שתף קטע נבחר

פריצת דרך: חיסון חדש הצליח לרפא סוכרת

מינהל המזון והתרופות האמריקני אישר את תחילתו של ניסוי חדש בחיסון. בניסוי מוקדם, הצליח החיסון לרפא את המחלה. בשלב הבא ישתתפו בניסוי 150 חולי סוכרת בשלבים הראשונים של המחלה

התקדמות משמעותית בטיפול בסוכרת: מינהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA, אישר היום בכנס האמריקני לסוכרת, המתקיים בבוסטון, את תחילתו של ניסוי קליני ראשון מסוגו בחיסון שמרפא סוכרת. ממצאים בניסוי ראשוני כבר הראו תוצאות מעודדות.

 

קראו עוד על סוכרת נעורים:

סוכרת נעורים: תאי בטא מתעוררים לחיים

פריצת דרך: תרופה ללחץ דם העלימה סוכרת נעורים

ב-12 שנה: עלייה של 45% בחולי סוכרת נעורים

 

על פי האיגוד האמריקני לסוכרת, 5% מחולי הסוכרת סובלים מסוג 1 של המחלה ("סוכרת נעורים"), בה מערכת החיסון תוקפת את התאים מייצרי האינסולין בלבלב. כתוצאה מכך אין הפרשת אינסולין, והסוכר אינו יכול להיכנס ממערכת העיכול וזרם הדם – אל תאי הגוף.

 

חולים אלה נאלצים להזריק כ-10 פעמים ביממה אינסולין, ולמדוד את רמות הסוכרת לפני כל ארוחה. הם נאלצים לחשב במדויק מה יכניסו לפיהם בכל רגע נתון, ולהזריק את האינסולין או להיעזר במשאבת אינסולין המחדירה ישירות לגופם את ההורמון החסר.

 

החיסון: משקם את הלבלב

החיסון החדש, שימש במקור לחיסון נגד מחלת השחפת. לצד עבודתו נגד חיידק השחפת, נמצא כי הוא מעלה את הערך של מרכיב במערכת החיסון הקרוי TNF, המעלים את התאים לבנים מסוג T, שהורסים את הלבלב וגורמים למחלה.

 

במחקר מוקדם קטן היקף, מצאו חוקרי המעבדה לאימונולוגיה במסצ'וסטס, כי שתי זריקות של החיסון הניתנות במרווח של ארבעה שבועות זו מזו, העלימו את תאי ה-T הורסי הלבלב. המטופלים הראו חזרה זמנית של תפקוד הלבלב בגופם.

 

במהלך הקיץ הקרוב יחלו החוקרים לבדוק את החיסון על כ-150 מטופלים, בני 18 עד 60, בניסוי שייארך חמש שנים. המשתתפים יהיו כאלה בשלבים ראשונים של מחלת סוכרת, שאצלם הלבלב עדיין לא נהרס לחלוטין ומסוגל לייצר כמויות מזעריות של אינסולין. החוקרים ימשיכו לבדוק האם מתן הזריקות בשלב מוקדם של המחלה, מצליחות לעצור את הסוכרת ולרפא.

 

מהי סוכרת?

סוכרת נחלקת לשני סוגים: סוכרת מסוג 1 הנקראת גם סוכרת נעורים, וסוכרת מסוג 2 הנקראת גם סוכרת מבוגרים. סוכרת נעורים היא מחלה מולדת שבה תוקף הגוף את התאים בלבלב האחראים על ייצור ההורמון אינסולין. האינסולין אחראי על החדרת הסוכר מהדם לתאי הגוף לצורך יצירת אנרגיה.

 

סוכרת מבוגרים מופיעה לרוב אחרי גיל 40, עקב רגישות מופחתת של הגוף לאינסולין. במצב זה הלבלב מפריש כמויות הולכות ועולות של ההורמון, עד להידלדלות מוחלטת של מאגרי האינסולין. רבים מהחולים הללו נאלצים להזריק את ההורמון אינסולין מדי יום ביומו.

 

כ-500 אלף חולי סוכרת חיים בישראל, ועל פי ההערכות ישנם עוד כ-300 אלף איש במצב המוגדר "טרום סוכרת", המתבטא ברמות סוכר גבוליות ומעמיד אותם בסיכון מוגבר ללקות בסוכרת מסוג 2 בתוך כמה שנים.

 

סוכרת נעורים מופיעה בגיל הילדות בשני "גלים" בדרך כלל: סביב גיל חמש-שבע ובסביבות גיל 14-10. עם זאת, המחלה יכולה להופיע למעשה בכל גיל. המחלה עלולה להופיע גם בתינוקות עד גיל חצי שנה, אז היא מכונה neonatal diabetes ולרוב נובעת בשל מחלה גנטית בלבלב או בפעולת תאי הלבלב המייצרים אינסולין.

 

סוכרת מבוגרים מופיעה לרוב בעשור החמישי לחיים והלאה, אולם יותר ויותר ילדים לוקים בסוכרת זו הקשורה להשמנה ולאורח חיים יושבני שבו אוכלים הרבה וזזים פחות.

 

ישנם גנים מסוימים שמעמידים בסיכון לחלות בסוכרת סוג 1, אך העניין הוא יותר מגנטי. ההוכחה לכך היא שבתאומים זהים הסיכוי של התאום השני לחלות בסוכרת נעורים הוא רק 50% ולא 100%.

 

על פי ההשערות, קיים גורם נוסף כלשהו שאליו נחשף החולה הגורם לפריצת המחלה, ייתכן וירוס. גם ילדים שלא ינקו חלב אם בחודשי חייהם הראשונים נמצאים בסיכון גבוה יותר לסוכרת.

 

במקרים מסויימים ניתן לחזות את מחלת הסוכרת: כאשר במשפחה ילד חולה סוכרת וההורים מודאגים לגבי סיכוי הילדים הנוספים ללקות במחלה, ניתן למדוד אצלם הימצאות נוגדנים כנגד תאי בטא, כמו הנוגדן GAD, הנוגדן אנטי אינסולין או נוגדן אנטי-איילט. עם זאת, אין כל דרך למנוע את התפרצות המחלה.

 

סוכרת סוג 1 יכולה להופיע בכל גיל. רבים מהמבוגרים שלוקים בסוכרת "מבוגרים" לוקים למעשה בסוכרת נעורים שהתפרצה מאוחר.

 

אבחון וטיפול במחלה

על פי הקריטריונים, אבחון סוכרת נעשה על סמך רמת סוכר מעל 125 מ"ג לד"צ בצום, או מעל 200 אחרי העמסת סוכר, או בבדיקת סוכר אקראית מעל 200 בשילוב סימני סוכרת - צימאון, השתנה מרובה, השתנה לילית וירידה במשקל לא מכוונת.

 

לסוכרתיים מומלץ להימנע מצריכת סוכרים פשוטים כמו ממתקים העשויים סוכר. במקום זאת, עדיף לבחור במוצרים בעלי המתקה מלאכותית, עם תו תקן של האגודה הישראלית לסוכרת.

 

לחולי סוכרת מומלץ שלא לצרוך אלכוהול: הוא מעכב את חילוף החומרים שנועד לשמור על רמת הסוכר בדם, והוא עלול לגרום להיפוגליקמיה (ירידה חדה ברמת הסוכר).

 נוסף על כך, כשהאדם שתוי הוא לא ירגיש את סימני האזהרה הראשונים של ההיפוגליקמיה. אם אתם בכל זאת חייבים לשתות, ההמלצה כיום היא להגביל את השתייה, לאכול משהו לפניה, למדוד את רמת סוכר לעתים קרובות ולשהות בקרבת חברים.

 

 

האינסולין: זריקה שמצילה חיים  

אצל אדם בריא קיימת הפרשת אינסולין בכל מצב, גם אם הוא בצום . זהו "אינסולין רקע", שאותו מנסים לחקות על ידי מתן אינסולין בעל טווח פעולה ארוך. מאז המצאת זריקת האינסולין, ניצלו חייהם של מיליוני חולי סוכרת ברחבי העולם, שיכולים לקיים אורח חיים תקין.

 

בעבר נהוג היה לתת זריקת אינסולין הקרוי NPH פעמיים ביממה, שהגיע לשיאו תוך שמונה שעות ונעלם תוך 18-12 שעות. הוא נבדל מהאינסולין הרגיל כיוון שהיה מגיע לרמות שיא, בעוד שאינסולין רגיל מופרש בכמות קבועה לאורך היממה. כיום מטופלים החולים באינסולינים לנטוס או לבמיר, המתקרבים לפעולת האינסולין המקורי, ומשך פעילותם מגיע לכ-20 עד 22 שעות.

 

בתוך כך, מקבלים החולים אינסולין קצר טווח הניתן בזמן הארוחות או לפניהן. בישראל קיימים שלושה סוגים: נובורפיד, ליספרו ואפידרה הניתנים כרבע שעה לפני הארוחה או בזמן הארוחה. אינסולין זה מגיע לשיא השפעתו לאחר כשעה, ופעולתו תמה לאחר כשלוש שעות. בשיטה זו מקבל החולה זריקה אחת או שתיים של אינסולין בזאלי בבוקר או בערב, ובנוסף אינסולין קצר טווח לארוחות הגדולות - ובסך הכל כחמש-שבע הזרקות ביום.

 

אפשרות אחרת היא להשתמש במשאבת אינסולין, מתקן המתחבר לגוף באמצעות צינורית שמחליפים בכל שלושה ימים. האינסולין משוחרר אוטומטית על פי תכנות מראש בתוכנית גמישה. בנוסף, בזמן הארוחות ניתן לשחרר עוד אינסולין בלחיצת כפתור. משאבת האינסולין חוללה מהפכה של ממש בטיפול והיא חוסכת את הזריקות הרבות שעמן החולה צריך להתמודד מדי יום.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הסוף לתלות באינסולין?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים