שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "לראות את הזיקנה מתנפצת לך בפרצוף"

  מה קורה כשצעירה מרדנית נענשת ונשלחת לטפל בזקנה עקשנית ומתבודדת בת שמונים? במסגרת פסטיבל קולנוע דרום יוקרן הסרט "החלון" בו משחקות דיאנה גולבי זוכת "כוכב נולד" בת ה-23 לצד שושיק שני-לביא בת ה-80. "זיקנה היא לא דבר סקסי אבל חשוב לגשר על הפער הבין דורי", אומרת יוצרת הסרט

  כשסטודנטים לקולנוע אמיצים מספיק להתמודד עם זיקנה נוצרים סרטים שעושים שינוי. שלושה סרטים המביאים למסך הגדול מבט צעיר על זיקנה יוצגו בפסטיבל קולנוע דרום שיחל בשבוע הבא (ב-7 ביוני) במכללת ספיר בשדרות. 

   

  כתבות נוספות במדור 60 פלוס:

  מחקר מגלה: באיזה גיל אנחנו הכי מאושרים?

  אל תתעצלו: כך תמנעו מחלות עיניים 

  תזונה מרפאה: למה כדאי לעבור לטבעונות גם בגיל מבוגר

   

  "לעתים רחוקות זוכה הזיקנה לייצוג על מסך הקולנוע", אומר רונן בלזם, מפיק פסטיבל קולנוע דרום. "הזיקנה נתפסת שלא בצדק כלא קולנועית מספיק, וכמי שלציבור הרחב קשה להתחבר אליה".

   

  "אבל לזיקנה יש גם דברים יפים והיא אוצרת בחובה ניסיון חיים, השלמה עם העבר, רצון להשאיר לדור הבא משהו אחריך, כמיהה לזוגיות חדשה ועוד ועוד". הוא מוסיף, "את כל אלו אנחנו נביא במסגרת "זהב דרום", בתקווה שקולנוענים רבים, דווקא אלו השייכים לדור הצעיר, ירצו להפיק סרטים נוספים בנושא זה גם בעתיד".  

   

  צעירה מרדנית נענשת ופוגשת את הזקנה המתבודדת (צילום: רבקטל פיינה)
  צעירה מרדנית נענשת ופוגשת את הזקנה המתבודדת(צילום: רבקטל פיינה)
   

  האמת בפרצוף

  "החלון" הוא אחד הסרטים שיוצגו בפסטיבל. ליוצרת הסרט, רבקטל פיינה מבית הספר לאומנויות הקול והמסך במכללת ספיר היה ברור שזה יהיה סרט הגמר שלה.

   

  פיינה, צעירה בת 27 מחולון, לא חששה להתמודד עם זכרון עבר כואב וטראומתי ויצרה סרט בנושא שלא רבים מעיזים לעסוק בו. היום היא זוכה לתשבוחות מקהילת הקולנוע בארץ ובעולם.

   

  "בגיל 16 הגעתי לבית אבות סיעודי שבו הדיירים היו במצב מאוד קשה", מספרת פיינה. "זאת הייתה הפעם הראשונה שבה ראיתי את הזקנה ממש בפרצוף. וזה לא היה קל או פשוט. במקום ההוא הכרתי אישה. היא נהגה לשבת ליד החלון הצופה לים והיא פתחה לי צוהר אחר לעולם הזיקנה. משם נולד הרעיון לתסריט ואחר כך הסרט".

   

  כשמורדת ומתבודדת נפגשות

  "החלון" מספר על מערכת יחסים בין שתי נשים הנפגשות בדיור מוגן. האחת צעירה ומרדנית והשנייה זקנה ומתבודדת. המפגש בין השתיים מוליד תפנית מפתיעה.

   

  את התפקיד הראשי בסרט העניקה פיינה לדיאנה גולבי, זוכת 'כוכב נולד' שזאת הייתה חווית המשחק הראשונה שלה. ומולה משחקת שושיק שני-לביא, בעלת עשרות שנים של ניסיון. החיבור בין השלוש: פיינה, דיאנה ושושיק היה מיידי.  

   

  מתוך "החלון". מפגש בין שתי נשים מוביל לסגירת מעגל (צילום: רבקטל פיינה) (צילום: רבקטל פיינה)
  מתוך "החלון". מפגש בין שתי נשים מוביל לסגירת מעגל(צילום: רבקטל פיינה)

  נעורים מול זקנה: לב פתוח

  הבחירה בגולבי, חסרת ניסיון המשחק, לא הייתה מובנת מאליה. "כשהתחלתי לחפש דמות ראשית, את אביגיל שלי, ראיתי בעיניי רוחי שחקניות אחרות", מודה פיינה, "אולם כאשר שמעתי את השיר של דיאנה 'אושר', הרגשתי שהוא מדבר על הסרט והוא זה שגרם לי לפנות לדיאנה".

   

  אחרי שקראה את התסריט הסכימה דיאנה לאתגר. "הצמדנו לה מדריכת שחקנים והיא עבדה איתה לאורך הסרט", מספרת פיינה על תהליך העבודה, "בסופו של תהליך דיאנה הביאה את עצמה לסרט ויצרה אביגייל חדשה. הרבה פחות דרמטית ויותר עגולה, כמוה. היא גם תרמה את השיר שלה 'אושר' לסרט. והוא מלווה את הפסקול".

   

  צעירה בת שמונים

  "שושיק היא מקצוענית אמיתית", אומרת פיינה. "על הסט היא הייתה הצעירה שבחבורה. נדהמנו לראות לאורך כל הדרך אישה בת 80 שצעירה הרבה יותר מאתנו, סטודנטים בני עשרים. היא קיבלה אותי מההתחלה בזרועות פתוחות. היא באמת אישה מדהימה."

   

  "גם היום כשכבר נגמרה העבודה על הסרט," היא מוסיפה, "שושיק לא מפסיקה לעבוד במטרה לגשר על הפער הבין דורי. שכן הזקנים הופכים הרבה פעמים לאנשים שקופים שאף אחד לא רוצה לעסוק בהם או לדבר עלהם, מאוד חשוב לה ולי לעלות את המודעות לנושא מנקודת מבט נשית ולעשות שינוי". 

    

  מקרבות לבבות 

   "התסריט נגע בכל אחד בצורה אחרת," מספרת בהתרגשות פיינה, "בעבודה לקראת הצילומים ערכנו סדנאות משחק לבני הגיל השלישי שבסופם הם גם שחקו בסרט. זה היה נפלא לראות אותם בסדנאות המשחק. המשחק נתן להם אפשרות לבטא רגשות ותחושות עלהם לא דיברו".

   

  "היום, אחרי שהעבודה על הסרט הושלמה שושיק ואני נוסעות ברחבי הארץ, מקרינות את הסרט ומשוחחות על זיקנה עם עובדים סוציאלים, בני נוער, אוכלוסייה מבוגרת וכל מי שרוצה לראות ולדבר" היא מוסיפה, "הסרט נוגע באנשים בצורה מרגשת וזה מה שחשוב לי בעשייה הקולנועית שלי".

   

  זהב דרום

  התכנית "זהב דרום" מהווה רק חלק מפסטיבל קולנוע דרום. השותפים מאמינים שעידוד הסטודנטים הצעירים לעסוק בזיקנה יקרב את הלבבות ויחזיר את המבוגרים לשיח החברתי.

   

  "מתן הדגש לנושא הזיקנה בפסטיבל קולנוע דרום בשדרות הוא מימוש חזון משרדי, אותו אני שואפת להטמיע בחברה הישראלית, המשלב פעילות ודאגה בין האוכלוסייה הצעירה לותיקה". אומרת גילה גמליאל, השרה לאזרחים ותיקים, "עם שלא יודע, מוקיר ולומד מזקני שבטו, לא יידע לבנות את עתידו ולדאוג לדורות הבאים".

   

  בפסטיבל יוקרנו גם הסרטים "בית שלישי" של יאיר פרידמן מ'מכללת בית ברל', בכפר סבא, המספר על משה שמבקש לעזוב את בית האבות בו נמצא ולצאת למסע בארצות הברית יחד עם בתו.

   

  ו"אחרית דבר", סרטו של צבי לנזמן, מבית ספר 'סם שפיגל' בירושלים, המספר על יעקב המגיע לדירתה של ורה בחיפוש אחר אישה שתקבל אותו בדיסקרטיות.

   

  התוכנית "זהב דרום" הינה יוזמה חדשה של ג’וינט ישראל-אשל והמשרד לאזרחים ותיקים בפסטיבל קולנוע דרום 

   

   פסטיבל קולנוע דרום יחל ב-7 ביוני במכללת ספיר, בשדרות. במסגרתו יוקרנו מגוון רחב של סרטים החלק "מבט צעיר על זקנה" יחל ב-10 ביוני 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  צילום: רבקטל פיינה
  יחס בן דורי במבט נשי
  צילום: רבקטל פיינה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים