שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הגב כואב? הפתרון המהנה שיעביר את הכאב

  אם חשבתם עד כה שעדיף להימנע מיחסי מין כשהגב כואב, מתברר שטעיתם. מחקר איראני שפורסם לאחרונה ממליץ על סקס קבוע, אך לא סוער מדי, כדרך להתמודדות יעילה עם הכאב ולמניעת דיכאון

  כשכואב לנו משהו קשה לנו להרגיש סקסיים. כשהתודעה כולה נתונה לאותה נקודה טורדנית וכואבת, די ברור שהחשק לעשות סקס נעלם. אם מדובר בכאב חולף אין בעיה - זוגות שנמצאים יחד זמן רב ממילא מתרגלים לסקס שבועי בדרך כלל. אם הכאב כרוני - וההתנזרות מסקס נעשית קבועה גם היא, עלולים להיווצר קשיים של ממש בזוגיות.

   

  קראו עוד על טיפול בכאבי גב:

  שיטות שעובדות: איך להעביר ומהר כאבי גב

  נסו בבית: התרגיל שמעלים כאבי גב תחתון

  כך משפיעה הנשימה שלכם על כאבי גב, צוואר וכתפיים

   

  מחקר שפורסם לאחרונה מאשר את מה שאינטואיטיבית ברור לכל מי שסבל אי-פעם מכאבי גב, או מקיטורי בן זוג שחווה כאבי גב: אחת החוליות במעגל הסגור המרושע הקושר בין כאבי גב כרוניים לדיכאון היא הזוגיות הפגועה, או בעצם ההימנעות מסקס. החוקרים משערים שטיפול מיני עשוי לפרוץ את המעגל הבעייתי וממליצים לציבור הכואב לא להימנע ממגע מיני.

   

  סקס יכול למנוע את הדיכאון המלווה לכאבי הגב (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  סקס יכול למנוע את הדיכאון המלווה לכאבי הגב(צילום: shutterstock)

   

  כאב ודיכאון

  "אנחנו יודעים כבר שנים שיש קשר מעגלי בין כאבי גב כרוניים לדיכאון‭,"‬ מסביר ד"ר מוטי קרמר, מומחה לניתוחי עמוד שדרה וצוואר, רופא בכיר ביחידה לעמוד שדרה בבית החולים סורוקה ומנהל היחידה לניתוחי עמוד שדרה במרכז הרפואי יונתן לבריאות המפרק והגב בבית החולים אסותא בתל-אביב. "חלק מאסטרטגיות הטיפול בכאב גב כרוני כוללות תרופות נוגדות דיכאון, כדי למנוע את האפקט המצטבר של הכאב הכרוני על הדיכאון, ולהפך.

   

  זאת משום שהוכח שאכן יש אפקט מעגלי כזה - אדם שסובל מכאב גב כרוני מפתח דיכאון ואדם ששרוי בדיכאון רגיש יותר לכאב. מחקרים הראו שאותו אדם חווה אותו גירוי ככואב יותר בזמן שהוא מדוכא לעומת בזמן שהדיכאון שלו מטופל או בנסיגה‭."‬

   

  בינואר האחרון פורסם מחקר שנערך במרפאת כאב בטהרן, בירת איראן, וניסה לבדוק את ההשערה שלפיה הפגיעה בתפקוד המיני פועלת כמתווכת בין כאבי גב תחתון כרוניים לדיכאון.

   

  "המחקר בדק 351 גברים ‭391-ו‬ נשים, כולם נמצאים בזוגיות קבועה ואינם סובלים מבעיה רפואית נוספת מעבר לכאב הגב שיכולה לפגוע בתפקוד המיני, כמו סוכרת, מחלות לב, ריאות ועוד‭,"‬ אומר ד"ר קרמר. "המשתתפים מילאו שאלונים ספציפיים לנשים ולגברים שמטרתם לבדוק את תפקודם המיני בזמן המחקר, וכן את רמת כאבי הגב שמהם סבלו ואת רמת הדיכאון.

   

  "החוקרים מצאו קשר ישיר וליניארי בין עוצמת הכאב, רמת התפקוד המיני והדיכאון. גם כאן האפקט מעגלי -כשאדם סובל יותר מכאב הוא מקיים פחות יחסי מין, כתוצאה מזה הוא סובל יותר מדיכאון, מה שגורם לכאב להיות עוצמתי יותר וכן הלאה. מה שברור הוא שהחשק המיני בהכרח נפגע במצבי כאב מתמשכים, וכשמדובר בכאבי גב אנשים נוטים להרגיש שהם לא מסוגלים לזוז, ונושא המין נעשה לא רלוונטי‭."‬

   

  החוקרים האיראנים מציעים לשבור את מעגל הקסמים ההרסני הזה באמצעות יחסי מין. הם טוענים שסקס יכול לשמש טיפול במצבים של כאבי גב כרוניים לצורך מניעת התפתחות דיכאון, שמוביל להחמרת הכאבים.

   

  אפשר להסתפק בתנוחה המיסיונרית או כל תנוחה אחרת שלא תעצים את הכאב ( צילום: shutterstock ) ( צילום: shutterstock )
  אפשר להסתפק בתנוחה המיסיונרית או כל תנוחה אחרת שלא תעצים את הכאב( צילום: shutterstock )

   

  סקס נינוח  

  רגע לפני שאתם רצים לאתר תנוחות חדשות ומסעירות ב"קאמה סוטרה‭,"‬ מבקש ד"ר קרמר להזהיר שהטיפול בסקס בזמן כאבי גב אינו הזדמנות לשבירת שיאים אישיים.

   

  "החוקרים מדברים על ‭,Good Enough Sex‬ סקס טוב מספיק, כלומר קיום היחסים בתנוחות נוחות מבחינה תפקודית לבן הזוג הסובל. כן הם מציעים להיעזר במידת הצורך בטיפול תרופתי בהפרעות זקפה וממליצים לרופאים להימנע מהמלצה אוטומטית על תרופות נרקוטיות, שמקובל להציע במקרים האלה, משום שהן אמנם מקילות על הכאב אבל פוגעות בערנות ובעוררות המינית. את אלה ממליצים החוקרים לשמור רק למקרי הכאב הקשים במיוחד.

   

  "הרציונל הוא שאין סיבה להימנע מיחסי מין, ושאפשר וכדאי להשתחרר מהפחד שהם, כמו פעילויות יומיומיות נוספות, עלולים להזיק‭."‬ למעשה, ממש כשם שהמלצת האורתופד היא במקרים רבים לעשות הליכות רגליות, ובאופן כללי להימנע מישיבה בטלה בבית בזמן התקף כאבים, כך גם בכל הקשור לזוגיות ולמיניות.

   

  "ככל שממשיכים לבצע פעולות שגרה למרות כאבי הגב, כך הסיכון לפתח דיכאון מצטמצם‭,"‬ מסביר ד"ר קרמר. "התנהגות נמנעת עלולה בעיקר להזיק. יש לא מעט מחקרים שהראו שאדם בהתקף כאבי גב ששוכב במיטה יותר מיומיים גורם בכך להתקף להיות ארוך יותר.

   

  "אחד המאפיינים של מרבית הכאבים האלה הוא שהם כואבים יותר כשהגוף סטטי וקר, למשל אחרי שנת לילה. מעבר לעובדה שסקס לא מחמיר את המצב מבחינה גופנית, ברור שלאספקט הנפשי - הרגשי יש השפעה, ואדם שמצליח ליהנות מפעילויות שגרה, ביניהן יחסי מין, סובל פחות מהדיכאון שעלול להתלוות לכאבים, ומי שדואג לשמר את המיניות ואת הזוגיות שלו נהנה מיותר תמיכה ואמפתיה בבית, מה שגם עשוי לתרום לשיפור המצב". 


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  גם כשהגב כואב, לא כדאי להמנע מסקס
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים