שתף קטע נבחר

זינוק במס' ניתוחי ההרזיה; כמה מתו במהלך הניתוח?

כמעט 12,000 ישראלים עברו ניתוחי שרוול, ניתוחי טבעת וניתוחי מעקף קיבה בשנה האחרונה, מתוכם נפטרו 14 חולים במהלך הניתוח. עם זאת, אחוז הסיבוכים כתוצאה מניתוחים אלו קטן

14 חולים שעברו ניתוח בריאטרי נפטרו בשנה שעברה. ארבעה מהמטופלים נפטרו במהלך האשפוז, שישה נוספים במשך שלושה חודשים לאחריו, עוד שניים כעבור חצי שנה מהניתוח ושניים נוספים לאחר שנה.

 

בשבוע שעבר הוצגו נתוני הרשם הלאומי לניתוחים בריאטריים בכנס המכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות ומדיניות הבריאות. הרשם הציג את הנתונים בין יוני 2013 לאוגוסט 2014, בהם בוצעו 11,971 ניתוחים.

 

קראו עוד על ניתוחים בריאטריים:

מדריך: כל הסיבוכים בניתוחים לקיצור קיבה

מדריך: קיצור קיבה או שרוול? כל ניתוחי ההרזייה

קיצור קיבה לילדים: למי מותר - ומה הסכנות?

 

ב-397 מקרים, שהם 5.1 אחוז מכלל הניתוחים, היו סיבוכים. עם זאת, הנתונים בעולם מדווחים על 16 אחוז סיבוכים, כך שהמצב בישראל הוא טוב יותר. גם אחוזי התמותה בארץ בזמן האשפוז נמוכים יותר, 0.03 אחוז לעומת 0.1 אחוז בעולם.

 

28 אחוז מהחולים שעברו את הניתוח סבלו גם מסוכרת, ה-BMI שלהם היה נמוך יותר והם היו מבוגרים בממוצע בעשר שנים יותר מהמנותחים ללא סוכרת. 
הנתונים מרוכזים במרכז הלאומי לבקרת מחלות בראשות פרופ' תמי שוחט.

 

יותר ניתוחי שרוול מאשר ניתוחי טבעת

במקביל, נתוני משרד הבריאות לשנת 2013 מצביעים על מגמה של יותר ניתוחי שרוול ופחות טבעת. 9,149 ניתוחים בריאטריים בוצעו בשנת 2013, עלייה משמעותית לעומת השנה הקודמת, אז היו רק 8,412 ניתוחים.

 

בניתוח הטבעת, שהיה בעבר מאד פופולרי, חלה ירידה משמעותית – רק 1,298 לעומת שנת 2012 בה בוצעו 1,658 ניתוחי טבעת, ו-2,110 ב-2011. במקביל, ישנה עלייה בניתוחי השרוול: 6,948 ב-2013 לעומת 5,967 בשנה שעברה, ו-4,016 ב-2011.

 

"בעבר ניתוח הטבעת היה די שכיח אבל אחר כך, כמו בכל העולם, השרוול קיבל תאוצה. זהו ניתוח לא כל כך מסובך, והתוצאות הן קצת יותר טובות מאשר הטבעת מבחינת אחוזי הירידה במשקל, והמחלות הנלוות להשמנה נעלמות", מסביר ד"ר ג'מאל ג'זמאוי, מנהל הכירורגיה הבריאטרית בבית החולים הלל יפה.

 

חמישה אחוז מהניתוחים היו ניתוחים חוזרים, כלומר, כאלו שעברו ניתוח בחמש שנים הקודמות. מהנתונים עולה כי בשנת 2013 בוצעו גם 952 ניתוחים להוצאת הטבעת, ו-119 לתיקונה.

 

במהלך ניתוח טבעת, מולבשת טבעת במעבר בין הוושט לקיבה כדי להצר אותו ולהגביל את הכנסת האוכל לקיבה, לעומת ניתוח שרוול בו חותכים את הקיבה ומקטינים את הנפח שלה בכ-75 אחוז. אלא שבמקרים מסוימים עלול להיגרם חנק כתוצאה מהטבעת, להוביל ליצירת דלקת וסיבוכים נוספים.

 

"הטבעת הוא ניתוח עם סיבוכים ויש צורך במעקב צמוד. הטבעת יכולה לעשות בעיות. זה נכון שבניתוח הזה אנחנו שומרים על הקיבה מבחינה אנטומית, אבל בניתוחי שרוול יש תוצאות טובות יותר לטווח הקצר והארוך", מוסיף ד"ר ג'זמאוי.

 

גם ניתוח מעקף הקיבה צובר פופולריות, וב-2013 בוצעו 903 ניתוחים כאלו לעומת 787 ב-2012. בניתוח זה חותכים את הקיבה בחלקה העליון ומשאירים פחות מעשרה אחוז מהקיבה, והאוכל עוקף את האזור בקיבה שמיועד לספיגת שומן וסוכרים.

 

בתי החולים לא מקפידים על הקריטריונים

הניתוחים הבריאטריים נועדו לטפל בהשמנת יתר, אשר בישראל עומדת על כ-30 אחוז מהאוכלוסייה, בדומה למדינות אחרות במערב. השמנת יתר מעלה את הסיכון לחלות בסוכרת, יתר לחץ דם, ומחלות לב ונשימה. ארגון הבריאות העולמי קבע כי הניתוחים הבריאטריים מסייעים לטיפול בהשמנת יתר ובמחלות הנלוות ומפחיתים את התמותה.

  

משרד הבריאות הנחה לפני כשנה וחצי את בתי החולים לבצע ניתוחים בריאטריים למי שה-BMI שלו גבוה מ-40, או גבוה מ-35 יחד עם מחלה נלוות כמו סוכרת. מי שה-BMI שלו גבוה מ-30 יוכל לעבור את הניתוח, רק אם הוא סובל מסוכרת מסוג 2 שאינה מאוזנת.

 

לפי נתוני הרשם, חלק מבתי החולים פעלו בניגוד להנחיות. 27 חולים עברו את הניתוח למרות שה-BMI שלהם נמוך מ-30. 445 חולים בעלי BMI נמוך מ-35 ו-576 בעלי BMI נמוך מ-40 עברו אותו למרות שאינם עומדים בקריטריונים.

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
יש לך BMI גבוה מ-40? אתה מועמד לניתוח
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים