שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: shutterstock
  תל השומר: אושרה תוכנית ל-11,500 דירות
  ועדות התכנון אישרו בהליך מזורז שתי תוכניות להקמת אלפי דירות בשטח המחנה הצבאי, בסמוך לאור יהודה, קריית אונו ורמת גן. זאת במסגרת מעבר מחנות צה"ל לעיר הבה"דים בדרום. 20% מהדירות יהיו קטנות לזוגות צעירים

  התקדמות בתוכניות הבנייה בתל השומר: הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) הודיעה היום (ג') כי אישרה שתי תוכניות להקמת 11,500 יחידות דיור בשטח המחנה הצבאי. התוכניות הופקדו להתנגדויות הציבור, שיכול להגיש את השגותיו לוועדות התכנון תוך 60 יום - לאחר שמאז דצמבר 2014, אז אושרו לראשונה, עברו תיקונים ושינויים.

   

   

  תוכניות הבנייה בבסיס הצבאי תל השומר הן חלק מהתוכנית לפינוי מחנות צה"ל ממרכז הארץ לעיר הבה"דים באזור הדרום. התוכנית הראשונה שאושרה, בהיקף של כ-9,500 יחידות דיור, מייעדת שטחים למגורים, תעסוקה ומסחר, מבנים ומוסדות ציבור, כיכרות עירוניות ושטחים ציבוריים פתוחים, ומציעה שכ-20% מיחידות הדיור יהיו קטנות לטובת זוגות צעירים.

   

  התוכנית ממוקמת צפונית לדרך 461 (דרך לוד) ולאור יהודה, דרומית לקריית אונו ומזרחית למרכז הרפואי שיבא תל השומר. במשרד הפנים ציינו היום כי ועדת גבולות שמונתה לנושא עתידה להגיש את המלצותיה בנוגע לחלוקה המוניציפלית של השטח, המתפרש על פני כ-1,350 דונם.

   

  על פי התכנון, יוקמו בשטח המחנה הצבאי שטחים למגורים, תעסוקה ומסחר, מבנים ומוסדות ציבור, כיכרות עירוניות ושטחים ציבוריים פתוחים בשטח כולל של כ-440 אלף מ"ר. 20% מכלל יחידות הדיור יהיו קטנות ומיועדות לזוגות צעירים, כאשר גובה הבינוי בתוכנית עד 15 קומות.

  מחנה תל השומר. יהפוך למתחם ענק של שכונות מגורים (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
  מחנה תל השומר. יהפוך למתחם ענק של שכונות מגורים(צילום: יובל חן)

   

  ממחנה צבאי בריטי לשכונה עם אלפי דירות 

  התוכנית השנייה שאושרה משתרעת על פני שטח של כ-226 דונם, ומציעה הקמת רובע מגורים בשטחה המוניציפלי של רמת גן, עם כ-2,000 יחידות דיור ופארק שכונתי המשלב שימור מבני המחנה ההיסטוריים. החלק הצפוני של התוכנית כולל בנייה רוויה של מבני מגורים בני 9-12 קומות ובחלקה הדרומי מבני מגורים בני 6 קומות. גם כאן 20% מיחידות הדיור המוצעות בה יהיו קטנות.

   

  במסגרת התוכנית כלולה האפשרות להעברת קו מערכת תחבורה עתירת נוסעים (מתע"ן) וכן הקמת מתחם תעסוקה שישתלב במערך הכניסה המתחדש של בית החולים. לאורך צירי התנועה הראשיים תשולב פעילות מסחרית.

   

  לדברי מנכ"ל משרד הפנים, ד"ר שוקי אמרני המשמש יו"ר הותמ"ל, התוכנית בשטח שליד אור יהודה וקריית אונו היא "בעלת חשיבות והשפעה גדולה על התפתחות מרחב בקעת אונו והיישובים הסמוכים". עוד הוסיפו במשרד הפנים כי היא כוללת שימור אתרים ומבנים ששימשו למפקדה, אחסנה, משרדים, מגדל מים וכן צמחייה אופיינית למקום, שכלל בעברו את ההתיישבות הקדומה כפר סקיה, את שכונת תל ליטוינסקי ואת המחנה הצבאי הבריטי והמחנה הישראלי.

   

  יצוין כי הוועדה למתחמים מועדפים לדיור אמורה לפעול בסדר זמנים מקוצר כדי להביא לאישור מהיר של תוכניות בנייה. היא מחויבת לסיים את הליך התכנון תוך פרק זמן של כ-5 חודשים, ולא ניתן לערער על החלטותיה לערכאה גבוהה יותר. עם זאת, במשרד הפנים מסבירים כי בתוכניות מורכבות כגון אלה ייתכנו תיקונים ושינויים. בתום הגשת ההערות יאושרו התוכניות למתן תוקף, השטחים ייצאו לשיווק במכרזים - והיזמים יקבלו היתרי בנייה. על פי ההערכות, תהליך זה יתקיים בסוף 2015.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  תל השומר. התקדמות בתוכניות הבנייה
  צילום: מוטי קמחי
  מומלצים