שתף קטע נבחר

הכירו: "מוסד עלייה" של איש אחד

רק בן 13, ילד ברוסיה הקומוניסטית, החליט שלמה נאמן לחיות כיהודי. כשעלה ארצה בגיל 17 ידע שלא ינוח עד שיקרב את יהודי רוסיה האבודים לארצם ולמסורתם, וייסד את "המדרשה הציונית" ופרויקט "פלייסבוק": "מיליון יהודים מברה"מ לשעבר, והם הולכים לאיבוד בקצב של 50 אלף איש לשנה"

 

 

הוא נולד ברוסיה הקומוניסטית, בסביבה שלא הכירה את המילה "יהדות", אבל משפחתו של שלמה נאמן הייתה מודעת למעמדה הלא פופולארי. ובכל זאת, כשהיה בר מצווה, בן 13 בלבד, החליט שלמה הצעיר לחיות כיהודי - במגבלות חייו כאזרח סובייטי: הוא הפסיק לאכול חזיר, והדליק נרות שבת בסתר.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

"הגילוי המיוחד הזה של 'מה מקומי בעולם'; של השייכות לעם הגדול הזה, היה לא טריוויאלי בכלל, וגם לא פשוט. ואתה מתחיל לחפש, והחיפוש הזה הופך את החיים", הוא אומר ל-ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית".

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

רק בן 17, עלה נאמן ארצה עם העלייה הגדולה של שנות ה-90, ומאז לא הפסיק לפעול למען עם ישראל: "החלטתי לעשות מה שיהודי צריך לעשות", הוא אומר. "עם ההרגשה המיוחדת הזאת אתה מסתובב ברחוב כשיש עוד מאות-אלפים ומיליונים כמותך: יהודים שנולדו למשפחות יהודיות או מתבוללות.

 

"מיליון יהודים מברית המועצות לשעבר, וכל אחד מהם הולך לאיבוד בקצב של 50 אלף איש לשנה, והם נעלמים! אותו יהודי לא אשם שהוא יצא ככה; שהוא לא בדיוק מחובר, שהוא לא חלק מהסיפור היהודי שאתה חי בתוכו... הסיפור הזה של יהודים לא קשורים הוא סיפור של אבדון. זה קרב על עם ישראל, ואת זה ראיתי לי כשליחות. ידעתי שזה מה שאני צריך לעשות".

 

שלמה החליט - ועשה. הוא ייסד את הארגון "המדרשה הציונית" ואת פרויקט "פלייסבוק", והפך למוסד עלייה של איש אחד. הפעילות, הוא מודה, הפכה אותו לאיש אחר, וחייו זכו "למשמעות לאומית", כדבריו.

 

"אני רק רואה שבסופו של דבר אחד, ועוד אחד, ועוד עשרה, ועוד עשרים, ועוד מאתיים אנשים מגיעים לארץ, ומתחתנים ומקימים בתים. הדרך אל האור עוברת בארץ הזאת. הדרך אל עצמי עוברת באדמה הזאת. אי אפשר להבין, אי אפשר להתחבר, ואי אפשר לעשות שום דבר יהודי משמעותי בגולה שלא קשור לארץ הזאת. עם ישראל קם לתחייה בארץ הזאת, בדור הזה – ולנו יש עבודה".

פורסם לראשונה 21/05/2015 22:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
"הולכים לאבדון". שלמה נאמן
צילום: אורות
מומלצים