא לא מעלה אותה, כי אסור לו להעלות נכים עם כיסא גלגלים חשמלי, זה חוק", כך נפתח הסטטוס שפרסמה עדי, תושבת יהוד ונוסעת בתחבורה הציבורית שראתה ולא האמינה: נהג מסרב להעלות נוסעת נכה בגלל שהיא מרותקת לכיסא גלגלים.

 

נהג אוטובוס התייחס אליכם רע? ספרו לנו >>   

 

 

עדי כתבה: "איזה חוק יש שאוסר העלת נוסעים נכים? פשוט זוועה!!! שהגברת הנכה עם המטפלת שלה, היו צריכות לקבל סגירת דלתות בפנים ולהמתין לאוטובוס הבא אשר לו יש אישור לעלות אישה נכה בכיסא גלגלים. איפה השירותיות? איפה הדרך ארץ? פשוט השאיר אותי עם דמעות בעיניים וכאב לב שכניראה יש עוד נכים שסובלים מזה!‫#‏שתפו_עוד_לטובת_הסובבים_אותנו_המעוטיי_יכולת‬. הלוואי שיעשה צדק!!".

 

אנשים דרסו אותה כדי לעלות לאוטובוס הנהג איים לשבור לי את המכשיר

עדי סיפרה ל-ynet שקו 76 (מקריית אונו לאור יהודה) הגיע לתחנת אוטובוס עמוסת נוסעים שהמתינו לו. הם כמובן עלו לאוטובוס תוך כדי התנפלות ודחיפות בבחינת כל הקודם זוכה ולא חלילה בטור לפי התור. עקב כך, האישה הנכה נותרה מאחור. "אנשים פשוט דרסו אותה, התייחסו אליה כאל אוויר", סיפרה.

  

"שתי בחורות דתיות ביקשו מהנהג שיפתח את הדלת האחורית", סיפרה. "הנהג לא הסכים. הוא אמר להן: אני לא מעלה אותה. כשראיתי שרוב הממתינים בתחנה עלו לאוטובוס ונשארו שניים-שלושה אחרונים לקראת עלייה לאוטובוס, ניגשתי לנהג ואמרתי לו: 'מה השם שלך?' הוא סירב לומר לי ולכן מייד התחלתי לצלם ותיעדתי. אפשר גם לשמוע ולראות בסרטון שהוא אומר לי: 'אני אשבור לך את המכשיר' והוא פשוט לא הסכים להעלות אותה".

  

"למה את עולה עוד פעם"

עדי צילמה את הנהג אומר לה: "אני לא מעלה אותה, העליתי אותה אתמול, היא כמעט נפלה לי". עוד אמר בפנותו לאישה: "אמרתי לך אתמול. לא מעלים אותך. אמרתי לך אסור לך לעלות אז למה את עולה עוד פעם"? 

הנוסעת שביקשה לעלות לאוטובוס (מתוך הווידאו) ()
הנוסעת שביקשה לעלות לאוטובוס (מתוך הווידאו)

עדי סיפרה: "הוא טען שזו קלנועית אך זה כיסא עם מנוע חשמלי, אבל אני בטוחה שיש אפשרות למעצור, כלומר שהגלגלים לא יזוזו.

 

"האוטובוס כן היה עם גישה לנכים, הנהג פשוט לא היה מוכן לפתוח לה את הדלת. בשלב מסוים הוא סגר את הדלתות ואמר 'לכי תתלונני' ואני פשוט ראיתי לנכון לעשות את זה, כי אני כואבת את כאבם של כל האנשים שזה קורה להם לצערי מדי יום. אני לא חושבת שמגיע להם לחוות את זה. בשנת 2015 אין סיבה שנצטרך להיתקל בתופעות כאלה ובתגובות כאלה של שירות".

 

הנהג סגר את הדלת על עדי והאישה הנכה אחרי שאמר לנכה שכבר ביקש ממנה בעבר לא לעלות לאוטובוס ואף שאל אותה מדוע היא מנסה שוב. אולי כי אין לה איך לנסוע ממקום למקום?

 

"בכל אוטובוס חייבת להיות גישה לנכים"

עדי טוענת שעוד לפני שפרסמה את הסיפור בפייסבוק, פנתה לשירות הלקוחות של החברה. "רציתי לוודא מה אומר החוק מבחינתם. בשירות הלקוחות אמרו לי שפניות הציבור עובדים רק עד 15:00. אמרו לי שאין אפשרות, ואי אפשר לעזור לי, עד יום למחרת.

אוטובוס של "קווים", אילוסטרציה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אוטובוס של "קווים", אילוסטרציה(צילום: מוטי קמחי)
 

"החלטתי לפנות לעו"ד כדי לדעת אם יש חוק כזה ומסתבר שאין חוק כזה. מסתבר שבכל אוטובוס חייבת להיות גישה לנכים, מעקה וחגורה לקשירת כיסא גלגלים. יש אוטובוסים ישנים שמחדשים אותה וחברת קווים היא חברה חדשה יחסית. וגם האוטובוס הזה כלל גישה לנכים". 

 

מה אומר החוק?

על זכויות אנשים בעלי מוגבלויות באוטובוסים, ניתן לקרוא באתר כל זכות. גם אוטובוסים מלפני 2003 מחויבים להיות נגישים ככל האפשר לבעלי מוגבלויות. אוטובוסים שיוצרו ונרכשו אחרי שנה זו, מחויבים להיות מצוידים בשלל אמצעים לסיוע לנכים.  בנוסף, על הנהג לבצע פעולות אקטיביות כדי לסייע לאדם בכיסא גלגלים. בין היתר: לפתוח רמפה בין האוטובוס למדרכה ולאחר שהנוסע עלה לאוטובוס, על הנהג לעגן את כסא הגלגלים שלו, כשגבו לכיוון הנסיעה. 

 

מקווים נמסר בתגובה: "קווים רואה בחומרה את המקרה, ומגנה את התנהגות הנהג כלפי הנוסעת. פעולותיו של הנהג נוגדות את נהלי החברה בנושא נגישות אנשים בעלי מוגבלות, אשר מאפשרים עליית נוסעים הנעזרים בכיסא גלגלים חשמלי באמצעות הציוד המיועד לכך הנמצא בכל אוטובוס עירוני של החברה. כל נהגי חברת קווים עוברים הדרכות מפורטות בנוגע לאופן הסיוע אותו יש להגיש לאנשים בעלי מוגבלות עם קבלתם לעבודה בחברה, בנוסף להדרכות רענון מדי שנה. קווים מבקשת להתנצל בפני הנוסעת על עוגמת הנפש שנגרמה לה, במקביל לזימון הנהג לבירור משמעתי".

 

בעקבות הפרסום שר התחבורה ישראל כץ הורה לחברה למצות את הדין עם הנהג "שפעל בצורה חמורה, לא אנושית ובניגוד לחוק".

 

יו"ר ועדת הנגישות של הכנסת, ח״כ אילן גילאון (מרצ) מסר בתגובה: "התנהגותו הבזויה של נהג ׳קווים׳ כלפי האישה הנכה בקריית אונו מוכיחה כמה מעט עשתה החברה בהכשרת נהגיה לתת שירות לאנשים עם מוגבלויות. על החברה להתנצל בפני הנוסעת, להבטיח שמקרים כאלה לא יישנו, ולשלוח את הנהג לסדנת נגישות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים