שתף קטע נבחר

הפנים של ישראל בעולם: 'לא צריך לפחד ממני'

ציפי חוטובלי, רק בת 36, היא מעתה הדיפלומטית הבכירה של ישראל. סגנית שר החוץ החדשה, בלי שר מעליה, בטוחה שהיחסים עם ארה"ב "מעולים". החזרת שטחים? "אין תסריט כזה". לחיצת ידיים לגבר? "ההלכה מתירה גינוני כבוד". ראיון ופרופיל

 

 

משלשום זו הדיפלומטית הבכירה של ישראל בעולם, חלון הראווה שלנו ב-CNN, ב-BBC ובפוקס ניוז. ציפי חוטובלי, רק בת 36, מונתה ביום חמישי לסגנית שר החוץ החדשה של ישראל - בלי שר מעליה. היא זו שתצטרך להתקוטט עם הפלסטינים באו"ם ובארגונים בינלאומיים. היא זו שתצטרך לבלום את תנועת החרם נגד ישראל שצוברת תאוצה ולעצור את הסחף ביחסים עם האיחוד האירופי, שנערך לקראת עימות דיפלומטי גלוי עם ישראל. היא זו שתצטרך להסביר לעולם מדוע זכותה של ישראל לבנות בהתנחלויות ומדוע אין לדעת הממשלה פרטנר בצד הפלסטיני.

 

זה לא סוד שבמשרד החוץ הישראלי ובקהילה הדיפלומטית הזרה ציפו למישהו אחר, בוודאי לאדם שמחזיק בדעות מתונות בהרבה ושאינו פוסל בפומבי את פתרון שתי המדינות. רבים במשרד החוץ ובקרב השגרירים הזרים ייחלו שנתניהו יפקיד את התפקיד הרגיש הזה בידי אדם בעל דעות מתונות יותר, כמו סגן שר החוץ היוצא צחי הנגבי, שהתגלה בחודשים האחרונים כקול השפוי של הממשלה.

 

המינוי של חוטובלי לתפקיד מלמד אולי יותר מכל שראש הממשלה, שהוא גם מחזיק תיק החוץ, מעריך שהקדנציה הזו לא תתאפיין במשא ומתן עם הפלסטינים אלא יותר בעימותים בזירה הבינלאומית. ולכן הוא רצה את חוטובלי, הנסיכה של המגזר הדתי לאומי - שידועה בלשון המושחזת והחריפה שלה, באמונה בצדקת הדרך של הימין ובהופעות הרהוטות באנגלית. נתניהו חשב שבעת הזו יהיה נכון דווקא לשים במשרד החוץ אישה דתית לאומית שמאמינה בקשר ההיסטורי בין עם ישראל לבין ארץ ישראל ומתנגדת לחלוקת הארץ.

 

בקדנציה הקודמת מינה נתניהו לתפקיד סגן שר החוץ את זאב אלקין, מתנחל מגוש עציון. גם אז הורמו לא מעט גבות, אך אלקין הצליח להפתיע את כולם לטובה. הוא התגלה כאיש פיקח מאוד ולמרות שדעותיו נטועות עמוק בימין האידיאולוגי, הוא הצליח לנהל דיאלוג קונסטרוקטיבי עם הקהילה הבינלאומית וגם כיבה לא מעט משברים דיפלומטיים בערמומיות ובדיסקרטיות.

 

שגריר אירופי בכיר אמר ל-ynet שמינויה של חוטובלי הפתיע רבים בקהילה הדיפלומטית. "המינוי שלה הוא בהחלט אינדיקציה לאן פניה של הממשלה הזו. זו לא המדיניות שלנו ולא מה שנרצה לראות כאן קורה. אבל צריך לזכור שראש הממשלה הוא שר החוץ ומבחינתנו הוא מחויב לפתרון שתי המדינות. נצטרך לראות איך זה מסתדר עם הדעות של סגנית שר החוץ. אנחנו בהחלט נתייחס אליה במלוא הרצינות וניתן לה צ'אנס. היא מינוי רשמי וסגנית שר החוץ של ישראל ונתייחס אליה במלוא הכבוד".

 

עם כניסתה לתפקיד אומרת סגנית שר החוץ ציפי חוטובולי בראיון ל-ynet כי הקהילה הבינלאומית ואנשי משרד החוץ ממש לא צריכים לחשוש ממנה בגלל העמדות שהיא מחזיקה או התבטאויות העבר שלה. "אני לא מתכוונת לשלוף שום דבר מהמותן", אמרה חוטובלי, והבטיחה לעשות שינוי עמוק בהסברה הישראלית בעולם ולהגדיל את הנוכחות הישראלית במסכים ברחבי העולם. חוטובלי כבר נערכת לצאת לשליחויות בחו"ל. את התינוקת בת השנה מעיין היא תשאיר אצל הסבתא ברחובות.

 

לא התאכזבת שלא מינו אותך לשרה?

"זה לא סוד שכל פוליטיקאי מאוד רוצה להיות שר. אבל בעולם שבו אנו חיים, אני נכנסת למשרד הכי חשוב במדינה ביכולות ההשפעה שלי. אני לא יכולה להיות שר ביטחון. לכן לא רק שאני לא מאוכזבת, אני מאושרת. שני התחומים שהכי חשובים לי זה הסברה ישראלית וחינוך ישראלי. אלו התחומים שהכי נוגעים לליבי, אז בוודאי שאני מאושרת. כמעט כל אדם במערכת הפוליטית יסכים שסגנית שר חוץ ללא שר מכהן מעליה זה תפקיד שהוא שווה ערך למשרד קטן".

  

בתנאים מסוימים תסכימי להחזרת שטחים?

"אני אצטט את ראש הממשלה בהקשר הזה - אין תסריט כזה. כל שטח שפינתה ישראל הפך לבסיס טרור. ניסיון העבר מלמד שלא רק שזה לא מקדם שלום איזורי, אלא זה בעיקר מעצים כוחות קיצונים שמתנגדים לקיום של מדינת ישראל. יש כאן תהליך דה-לגיטמציה של ישראל שלא קשור לגבולות הארץ, אלא לעצם העובדה שהעם היהודי חזר לארצו והקים כאן מדינה בתוך מרחב ערבי. היום יש צורך בהסברה ברמה מאוד גבוהה, יכולת דיפלומטית מאוד גבוהה".

 

כיצד תתמודדי עם האיומים באירופה בחרם, סנקציות וסימון מוצרים?

"קיבלתי את המינוי שלשום בשעה 16:00 ואם אני מכינה לך תוכנית עבודה לעכשיו זה אומר שאני לא רצינית. ואני כן רצינית. כל שאלה פרטנית זה לא אחרי 100 ימים של חסד, אלא אחרי שבועיים שאני אכנס ואצלול ואפגוש את האנשים הרלוונטים. יש בטוח הרבה אנשים שישמחו לתרום לי מניסיונם. כבר פנו אליי הרבה אנשים".

בקהילה הדיפלומטית ציפו למישהו אחר. סגנית השר חוטובלי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בקהילה הדיפלומטית ציפו למישהו אחר. סגנית השר חוטובלי(צילום: מוטי קמחי)
 

איך תשלבי בין קריירה דיפלומטית להיותך אם לתינוקת בת שנה?

"יש לילדה שלי אבא מקסים וסבתא מקסימה ששומרת עליה. אנחנו נסתדר. אם הנסיבות יצריכו לקחת אותה שלא על חשבון משלם המסים - נראה לפי הנסיבות. מה שלי חשוב הוא שאני אבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר. עצם העובדה שבראש המערך הדיפלומטי של ישראל לא מציבים גבר מבוגר, גנרל בדימוס או מישהו שמגיע מהאסכולה הקשוחה הישראלית – אלא אישה צעירה שמגיעה ממקום יותר מחייך ומסביר פנים זה כשלעצמו מסר חשוב שירענן את הפנים של ההסברה הישראלית".

 

את חוששת שבהמשך ימנה נתניהו שר חוץ, גלעד ארדן או יצחק הרצוג, ואז כבר לא תהיי הממונה בפועל על משרד החוץ?

"לא חוששת. נכנסתי לתפקיד בידיעה שזה יכול להשתנות. כל עוד אני נמצאת שם אני מתכוונת לעשות את הכי טוב שאפשר. לאף אדם, כולל אלו שהתמנו לשרים, אין פוליסת ביטוח מראש הממשלה שהדברים לא ישתנו. אדם צריך לבצע את המקסימום שהוא יכול ברגע נתון ולא לחשוש מהעתיד".

 

לאנשי משרד החוץ יש סטיגמה של שמאלנים? מה את חושבת עליהם?

"אני בטח לא מגיעה עם תוויות או תדמיות. אני באה להכיר וללמוד ולתת כבוד למערכת שעובדת הרבה מאוד שנים. אני לא מגיעה לעשות מהפכות, אלא באמת לתת שירות מאוד חשוב למדינת ישראל, בתקופה שבאמת צריך לחשוב מחדש על הרבה מאוד תחומים. אחד הדברים שאני מתכוונת לקחת מאוד ברצינות זה ההסברה.

 

"כמעט בכל פעם שהתראיינתי בתקשורת הזרה בתקופת מלחמה, למשל בצוק איתן, אם זה ב-BBC ובאל ג'זירה - כמעט תמיד כששאלתי איזה פוליטיקאים היו אצלכם, התשובה הייתה שאת היחידה שהגיעה, ואחת מארבעה פוליטיקאים שבאו לצד ביבי, לפיד ובנט. כמות האנשים שהמערכת הציבורית ייצרה כאנשים שיודעים להסביר את ישראל באמצעי התקשורת - מאוד קטנה. צריך לראות איך אנחנו משפרים את הנציגות והנוכחות הישראלית על המסכים, בעידן שבו כולם צופים במתרחש במזרח התיכון".

 

כיצד תנטרלי את האיום של צרפת להעביר החלטה במועצת הביטחון לקבוע לוח זמנים להקמת מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 67?

"הסוגיות האלה מוכרות, אבל מצד שני לא ישבתי לפגישה עבודה עם ראש הממשלה כמעט בכל הסוגיות הגדולות והכבדות. אני לא אעשה דברים בלי לתאם עמדות עם מי שבסופו של יום הוא אולי הדיפלומט הכי מנוסה בישראל. לא אתן לך שום תשובה טכנית כזו או אחרת לפני שנכנסתי למשרד ופגשתי את ראש הממשלה".

 

איך את רואה את המשבר ביחסים עם ארה"ב ואיך לדעתך ניתן לשקם אותם?

"היחסים עם ארה"ב הם יחסים מעולים. נקודה. ארה"ב היא בת ברית והרבה יותר מידידתנו הגדולה. הברית הזו מעולם לא הופרה. יכולים להיות חילוקי דעות בין הבית הלבן לבין ראש ממשלת ישראל, זה דבר שהיה בעבר. אני בכלל חושבת שלא צריך להתרגש מחילוקי דעות בין מנהיגים. זה חלק בלתי נפרד מהעצמאות שלנו כמדינה. אנו גם נמצאים בתקופה חילופי שלטון בארה"ב. אובמה עומד לסיים את כהונתו. יהיה מאוד מעניין לראות מי ייכנס לבית הלבן במקומו".

שגריר אירופי: "ניתן לה צ'אנס" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
שגריר אירופי: "ניתן לה צ'אנס"(צילום: ירון ברנר)
  

כסגנית שר חוץ תצטרכי לארח הרבה מאוד מנהיגים ומשלחות. בתור אישה דתיה שמקפידה על שמירת נגיעה, את תלחצי ידיים של גבר?

"זאת בכלל לא בעיה. יש סיפור על אחד מגדולי הרבנים, החתם סופר, שנפגש עם מלכת אנגליה ולחץ את ידה. ההלכה היהודית לא אוסרת על מה שנקרא גינוני כבוד. בתוך המערך הישראלי אני כאישה דתית אומרת לכל מי שבא איתי במגע שזה חלק מכללי ההלכה. אבל כשאדם הולך לפגוש נציגים זרים ההלכה היהודית מכירה בכיבודים, בגינונים ובנימוסים. זאת לא תהיה בעיה. ההלכה היהודית בכל מקרה אומרת שאסור להלבין פנים - כלומר שאם מישהו מושיט יד צריך ללחוץ את ידו בחזרה. אבל אני אומרת שבכל מה שקשור ליחסים דיפלומטים זה קטגוריה אחרת. זה הנוהג בעולם, וזה לא בא להביע שום דבר מעבר ליחסי עבודה מקצועיים".

 

הדיפלומטים בישראל ועובדי משרד החוץ צריכים לפחד מציפי חוטובלי, לנוכח העמדות שהבעת בעבר?

"הם בוודאי צריכים לשמוח שמגיע אדם שבא באמת לעבוד ולעשות טוב, ומתכוון לקחת את התפקיד במלוא הרצינות. אם אדם מגיע עם עמדות ימניות, לאומיות, בסופו של היום אלה העמדות של ראש הממשלה. יש כאן ראש ממשלה שמנהל מאבקים לא קלים מול הקהילה הבינלאומית וניהל מאבק הירואי סביב הגרעין האיראני.

 

אנו נמצאים בהרבה מאוד פערים מול העולם. זה לא סיבה לפחד, אלא סיבה להידבר, ולנסות לראות מה אנו עושים כדי שישראל תישאר מדינה בת קיימא. יש כאן אתגר קיומי ומזה צריך לפחד - מהטרור הדיפלומטי של מדינות מסוימות בעולם שלא מוכנות להכיר בישראל ולא מבינות שמדינת ישראל כדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון היא בעצם אינטרס בינלאומי ולא רק אינטרס ישראלי. יש הרבה תקווה טובה שיכולה לצאת מזה, ולא פחד".

 

מי את, ציפי חוטובלי? 

חוטובלי נולדה בדצמבר 1978 ברחובות לגבריאל ורוזיקו שעלו לישראל מגאורגיה. היא למדה באולפנית בני עקיבא תל אביב. שירתה במשך שנתיים, במסגרת שירות לאומי, כמדריכה בבית הרב קוק בירושלים וכשליחת הסוכנות היהודית באטלנטה. מהשליחות באמריקה יש לה גם את האנגלית הטובה, שמאז רק הלכה והשתבחה בזכות שליחויות מטעם הכנסת בחו"ל. חוטובלי מרבה להתראיין בתקשורת הזרה ולא נרתעת מעימותים באל ג'זירה, ב-CNN וב-BBC. 

 

היא סיימה בהצטיינות לימודי משפטים באוניברסיטת בר אילן והתמחתה במשרדו של עורך הדין רם כספי. במהלך לימודיה הייתה פעילה באיגוד הסטודנטים היהודים העולמי (WUJS) וייצגה את הארגון בכנסים בינלאומיים בחו"ל. כמו כן שימשה כנציגת בני עקיבא העולמית בצרפת.

 

לאחר הופעות טלוויזיוניות שבהן ייצגה עמדות ימניות מובהקות וביקרה את ממשלת אולמרט בעקבות מלחמת לבנון השנייה, היא התחבבה מאוד על נתניהו ורעייתו – מה שסלל את הדרך לכניסתה לליכוד. בנובמבר 2008 הצטרפה לליכוד וזכתה במקום ה-18 ברשימה. היא נבחרה לשמש כיו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה והעבירה את החוק המאריך (ללא תשלום) את חופשת הלידה מ-14 שבועות ל-26 שבועות, וחוק האוסר צילום נפגעי עבירות מין לשם פרסום התמונה בכלי התקשורת.‏

התחבבה על נתניהו ורעייתו (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
התחבבה על נתניהו ורעייתו(צילום: עידו ארז)
 

מה שעלול להיות צל על עברה היא העובדה שבשנת 2011 הזמינה לדיון בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת את נציגי ארגון להב"ה (למניעת התבוללות בארץ הקודש) כדי שיציגו את פעילותם למנוע קשרים רומנטיים בין יהודיות לבין ערבים. חוטובלי הגנה על החלטתה אז באומרה כי "חשוב לי לבדוק מנגנונים של מניעה מראש של נישואי תערובת, ואנשי להב"ה הם המתאימים לכך". בינואר 2015 הינחה שר הבטחון להכריז על ארגון להב"ה ארגון טרור.

 

לפני שנתיים, במאי 2013, התחתנה עם עו"ד אור אלון, שצעיר ממנה בארבע שנים, באירוע שהוגדר כ"חתונת השנה של המגזר הדתי-לאומי". לפני שנה וחודשיים נולדה להם הבת הראשונה מעיין, והם מתגוררים ברחובות ליד הוריה של חוטובלי.

 

בראיונות עבר לתקשורת לא הסתירה חוטובלי את ההתנגדות העזה שלה לחלוקת הארץ ולהקמת מדינה פלסטינית. "עמדתי שבין הים לירדן צריכה להיות מדינה אחת בלבד שהיא מדינת ישראל שיהיה בה מיעוט ערבי. אין שום מקום להסדר חלוקה של כל סוג של הסדר שידבר על ויתורים של ריבונות ישראלים בנוגע לשטחים שנכבשו כדת וכדין במלחמת 67", אמרה בעבר בראיון רדיו.

 

היא מחזיקה בדעה שיש לספח את איזור יהודה ושומרון ואף להעניק אזרחות מדורגת לפלסטינים. "אני בעד לתת להם זכות הצבעה. אני בעד סיפוח-איזרוח", אמרה בעבר. חוטובלי גם הייתה מגדולי המתנגדים להקפאת הבנייה בהתנחלויות. רבים מתומכיה בליכוד באים מההתנחלויות. במשך שנים המתנחלים טוענים שמשרד החוץ אינו משתף איתם פעולה בקרבות ההסברה בעיקר מול אירופה.

 

חוטובלי סבורה כי אין פרטנר בצד הפלסטיני. היא מטילה את האחריות לקפאון המדיני אך ורק על הפלסטינים: "אני רוצה מאבו מאזן דמי רצינות. מה שאני שואלת אותו זה אם הוא מוכן לקבל את זה שכשתוקם מדינת הלאום הפלסטינית, שפעם אחר פעם לא קמה בגלל סרבנות ערבית, האם כשתוקם מדינת הלאום הפלסטינית הוא יסכים שזה קץ הסכסוך. שיש בעצם מדינה יהודית לצד מדינה ערבית, שיקראו לה מדינת פלסטין".

 

על יהודה ושומרון אמרה בעבר: "אלו שטחים שלנו כעם יהודי, אלו שטחי המורשת שלנו, בגלל זה אני לא קוראת לנו כובשים. ב-67 אנחנו לא רצינו את המלחמה הזאת, בהרבה מאוד מובנים היא נכפתה עלינו. ואני חושבת שבמציאות, אתה בוודאי יודע כמי שעקב אחר מדינות בעולם, יש הרבה מאוד מקרים שבהם במסגרת מלחמה אתה מאבד שטח, וזה מה שקרה. גם לא לקחנו שטח למדינה אחרת, הייתה שם ריבונות ירדנית, וירדן ויתרה על השטחים האלה. אז אין כאן באמת מציאות של אנשים שגדלו לעם פלסטיני ולמדינה פלסטינית, הרי לא הייתה מדינה פלסטינית, ולא היה עם פלסטיני מוכר בעולם".


פורסם לראשונה 15/05/2015 17:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
ציפי חוטובלי
צילום: עידו ארז
מומלצים