שתף קטע נבחר

5.5 שנות מאסר לצבי בר שהורשע בעבירות שוחד

בית המשפט שלח את ראש העיר לשעבר של רמת גן לבית הסוהר והטיל עליו קנס של מיליון וחצי שקלים. "המסר צריך להיות ברור וחד-משמעי: די לשחיתות", כתב השופט. בר, 80, הורשע בלקיחת שוחד של 1.9 מיליון שקל בתמורה לקידום ענייני נדל"ן. צבי בר בתגובה: "אערער לעליון, מצפוני נקי"

 

 

 

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (יום ה') 5.5 שנות מאסר על ראש העיר רמת גן לשעבר צבי בר שהורשע בעבירות של שוחד, הלבנת הון, הפרת אמונים ושיבוש הליכי חקירה. "המסר בגזר הדין צריך להיות ברור וחד-משמעי: די לשחיתות", כתב השופט, צבי גורפינקל. בר כבר הודיע שיערער לעליון.


 (צילום: מוטי קמחי,  שאול גולן "ידיעות אחרונות" ) (צילום: מוטי קמחי,  שאול גולן
(צילום: מוטי קמחי, שאול גולן "ידיעות אחרונות" )

בפרקליטות דרשו להטיל על בר עונש מאסר בפועל של תשע שנות מאסר לפחות וקנס של חמישה מיליון שקלים, ולחלט לו רכוש בגבוה השוחד שקיבל בסך 1.9 מיליון שקל. אולם השופט שלח את בר ל-5.5 שנות מאסר בפועל, שנתיים על תנאי וקנס של 1.5 מיליון שקל. "החלטותיו של הנאשם - לא מצאתי כי יש בהן בכייה לדורות, אך אין בהן לבטל את עוצמת העבירות. ראש עיר דומיננטי היו לו סמכויות רבות, קבעתי כי כגודל מעמדו של אדם כך גודל אחריותו. חומרת הכרעתו נובעת גם מהסכומים הגבוהים ששלשל לכיסו. התגלתה כאן התנהלות בלתי תקינה ובלתי מוסרית".

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

השופט הוסיף כי על בית המשפט לקבוע מתחם עונש הולם לביצוע העבירה. "בר מעורב בכל הפרשות, מי שלוקח שוחד דינו כפל העונש מנותן השוחד. התופעה של לקיחת שוחד מכרסמת באמון שהאזרח רוחש. קשה מלאכת הענישה בתיק זה. האינטרס הציבורי מחייב לגזור עונשים מכבידים לבער את השחיתות, מצד שני אין אפשרות להתעלם מנסיבות אישיות של הנאשם. מרכז הכובד של הענישה נע לעבר שיקול ההרתעה. המסר בגזר הדין צריך להיות ברור וחד-משמעי: די לשחיתות".

 

השופט ציין עוד כי "יש לראות בחומרה גם את התנהלותם של היזמים הנאשמים האחרים". הוא קבע עוד כי "חלקו של הנאשם בר הוא הגדול ביותר משום דרגת בכירתו כראש עיר. הנאשם היה לוחם בצה"ל ומחנך, ומעדותו של שאול מופז נאמר שהיה דוגמה ומופת. הוא היווה דוגמה אישית והשאיר את חותמו בצה"ל, ועשה רבות למען העיר בבינוי וחינוך. בר סייע לתושבים רבות והוגשו עשרות מכתבי הערכה ותודות על פועלו. היום הוא בן 80, והוגשו מסמכים רפואיים בדבר מצבו הרפואי".

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

בר הגיב לאחר גזר הדין והיה נרגש מאוד. הוא הקריא את תגובתו מדף שהכין מראש, והתחבק עם מקורביו ובני משפחתו. "יש לי כבוד והערכה למערכת המשפט. אני דוחה בתוקף את הכרעת הדין וגזר הדין. כל חיי שירתי את המדינה והציבור. 25 שנה בעירייה, 35 שנה בכוחות הביטחון. גם ביום הקשה הזה מצפוני נקי", אמר. "בדרך בוודאי טעיתי לעתים. בית המשפט קבע כי אף יזם לא קיבל ממני הקלה או טובת הנאה, מעולם לא לקחתי שוחד לכיסי.

 

"השנים האחרונות היו קשות מנשוא עבורי ועבור ילדיי. כל חיי לחמתי אך זו המלחמה הקשה מכולן. בכוונתי להמשיך להילחם ולערער לעליון. אני מצפה שהתוצאה תשתנה מקצה לקצה. אין לאדם דבר מלבד שמו הטוב".


על הקבלן שאול לגזיאל, שהורשע בשתי עבירות שוחד לבר ועבירה של הלנת הון, נגזרו 33 חודשי מאסר בפועל, 18 על תנאי וקנס של מיליון שקל. על חיים גייר, שהורשע במתן שוחד, הלבנת הון ושיבוש הליכי משפט, נגזרו 11 חודשי מאסר בפועל. דוד לוי, שהורשע במתן שוחד, קיבל 22 חודשי מאסר בפועל.

 

ח"כ מועצת העיר רמת גן לשעבר ושגריר ישראל ב-OECD כיום, כרמל שאמה, שהיה זה שחשף את הפרשה והגיש את התלונה במשטרה, אמר כי "זהו רגע של נחת להרתעה, לצדק ולשלטון החוק, אך צבי בר שייך לעבר. ההווה לא שונה בהרבה והעתיד לא נראה ורוד. עדיין המושחתים רבים, מקושרים וחזקים מדי. בר לצערנו הוא תפוח רקוב אך לא חריג בסלסילת השלטון המקומי".

 

חבר מועצת העיר, רועי ברזילי, אמר כי גזר הדין "מסמל סוף סוף שינוי מגמה של מערכת אכיפת החוק במאבק בשחיתות הפוליטית. צבי בר היה איש אהוב ואהוד בעיר וזקופות לו הצלחות רבות, אך מתברר שכל אלה הם אינם ערובה המאפשרת להתגבר על החובה בהבטחת טוהר המידות והשוויון בפני החוק".

 

פרקליטיו של צבי בר, עורכי הדין נבות תל-צור, ירון ליפשס ואלינור אלכס, מסרו בתגובה: "גזר הדין שניתן היום הוא תולדה ישירה של הכרעת הדין השגויה בה נקבע שההלוואה מחבר מהווה שוחד רק משום שהמלווה קשור לפרויקט ברמת גן. ההרשעה בשוחד צורמת במיוחד על רקע הקביעה הנחרצת של בית המשפט שכל הפרויקטים נבנו כדין ואף יזם לא קיבל מבר הקלה או טובת הנאה כל שהיא".

  

בר בן ה-80 כיהן כראש עיריית רמת גן במשך 24 שנה. הוא לא התמודד בבחירות 2013 בגלל כתב האישום נגדו, שעיקרו קידום פרויקטים של נדל"ן בתמורה לשוחד. הוא הורשע בפרשת "בית ליר אור", פרויקט "מגדלי התמרים", פרשת חילופי השטחים בגבעת

נפוליאון ברמת גן ופרשת "הילקרסט". האישום החמישי נוגע לעבירות המס בקשר לכספי השוחד. השופט גורפינקל קבע כי בר לא פעל נגד האינטרס הציבורי אך לקח שוחד, ו"התנהלותו משולה להליכה על חבל דק ואינה הולמת התנהלות של ראש עיר בישראל". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
צבי בר, הבוקר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים