שתף קטע נבחר

מהומות בקבר דוד. נציגי הוותיקן: רואים בחומרה

מצד אחד - עשרות מתבצרים יהודים במתחם קבר דוד בירושלים, שפונו בכוח על ידי המשטרה. מצד שני - כמרים המבקשים לקיים טקסים במקום, ושני הצדדים טוענים להפרת הסטטוס-קוו. פרופ' הלל וייס, ממובילי המחאה, מזהיר: "הוותיקן משחקים באש". בנציגות הוותיקן קוראים למשטרה "לנקוט בכל האמצעים בכדי לאפשר את קיום התפילות במקום"

עשרות יהודים התבצרו הבוקר (ב') בקבר דוד בירושלים, במטרה למנוע כניסה של נוצרים למקום - ופונו בכוח על ידי משטרת ירושלים. המפגינים מחו על קיום מיסה נוצרית במקום, וטענו כי מדובר בחילול הקבר הקדוש ופגיעה בזכויות היהודים להתפלל בו, אך הקסטודיה דה טרסנטה האחראית מטעם הוותיקן הכחישה את הטענות – והבהירה באופן חריג כי הם רואים את המקרה בחומרה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

זה אינו האירוע הראשון שבו מתקיימת מחאה במתחם שבהר ציון. גם בשבוע שעבר וגם אתמול (א') התבצרו יהודים במקום ופונו בכוח. אתמול אף נעצר אחד מהפעילים הבולטים שמאחורי המחאה, הפרופ' הלל וייס, שהבהיר היום בשיחה עם ynet כי "לא מדובר בהפגנה".

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

וייס הוסיף כי "יהודים באים להתפלל בציון. במקום שהוא קדוש. מקום מאוד פנימי ואינטימי. הכמרים שמגיעים למקום באים לכפות בכוח טקס אלילי שלהם, במקום שקדוש ליהודים, והם עושים זאת באמצעות כפייה של המשטרה. זה מצב בלתי נסבל, לכן זכותנו המלאה הייתה להדוף את הפולשים".

 

מפגינים: "מעולם לא ערכו כאן מיסות"

לטענת המשטרה ונציגי הוותיקן, אין כל חריגה מהסטטוס-קוו הקיים במתחם. הקסטודיה דה טרסנטה, האחראית מטעם הוותיקן על המקומות הקדושים בארץ, מבהירה כי מדובר בטקסים המתקיימים מדי שנה כחלק מהסטטוס-קוו במקום.

 

 (צילום: קובי הר צבי, "בחדרי חרדים") (צילום: קובי הר צבי,
(צילום: קובי הר צבי, "בחדרי חרדים")

 

ואולם פרופ' וייס אומר כי "המילה סטטוס-קוו היא טמאה. משתמשים בה כדי לרמוס יהודים גם בהר הבית וגם כאן, כשמדברים על שוויוניות וזכויות אדם שלא קיימים ליהודים".

 

המחאה סביב מתחם קבר דוד התרחבה בשנה שעברה נוכח דיווחים שונים כי ישנו משא ומתן בין ממשלת ישראל לוותיקן על העברת השליטה לכנסייה, דיווחים שהוכחשו על ידי הצדדים. "מעולם הכמרים לא ערכו כאן מיסות", וייס מבהיר.

 

"גם מבחינת החוק כתוב כי אסור שיהיו שם מיסות. אתמול בכל הבלאגן היו גם תיירים לא יהודים שאף אחד לא אמר להם כלום, אבל מי שבא במפגיע לרמוס ולהשפיל לא יוכל להיכנס למקום הזה". לדבריו, "מי שמשחקים באש אלה לא אנחנו, אלא הוותיקן".

 

דה טרסנטה מכחישה: "מדובר בטקסים המתקיימים בכל שנה לרגל החגים הנוצריים מזה מאות שנים, וכך גם בשנה זו, כחלק מהסטטוס-קוו במקום".

 

בנציגות הוותיקן במתחם זועמים על ההתרחשויות, ומבהירים כי "בימים האחרונים מנסים גורמים קיצוניים לחבל בטקסים אלה, כולל נקיטה באמצעים אלימים נגד המתפללים. אנו רואים מקרים אלה בחומרה, וקוראים למדינת ישראל ולמשטרה להמשיך ולנקוט בכל האמצעים הנדרשים, על מנת לאפשר את קיום התפילות במקום, כנהוג כבר מאות בשנים".

 

במתחם הר ציון הסמוך לעיר העתיקה בירושלים נמצא - על פי המאמינים - קבר דוד המלך בקומה הראשונה ואת חדר הסעודה האחרונה בקומה השנייה - שניהם בריבונות ישראלית. קבר דוד נתון לאחריות המחלקה למקומות קדושים וחדר הסעודה האחרונה תחת משרד הפנים. כיום, מורשים נוצרים לבקר בחדר אך לא להתפלל בו (פרט ליומיים בשנה).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי הר צבי, "בחדרי חרדים"
היסטוריה של מהומות סביב קבר דוד
צילום: קובי הר צבי, "בחדרי חרדים"
מומלצים