שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

אושר ביפו: 1,500 דירות במתחם נס לגויים

ועדות התכנון אישרו תוכנית של רשות מקרקעי ישראל להקמת שכונה חדשה ביפו, אשר תהווה המשך לשכונת נווה עופר הוותיקה. בצפון הקריה אושרה להפקדה התוכנית להקמת המגדל הגבוה ביותר בת"א שיכלול 80 קומות

שכונה חדשה ביפו: רשות מקרקעי ישראל הודיעה היום (ג') כי הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בתל-אביב אישרה את תוכנית מתחם נס לגויים, במסגרתה תוקם שכונה חדשה שתיקרא "נווה עופר החדשה" ותכלול 1,500 יחידות דיור ומוקד תעסוקתי. בשלב זה אושרה התוכנית להפקדה להתנגדויות הציבור, שיוכל להגיש את השגותיו בתוך 60 יום, לאחר שבשנת 2012 אושרה על ידי הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בתל-אביב-יפו.

 

"המרכז החדש של ת"א": שכונה חדשה ביפו

פינוי-בינוי ענק ביפו: 888 דירות ליד בת ים

"החֶבר" של הסטודנטים: כמה שווה דירה ביפו

 

התוכנית מאפשרת הקמה ופיתוח של שכונה חדשה בדרום תל-אביב, כהמשך של שכונת נווה עופר הוותיקה וחלה על שטח של כ-214 דונם, המשתרע בחלקה הצפוני של שכונת נווה עופר, בקרן הרחובות בן צבי ושלבים. מרבית הקרקע בבעלות רשות מקרקעי ישראל, ובמקום קיימת בנייה שנבנתה לאורך השנים על ידי מה שמכנים ברשות "תופסים" (דיירים בלתי חוקיים).

 

בשנות ה-90 של המאה הקודמת אושרה למתחם תב"ע (תוכנית בניין עיר) לכ-1,000 יחידות דיור, אשר לא מומשה; אולם לנוכח מצוקת הדיור הקיימת בעיר ולאור ההבנה כי דרום העיר נהפך למרכז החדש, החליטה עיריית תל-אביב-יפו לשתף פעולה עם הרשות כדי לקדם את התוכנית החדשה, כך שתתאים לצרכים ולתפיסות הנוכחיות מבחינה עירונית.

 

התוכנית, המקודמת על ידי מחלקת תכנון יפו ודרום במינהל ההנדסה ברשות מקרקעי ישראל, תכלול מבנים בני 6-12 קומות. המוקד התעסוקתי יוקם בצומת בן צבי ושלבים ויכלול 3 מגדלים בני 25 קומות. כ-130,500 מ"ר יוקצו לתעסוקה, כ-25,500 מ"ר למסחר, עוד 20 דונם יוקצו לטובת שטח ציבורי פתוח וכ-25 דונם יוקצו לטובת מבני ציבור. 

 

יצוין כי עורך ומתכנן התוכנית הוא אדריכל מנדי רוזנפלד ממשרד רוזנפלד ארנס אדריכלים, ומנהלת התכנון של התוכנית היא ברכת קלימשטיין לוי ממשרד חושן ניהול פרויקטים.

מתחם נס לגויים. התב"ע הנוכחית מתאימה לדרישות העירוניות (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מתחם נס לגויים. התב"ע הנוכחית מתאימה לדרישות העירוניות(צילום: מוטי קמחי)

 

קרן הקריה: אושר המגדל הגבוה בת"א

בתוך כך, אישרה הוועדה המחוזית להפקדה להתנגדויות הציבור את פרויקט "קרן הקריה", שיכלול קומפלקס מגורים, עסקים ופנאי. הפרויקט מצוי בפינה הצפון-מזרחית של מתחם צפון הקריה, בשטח של כ-38 דונם, וייבנה בו הבניין הגבוה ביותר בעיר ובאזור שאושר עד כה בוועדות התכנון. ב-2013 אושרה התוכנית על ידי הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בתל-אביב-יפו.

 

מתחם קרן הקריה הוא המתחם השני אותו מפנה משרד הביטחון באזור צפון הקריה. בהתאם לתוכנית המתאר המחוזית ותוכנית המתאר העירונית המופקדת, מתוכנן האזור לכשיתפנה משימושיו הצבאיים, להיות אזור מרכז עסקים מטרופוליני בשימוש מעורב לתעסוקה, מסחר ומגורים.

הדמיית מתחם קרן הקריה (הדמיה באדיבות רשות מקרקעי ישראל) (הדמיה באדיבות רשות מקרקעי ישראל)
הדמיית מתחם קרן הקריה(הדמיה באדיבות רשות מקרקעי ישראל)

המתחם מצוי במע"ר (מרכז עירוני ראשי) הצפוני של העיר תל-אביב, בו ממוקמים בנייני העסקים של תל-אביב ליד מתחם שרונה, בואכה מתחם הבורסה ברמת גן; ובסמיכות לשדרות שאול המלך, הכוללות את בתי המשפט, המוזיאון ותיאטראות המשכן לאמנויות הבמה. הפרויקט יפותח מעל מרכז מסחרי שילווה את שדרות שאול המלך וחלקו יופנה לכיוון דרך מנחם בגין.

 

ייבנו בו שני בנייני תעסוקה, הגבוה מביניהם יכלול כ-80 קומות והנמוך כ-50 קומות. כמו כן, יכלול הפרויקט שני מגדלי מגורים בני 45 קומות עם כ-750 יחידות דיור, מהן 20% דירות קטנות בהתאם להחלטת הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בתל-אביב-יפו.

 

לדברי גילי טסלר, מתכננת מרחב עסקי במחוז תל-אביב של רשות מקרקעי ישראל, "בהיבט האורבני יש לתוכנית זו חשיבות רבה, שכן היא מוגשת במסגרת שינוי גבולות וקרקעות המחנה לשימושים עירוניים מיטביים ומתאימים יותר לעיר תל-אביב-יפו. היא נושאת באחת המטלות הציבוריות החשובות לעיר - שיקוע הקו הירוק בציר אבן גבירול. על פי הסכם שנחתם בין אגף התקציבים בעירייה לבין רשות מקרקעי ישראל, תוכנית זו ועוד תוכניות יהוו, בין השאר, מקור תקציבי לשיקוע הקו ההולך ומתוכנן בציר אבן גבירול".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מתחם נס לגויים ביפו
צילום: מוטי קמחי
צילום הדמיה: משרד רוזנפלד ארנס אדריכלים  בע"מ
הדמיית התוכנית החדשה
צילום הדמיה: משרד רוזנפלד ארנס אדריכלים בע"מ
מומלצים