שתף קטע נבחר

"שכונות שלמות באור יהודה הגיעו לתחתית"

בקרוב יפסוק העליון בערעור על תביעת הענק שהגישו תושבי סובב נתב"ג נגד רשות שדות התעופה, בגין ירידת ערך נכסיהם כתוצאה מרעש המטוסים. אולם מוביל התביעה, עו"ד משה רז כהן, חושש שגם אם הערעור יידחה, ייקח עוד זמן רב עד שהם יקבלו פיצויים. בראיון באולפן ynet הוא מבהיר: "בעלי דירות באור יהודה עשו מאמצים לברוח משם; בכל בקעת אונו אין מחירים כאלה"

בקרוב צפוי בית המשפט העליון לפסוק בערעור על תביעת פיצויים מהגדולות בישראל, שהגישו תושבי סובב נמל התעופה בן גוריון. התושבים מבקשים פיצויים בגין ירידת ערך הנכסים שלהם, כתוצאה מהרעש שיוצרים המטוסים בנתב"ג. מדובר בקרוב ל-4,000 בתי אב, בעיקר באור יהודה ובאזור בקעת אונו, שמנהלים דיונים בנושא מזה כ-15 שנה. שוחחנו עם עו"ד משה רז כהן, המייצג כ-80% מהתובעים בתיק. צפו בדיון באולפן ynet.

 

 

בשנת 1997 אישרה המדינה את תוכנית המתאר הארצית לנתב"ג (תמא2/4) 2000, שהקצתה את הרעש בין יישובי סובב נתב"ג בהתאם לתבנית תפעול חדשה שנבחרה. כלומר, היא קבעה אילו יישובים ייפגעו יותר ופחות, לפי מסלולי הנחיתה וההמראה של המטוסים. בעקבות זאת, בשנת 2000 הגיש משרד עוה"ד רז כהן תביעות בשם כ-3,700 בתי אב ביישובים אור יהודה, גנות, משמר השבעה בית דגן, כפר טרומן עינת חמד ועוד, בגין ירידת ערך הנכסים.

 

כתבות נוספות על תביעת הפיצויים נגד נתב"ג:

 

באוגוסט 2010 קיבל בית המשפט המחוזי בתל-אביב את התביעה וקבע את הקריטריונים לפיצוי התובעים, שהוערך בסכום של בין 2-5 מיליארד שקל. רשות שדות התעופה הגישה ערעור על פסק הדין לבית המשפט העליון, ובפברואר השנה התקיים דיון נוסף בנושא - בשלב זה ללא תוצאות. בינתיים, כאמור, סובלים התושבים המתגוררים בקרבת שדה התעופה מרעש המטוסים ומירידת ערך נכסיהם.

 

מתחם הפיקוח של נתב"ג. אחרי שהתביעה התקבלה, הוגש ערעור בנושא (צילום: רשות שדות התעופה) (צילום: רשות שדות התעופה)
מתחם הפיקוח של נתב"ג. אחרי שהתביעה התקבלה, הוגש ערעור בנושא(צילום: רשות שדות התעופה)

לדברי עו"ד רז כהן, בשל המודעות לרעש ההולך וגובר, אפשרה תוכנית המתאר לתושבים לקבל מפרט אקוסטי שאמור היה לסייע להם להתמודד עם המצב, כמו התקנת חלונות כפולים. ואולם, לטענתו, "הקבלה של המפרט הותנתה בוויתור על תביעות - אז הרבה ויתרו על זה". "אנשים שבעבר היו מוכנים לשלם על נכסים באזורים האלה, כבר לא מוכנים לכך כיום", הוא מוסיף, "יש שכונות שלמות באור יהודה שמחירי הנכסים בהן הגיעו לתחתית המדרגה, ואין בכל אזור בקעת אונו והמרכז מחירים כאלה בגלל החשיפה לשדה".

 

עוד אומר עו"ד רז כהן כי "השכונות הללו הפכו לעזובה, וחתך סוציו-אקונומי נמוך הגיע לשם. בעלי הנכסים עשו מאמצים 'לברוח' משם והשכירו את הנכסים בפרוטות". הוא מספק כדוגמא את שכונת שפירנצק באור יהודה. לדבריו, מחירי הנכסים בשכונה ירדו בשנים האחרונות בעשרות אחוזים, לפחות ממיליון שקל לדירות 4 חדרים. הבעיה, הוא אומר, שגם אם בית המשפט העליון יקבל את התביעה בשבועות הקרובים - התושבים יצליחו לקבל את הפיצויים רק בעוד שנים לא מעטות.

 

מרשות שדות התעופה נמסר בתגובה לדברים: "רשות שדות התעופה תמתין עד מתן פסק דין בבית המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סיון פרג'
נתב"ג. תביעה שנמשכת מזה 15 שנה
צילום: סיון פרג'
מומלצים