שתף קטע נבחר

מזעזע: כך נראים פניה של צעירה שהשתזפה יותר מדי

היא בילתה את ילדותה על מיטת השיזוף בבית הוריה, והתוצאות לא איחרו להגיע: סרטן עור אלים תוקף שוב ושוב את פניה. היא החליטה להעלות "סלפי" של הגידולים הסרטניים, והתגובות לא פסקו להגיע

התוצאות הקשות של השיזוף: צעירה אמריקנית העלתה לרשת תמונות "סלפי" של פניה עליהם גידולים של סרטן העור, במטרה להעלות את המודעות לנזקי השיזוף. מאז, היא זכתה לעשרות אלפי שיתופים ולייקים.

 

טוני וולובי בת ה-27, גדלה בעיירה קטנה בקנטאקי, שם נהגה להשתזף על מיטת השיזוף שרכשו הוריה, ארבע וגם חמש פעמים בשבוע. "היתה לי מיטת שיזוף אישית בבית וכך גם לכל חבריי", היא סיפרה, "כולם השתזפו. לא חשבנו על העתיד, או על סרטן העור באותו זמן".

 

אלא שלאחר שאחד מחבריה לכיתה אובחן כסובל ממלנומה, ווילוביי קבעה פגישה אצל רופא העור בגיל 21, וזה מיד איבחן כי לקתה בסרטן העור.

 

השיזוף מסוכן 

מדריך לשמש: איך לבחור את מס' קרם ההגנה

סרטן העור: איך מזהים סימנים ראשונים למחלה?

משקפי שמש: איך הם מגנים על העיניים?

 

עד היום, היא עברה 5 טיפולים נגד סרטן עור אלים מסוג "קרצינומת תאי קשקש", וטיפול נגד גידולי סרטן עור מסוג "קרצינומת תאי בסיס". היא עדיין ממשיכה בטיפולים אינטנסיביים, תוך שהגידולים ממשיכים לצמוח, ולהרוס את פניה היפות.

 

לפני כחודש העלתה ווילוביי סלפי, בו נראים פניה מכוסים בשלפוחיות דמיות כתוצאה מהגידולים הסרטניים. "אם מישהו צריך תזכורת למה אסור לשכב על מיטת השיזוף, שיסתכל בתמונותיי. כך נראה סרטן העור" היא כתבה, "שימו קרם הגנה, יש לכם רק עור אחד, ואתם צריכים לטפל בו".

 

עוברת טיפולים אגרסיביים נגד המחלה ( ) ( )
עוברת טיפולים אגרסיביים נגד המחלה

 

סרטן העור: מקום לא מחמיא לישראל

ישראל נמצאת כבר שנים בראש מדינות העולם בשיעור מקרי סרטן העור: הגברים הישראלים נמצאים במקום ה-13 והנשים במקום ה-20 מבחינת האירעות. לפני עשור, המצב היה חמור הרבה יותר, כאשר ישראל מוקמה במקום השלישי בעולם בשיעור המקרים.

 

על פי הנתונים של משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן, מתגלים מדי שנה כ-1,500 חולים חדשים הסובלים ממלנומה, כ-200 מהם מתים מידי שנה. עם זאת, בעשור האחרון פחתו אחוזי התמותה של הגברים מהמחלה ב-30%, ובקרב הנשים פחתו ב-20%.

 

אחת הסיבות המרכזיות לירידה המשמעותית בתמותה בשנים האחרונות, היא הודות לטיפולים הביולוגיים החדשים, דוגמת הקיטרודה, שהביאה להארכה משמעותית בתוחלת חייהם של החולים, ולהיעלמות הגידולים. זאת לצד המודעות הגוברת לסכנות השמש, ולשימוש בקרם ההגנה.

 

המיקום השכיח ביותר של גידולי מלנומה הוא עור בית החזה (27%) ולאחריו עור הגפיים העליונות והכתפיים (19%) ובדומה לו עור הגפיים התחתונות. כחמישה אחוזים מהחולים מאובחנים עם מלנומה בעור הקרקפת והעורף, וכשני אחוזים בעור האוזן.

 

כך היא נראה לפני. עם בנה הצעיר ( ) ( )
כך היא נראה לפני. עם בנה הצעיר

 

כך תזהו סימנים מחשידים

יש לשים לב לארבעה סימני מחשידים, המכונים "ארבעת הגימלים". אם מצאתם שומה שתיאורה מתאים לאחד הבאים, גשו מיד לרופא לבדיקה:

 

סימטריה: השומה הסרטנית לרוב אינה סימטרית: חציה האחד אינו שווה לחציה השני.

שוליים: שומה שגבולה אינה ברור ומוגדר (כולל מפרצים, זיגזגים, הפסקות וכו') חשוד כגידול סרטני.

צבע: יש לשים לב לשומה שצבעה אינו אחיד, והיא מורכבת ממספר גוונים, כגון חום, שחור, ורוד וכחול.

גודל: שומה שקוטרה עולה על 5 מילימטרים (קוטר של עיפרון) אף היא מוגדרת כחשודה ודורשת בדיקת רופא.

 

כך תגנו על עצמכם מהשמש

הימנעו מחשיפה לשמש בין השעות 10:00-16:0.

 

בעת השהייה בשמש כסו את הגוף וחבשו כובע שיגן על הפנים והעורף.

 

קרחים חשופים להתפתחות גידולים ממאירים בקרקפת, וזקוקים לכיסוי ראש בעת חשיפה לשמש.

 

הרכיבו משקפי שמש בעלי מסנן קרינה.

 

מרחו את העור שנותר גלוי לשמש בשכבה נדיבה של מסנן קרינה עם מקדם הגנה של 15 ומעלה.

 

בעלי עור בהיר, שומות ונקודות חן מרובות או כאלה אצלם יש היסטוריה משפחתית של סרטן העור נמצאים בסיכון גבוה במיוחד למחלה. לאלה וגם לאחרים מומלץ לערוך בדיקה עצמית אחת לחצי שנה של העור.

 

מומלץ לבדוק את הגוף מלפנים ומאחור בחדר מואר היטב. חשוב להתבונן בכל שטח העור, כולל הקרקפת, בין השערות, בקפלי הגוף, בין אצבעות הידיים והרגליים. לבדיקת הקרקפת והגב יש צורך להיעזר באחרים.

 
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טוני וולובי. נהגה להשתזף במהלך כל הילדות
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים