שתף קטע נבחר

איך הפכתי ממתמודד עם בעיות נפש למדריך?

"אני בעצמי מתמודד כבר חמש עשרה שנה עם הפרעת אישיות, הפרעות אכילה, דכאון קליני ועוד דברים מגניבים כאלו שהופכים את חיי למאוד מעניינים בלשון המעטה". שלומי סיטון, מדריך ומשתתף בקבוצת תיאטרון של מכון סאמיט, משתף

שמי שלומי ואני בן 40, מזה שנתיים אני עובד כמדריך שיקום במפעל מוגן "יציר כפים" השייך למכון "סאמיט" בירושלים שמהווה פלטפורמה טיפולית לאנשים שעברו משברים נפשיים. אנחנו בעצם מלווים את החבר'ה הצעירים בתהליך השיקומי בכל הפרמטרים שכוללים דיור, תעסוקה, טיפול פסיכותרפיסיטי כישורי חיים וכו'.

 

למדתי בבית ספר רידמן עיסוי תאילנדי, רייקי וג'ינג שין, בעקבות הלימודים ברידמן התחלתי להתנדב בבית חולים שערי צדק במחלקה האונקולוגית שם אני נותן טיפולים בהתנדבות דרך "העמותה לסיוע הוליסטי " מזה ארבע שנים.

 

 

 

בשנים האחרונות עבדתי גם כחונך פרטני למספר מתמודדים, כמו כן עבדתי בצהרון ששייך לאקים בבית ספר בן -יהודה והייתי אמון על כיתה בת 13 ילדים עם דרגות שונות של פיגור ובעיות מוטוריות.

 

צפו בקטע מתוך ההצגה "שחור על גבי לבן":

 

 

אה כן ועוד משהו קטן אני בעצמי מתמודד כבר חמש עשרה שנה עם הפרעת אישיות, הפרעות אכילה, דכאון קליני ועוד דברים מגניבים כאלו שהופכים את חיי למאוד מעניינים בלשון המעטה.

 

באמצע שנות העשרים שלי הגעתי לסאמיט אדם מפורק אישיותית וזהותית, לאחר שנים של חוסר עשייה, הסתגרות כמעט טוטאלית בבית והמנעות מכל מגע חברתי שהוא.

 

לאט לאט עקב בצד אגודל ובסיוע נפלא של כל הגורמים הטיפוליים "נולדתי מחדש" אמנם לידת עכוז קשה וכואבת אבל דרך"סאמיט" למדתי לחיות עם בני אדם לעבוד ללמוד, לנהל את חיי באופן כלכלי ובעצם בפעם הראשונה בחיי ראיתי עתיד וזה לא דבר של מה בכך בשבילי. לאחר מכן עברתי לדיור מוגן (גם הוא של סאמיט) ושם אני עד היום.

 

סאמיט הוא חלק עצום בחיי ואחראי במידה רבה לאדם שאני היום. כאחד שבעבר היה ספון בביתו עם דיכאונות ומשברי,  ללא חברים עבודה ובכלל מישהו שהיה מודר לגמרי מהחברה, הפכתי במשך השנים בתהליך ארוך לא פשוט אבל מאוד משמעותי לאדם ששלם עם עצמו ומקבל גם את הצדדים הפחות נעימים בתוכו.

 

להשתמש בקבוצה כדי לעבוד ולהתמודד עם הבעיות שלי

אחד השינויים המשמעותים בחיי הוא ההצטרפות שלי לפני כמה שנים לקבוצת התאטרון של מכון סאמיט, שם נחשפתי לראשונה לעולם הבמה וממש הוקסמתי.

 

בהתחלה הייתי מאוד סקפטי, חשבתי שהנה עוד קבוצת פסיכודרמה טיפולית, אבל להפתעתי הרבה גיליתי קבוצת תאטרון שמנוהלת באופן אנושי מצד אחד ומאוד מקצועי מצד שני, והשילוב בן שניהם פלוס העובדה שבסוף כל עונה מעלים מחזה באולם גדול מול קהל היה מדהים בעיניי.

 

 


מתוך ההצגה "שחור על גבי לבן"

בעונה הראשונה פרשתי באמצע כי כנראה לא הייתי בשל מספיק אבל זה היה כבר מאוחר מדי ו"נדבקתי" בחיידק הבמה, בשנה שלאחר הצטרפתי שוב למרות הקשיים שהיו לי בלעבוד בקבוצה ועוד כמה בעיות אחרות החלטתי להשתמש בקבוצה כדי לעבוד ולהתמודד עם הבעיות שלי.

 

הרגשתי איך קבוצת התאטרון מצליחה להוציא ממני כל מיני צדדים יצירתיים שלא היו יוצאים בשום מקום אחר. בזכות קבוצת התאטרון הכרתי חברים לכל החיים והתאטרון נתן לי את הכוח והאמונה ללכת ללמוד ליצנות רפואית, התחלתי לכתוב ואפילו יש לי מחשבות ללכת ללמוד בימוי.

 

הבמה אפשרה לי להוציא מעצמי דברים שלא תמיד הייתי בטוח שקיימים אצלי, נפתחתי להמון דברים חדשים ומשמעותים. הרבה דברים נפלאים שקורים בחיי לא היו יכולים לקרות ללא תאטרון סאמיט.

 

מספיק להביט מהצד ולראות איך חברים מהקבוצה שהתחילו את התהליך מבויישים מפוחדים בלי הרבה אמונה בעצמם עוברים תהליך מופלא שמגיע לשיאו בערב ההצגה כשכולנו עומדים על הבמה זקופים גאים והכי חשוב מאמינים בעצמנו. כל זה לא היה קורה ללא תאטרון סאמיט.

 


מתוך ההצגה "שחור על גבי לבן"

 

העבודה בתוך קבוצה אף פעם לא היתה קלה עבורי ודרך העבודה עם קבוצת התאטרון למדתי לעבוד ולהיות חלק מקבוצה, לפני שנתיים ריחפה סכנת סגירת מעל התאטרון עקב מחסור בכסף, רק המחשבה שלא תהיה יותר קבוצת תאטרון גרמה לכולנו לשנס מותניים ובמאבק ביחד עם גורמים ב"סאמיט" הצלחנו למצוא תרומה שתעזור לתאטרון להמשיך ולהתקיים.

 

קבוצת התאטרון היא הרבה יותר מסתם קבוצה היא מקור חשוב ומשמעותי לאינטרקציה חברתית לאנשים שמתקשים בכל מה שקשור לכישורים חברתיים והקבוצה שהפכה עם הזמן גם לסוג של משפחה מהווה מקור של כוח לכולם.

 

בעקבות הפעילות שלי בתאטרון "סאמיט" נפתח עבורי עולם מלא ומדהים והיום אני חבר בכמה קבוצות תאטרון שאחת מהן מהווה עבורי גאווה עצומה והיא החברות בקבוצת התאטרון של אקי"ם בית יוליה בירושלים.

 

בשנה וחצי שלי איתם כמתנדב נחשפתי לאנשים ולשחקנים מדהימים שממלאים אותי אהבה כל פעם מחדש. אני שמח שהתאטרון הפך להיות חלק מחיי ומקווה שלעולם לא "אתרפא" מחיידק הבימה.

 

  • מכון סאמיט הוקם ב-1973 ועוסק מאז בקידום ושיקום צעירים נפגעי נפש, עם מסגרות טיפול ייחודיות ופורצות דרך. השירות לטיפול ושיקום נפשי של מכון סאמיט מעניק מגוון שירותי טיפול ושיקום לצעירים נפגעי נפש הסובלים מבעיות נפשיות ותפקודיות, וזקוקים לשיקום פסיכו-סוציאלי. המכון מעניק למשתקמים טיפול פסיכולוגי אישי, פעילות חברתית, שיקום תעסוקתי, וליווי פסיכיאטרי. השירות מלווה את המשתקמים לעבר חיים עצמאיים.

 

  • במקביל שרות האומנה של מכון סאמיט מסייע למאות ילדים ונוער בסיכון מאזור ירושלים והדרום שהוצאו מחזקת הוריהם לאחר שעברו התעללויות קשות והזנחה. שרות האומנה מפעיל קלטי חירום ומאתר ומכשיר משפחות אומנה שיעניקו בית חם לילדים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכון סאמיט
מתוך ההצגה "שחור על גבי לבן"
מכון סאמיט
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים