שתף קטע נבחר

סגן נשיא הפרלמנט האירופי: "יהודים, הישארו באירופה"

"זו גם המולדת שלכם", אמר אנטוניו טייאני, סגן נשיא הפרלמנט האירופי, במסר לקהילות היהודיות בוועידת רבני אירופה. "אף יהודי לא צריך להרגיש אנוס לעזוב את אירופה. אין אירופה בלי יהודים"

התגברות האירועים האנטישמיים באירופה, ובפרט בצרפת – הולידו קריאות בקרב הקהילות היהודיות לעלות לישראל. אך סגן נשיא הפרלמנט האירופי קורא ליהודי היבשת: "הישארו באירופה, זו גם המולדת שלכם".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

אנטוניו טייאני נאם אמש (יום ג') בוועידת רבני אירופה 2015, המתקיימת בטולוז, ובשיחה עם כתבים אמר כי "לאירופה שורשים יהודיים, וליהודים חלק נכבד מההיסטוריה של היבשת". הוא הוסיף כי "היהדות והנצרות שתיהן המורשת שלי, כאירופאי. אנחנו צריכים יהודים באירופה. אירופה היא גם המורשת שלכם".

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

"אף יהודי לא צריך להרגיש אנוס לעזוב את אירופה. מחובתנו לאפשר ליהודים להישאר כאן בכל הכלים העומדים לרשותינו. יהודי אירופה הם חלק ממשפחת העמים שהובילה לשגשוגה של היבשת שלנו. אין אירופה בלי יהודים".

 

"נלחמים בקיצוניות"

סגן הנשיא שאף ביקר בשני בתי ספר יהודיים בצרפת, ציין כי לחינוך יש רכיב עיקרי בשמירה על אירופה דמוקרטית וחופשית. "אמרתי להם שלמוסד שבו הם לומדים יש חלק מרכזי בשמירה על הערכים שלנו", אמר. "מטרתנו היא לפתח חברה שבה כל אחד יוכל לחיות בחופשיות ובביטחון. בית הספר צריך ללחום נגד כל קיצוניות, ואני אעשה ככל שביכולתי על מנת שבתי הספר יחנכו אנשים שיוכלו לחיות לפי כללי הדמוקרטיה".

 

"אין לי דבר נגד פלסטינים, אבל יש לי הכל נגד טרור". הפגנה בצרפת  (צילום: קרולין למור) (צילום: קרולין למור)
"אין לי דבר נגד פלסטינים, אבל יש לי הכל נגד טרור". הפגנה בצרפת (צילום: קרולין למור)

 

הוא הדגיש כי אירופה לא רק שותפה לכלכלה ולמטבע, אלא יש לה אחריות לפתח חברה המושתתת על אחווה ואחדות. "החינוך הוא הכרחי. אם אנחנו רוצים לשנות את אירופה, נצטרך לשנות את החינוך - וזה קריטי. הצעירים שפגשתי בבתי הספר היהודיים אמרו כי הפתרון הוא דיאלוג בין אנשים, בין דתות, וזה חשוב שיתחיל מבית הספר".

 

לדבריו, "זה חלום, אבל בלי חלום - אין סיכוי לנצח את האנטישמיות. אם יהיה לנו חלום משותף, נוכל לבנות עתיד חדש עבורכם. זו המסורת של כולנו. אנחנו רוצים אתכם באירופה".

 

טייאני הדגיש כי "איסלאם זה לא טרור. אין לי דבר נגד פלסטינים, אבל יש לי הכל נגד טרור", וציין כי לצד חינוך מחודש של הצעירים באירופה לערכים של דמוקרטיה וחופש דתי, יש להביא לאיחוד כוחות בשירותי המודיעין הבינלאומיים, כדי לפקח על מה שכינה "הקשר הגלובלי של טרוריסטים, שהיום הם באירופה ומחר הם בסוריה". הוא הוסיף כי האיחוד האירופי פועל נגד אנטישמיות גם ברשתות החברתיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי איטקין
אנטוניו טייאני בוועידת רבני אירופה
צילום: אלי איטקין
מומלצים