שתף קטע נבחר

הכירו: בדיקת הראייה המדויקת ביותר בעולם

היא קיימת 165 שנה, מייצרת את עדשות הלוויינים של גוגל ועדשות מיקרוסקופים בעולם. הכירו את תהליך הבדיקה להתאמת משקפיים של צייס, שמבטיח את ההתאמה המדויקת בעולם למספר העדשה

מדובר בפרדוקס של ממש: לפני שאנחנו הולכים לרופא שיניים, אנחנו שואלים ומבררים, ושוב שואלים, ולבסוף הולכים לרופא שקיבל את הכי הרבה המלצות. כך גם חלילה אם צריך צנתור או ניתוח אחר – שואלים, בודקים, קוראים על המנתח ורק אחרי שלמדנו את החומר טוב טוב, בוחרים. אלא שאל ענף האופטיקה, משום מה, פרקטיקה זו עדיין לא חלחלה.

 

רובנו, כך נדמה, לא מבדילים בין בדיקת עיניים אחת לשנייה. השוני בין הבדיקות השונות שאנחנו עלולים להיתקל בהן, נעוץ בהכשרה השונה של האופטומטריסטים ובעיקר בציוד הנמצא בקליניקות השונות.

 

נכון, יש לזה מחיר. הבדיקות הפשוטות מתומחרות בהתאם, ובדרך-כלל כלולות כחלק מדיל מפתה של מסגרת ועדשות. הבדיקות היותר מעמיקות עולות יותר ובדרך כלל אותם אופטומטריסטים שמציעים אותן, עובדים עם חברות עדשות טובות אך יקרות יותר. מי שחשובה לו בריאות עיניו, מסתבר, משלם.

 

עוד כתבות בערוץ בריאות העין

מרכיבים עדשות? המדריך לבחירת התמיסה הנכונה

ניתוח משולב: תיקון קטרקט וגם ליקויי ראייה

כל היום מול המסך? העיניים שלכם בסכנה

 

האיי-פרופיילר בפעולה. התאמה ממוחשבת ומדויקת (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
האיי-פרופיילר בפעולה. התאמה ממוחשבת ומדויקת(צילום: ירון ברנר)

 

כבר לא בדיקת הראייה הקלאסית

חברה אחת כזו היא צייס, חברת העדשות הגרמנית עם ותק של 165 שנה והרבה קבלות מפוארות – בין השאר מייצרת צייס את עדשות הלוויינים המשייטים של גוגל, עדשות למיקרוסקופים וטלסקופים ועדשות רגישות במיוחד למצלמות קולנוע. כמובן שהעסק העיקרי של החברה מתרכז בייצור עדשות משקפיים ומכשור משוכלל במיוחד לבדיקות ראייה.
 

בדיקות ראייה הן כבר מזמן לא רק ישיבה מול לוח קרטון עם ספרות ואותיות בגדלים שונים. המחשוב והאוטומציה נכנסו גם לתחום הזה והפכו את הבדיקה למדע הרבה יותר מדויק מבעבר.

 

חברת צייס לקחה את העניין כמה צעדים קדימה. את עדשות החברה מוכרים בישראל כבר שנים רבות, אבל לאחרונה עשתה עלייה גם שיטת בדיקת הראייה של החברה. התאמת מרשם העדשה נעשית בעזרת מספר בדיקות שונות, כולן מבוצעות על-ידי ציוד ממוחשב של החברה, שבשל עלותו הרבה, נמצא רק אצל אופטומטריסטים בודדים בישראל.

 

"מכשיר האיי פרופיילר של צייס נותן את הפרופיל הכי מדויק של העין", אומר האופטומטריסט הוותיק גדי דיאמנט מאופטיקה גן העיר, "אין היום בשוק מכשיר מדויק ממנו. המכשיר הזה שולח קרן אל תוך העין שחוזרת ובודקת בו זמנית מספר דברים – היא עושה מיפוי קרנית לצילינדרים וקרטוקונוס (ניוון קרנית), עושה מיפוי לתשבורת של העין, מיפוי קרנית ואברומטר – לבחון אם יש אברציות ובדיקה של כל המשטח הקדמי של העין".

 

מגוון בדיקות שמקיפות את כל חלקי העין (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מגוון בדיקות שמקיפות את כל חלקי העין(צילום: ירון ברנר)

 

עדשות בהתאמה אישית

דיאמנט, אופטומטריסט ותיק, מתאר את הבדיקה של צייס כפורצת דרך. "חשוב להבין שההבדל בין עדשות המתקבלות לאחר בדיקה במכשיר הזה לבין רכישת משקפיים מוכנות, היא כמו ההבדל בין קניית ג'ינס בחנות לבין ללכת לחייט. אלה עדשות 'טיילור מייד' – ההתאמה היא כמעט מוחלטת.

 

"אם למשל מגיעים אלי נהג מונית או איש מחשבים, הצרכים שלהם שונים ומכאן גם עדשות המולטיפוקל שלהם יהיו שונות כתוצאה מהיכולת להתאים להם את העדשות בצורה אינדיבידואלית. כשאתה יושב במשרד, אתה צריך הרבה מרחקי ביניים, נהג המונית חייב שדה ראייה רחב לרחוק. אני יכול להתאים לשני הנבדקים בדיוק את העדשה שתתאים לזוויות שהם הכי צריכים".

 

בנוסף למכשיר האיי פרופיילר, עובר הנבדק בדיקות ממוחשבות נוספות וגם בדיקות ראייה כמו פעם, עם לוח (אמנם אלקטרוני) על הקיר, כי לא סומכים רק על המחשב.

 

הבדיקה האחרונה מתבצעת בחוץ, מחוץ לחדר הבדיקה החשוך, בעולם האמיתי. "כי אחרי הכל, החיים של הנבדק", מסביר דיאמנט, "מתרחשים בחוץ, ברחוב או בבית ולשם אני צריך להתאים את העדשה".

 

העדשות המולטיפוקל האינדיבידואליות, לאחר מכן, מיוצרות בגרמניה. כלומר, הבדיקה נעשית בארץ ותוצאותיה נכנסות ישירות למחשבי צייס בגרמניה וכך, כשבוע מאוחר יותר הן מגיעות במשלוח אווירי מיוחד ומורכבות אל תוך המסגרת אותה בחר הלקוח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
בדיקת עיניים של צייס. לא סרט נע של לקוחות
צילום: ירון ברנר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים