שתף קטע נבחר

רוב דחוק לקואליציה בוועדת הכספים

סיעות הקואליציה קיבלו 9 קולות מתוך 17 חברי ועדת הכספים, מול 8 קולות של סיעות האופוזיציה. בהסכמים הקואליציוניים נקבע כי התפקיד יחזור לח"כ משה גפני מיהדות התורה. על ראשות ועדת הכלכלה מתנהלת התמודדות מתוחה בין נציגי העבודה במחנה הציוני

הרוב הדחוק של הקואליציה בוועדת הכספים, על חודו של קול, נמשך מהכנסת הקודמת לכנסת החדשה. כאז כן עתה יהיו לסיעות הקואליציה 9 קולות מתוך 17 חברי הוועדה, מול 8 קולות של סיעות האופוזיציה. כך עלה היום (ה') מחלוקת המקומות לסיעות השונות בוועדה, עליה הוחלט אחר הצהריים בוועדה המסדרת הממונה הזמנית על סדרי עבודת הבית, יחסית לכוחן במליאה לאחר הבחירות.

 

 

השתקפות הרוב הדחוק של הממשלה היא מקרית, כתוצאה מהפילוגים בין הסיעות. יחסי הכוחות בין המחנות נשמרו פחות או יותר. קולות הקואליציה יתחלקו בין 4 מהליכוד, 2 מסיעת כולנו, ו-3 לבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה. הגוש הדתי-חרדי ירד למרות הקמת הבית היהודי עקב ירידת כוחה של ש"ס.

 

קולות האופוזיציה יתחלקו בין 3 מהמחנה הציוני (כמו לעבודה בכנסת הקודמת) מרצ, יש עתיד, המפסידה הבולטת, וישראל ביתנו (שהתפלגה מהליכוד) – ח"כ אחד לכל אחת, ו-2 ח"כים לרשימה הערבית המשותפת, שהכפילה את כוח סיעות חד"ש והערביות.

 

על איוש המקומות תחליט כל סיעה. ההרכב האישי חייב לקבל את אישור מליאת הכנסת. רק לאחר קבלתו ייבחר רשמית יו"ר הוועדה. בהסכמים הקואליציוניים נקבע כי התפקיד יחזור לח"כ משה גפני (יהדות התורה) שכיהן בו בכנסת שלפני הקודמת.

 

בוועדת הכלכלה, על פי המסורת, שולט רוב של האופוזיציה שקיבלה הפעם 8 מתוך 15 ח"כים לעומת 7 של סיעות הקואליציה. גם כאן נשמרו יחסי הכוחות פחות או יותר. חברי הוועדה מההאופוזיציה נחלקו באופן הבא: המחנה הציוני – 3 ח"כים (כמו העבודה בכנסת הקודמת), ח"כ אחד למרצ ולישראל ביתנו; ו-2 ח"כים לרשימה המשותפת. מהאופוזיציה לעומת זאת ייכהנו מהליכוד – 3 ח"כים; מכולנו, הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה – ח"כ אחד לכל אחת.

 

על ראשות ועדת הכלכלה מתנהלת התמודדות מתוחה בין נציגי העבודה במחנה הציוני.  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
משה גפני
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים