שתף קטע נבחר

סקר: 63% ממשקי הבית החרדיים משתכרים פחות מ-8,000 שקלים

המצוקה החרדית: בכשני-שליש מהבתים החרדיים הכנסת הגבר והאישה גם יחד נמוכה מהשכר הממוצע במשק לעובד אחד. מסקר שבוצע עבור רדיו "קול חי" עולה כי רק 46% מהגברים החרדים עובדים, לעומת 76% מהנשים, ורק 1% מכלל הבתים החרדיים ההכנסה עולה על 20 אלף שקלים

ההכנסה החודשית של 63% ממשקי הבית בציבור החרדי נמוכה מ-8,000 שקלים - כך עולה מנתונים שמפרסם מכון המחקר "סקר כהלכה". אחד הגורמים לכך הוא אי השתתפותם של 54% מהגברים בפרנסת המשפחה. הסקר הוזמן על ידי רדיו "קול חי", שבו פורסמו הבוקר (ה') תוצאותיו.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

על פי הנתונים, רק 46% מהגברים החרדים עובדים לפרנסתם (83% כשכירים ו-17% כעצמאים) - זאת לעומת 76% מהנשים (57% עצמאיות במשרה מלאה, 31% בחצי משרה ו-12% עצמאיות). ב-42% מהמשפחות האישה היא המפרנסת היחידה, ב-34% שני בני הזוג עובדים, ב-12% שניהם אינם עובדים וב-12% נוספים רק הגבר מפרנס.

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

כתוצאה מכך, 16% מהמשפחות משתכרות עד 4,000 ש"ח, ו-47% בין 4,000 ל-8,000 - כך שבכשני-שלישים מהבתים החרדיים הכנסת הגבר והאישה יחד נמוכה מהשכר הממוצע במשק לעובד אחד.

 

רק אחוז אחד - מעל 20 אלף שקלים

ב-27% ממשקי הבית משתכרים בין 8,000 ל-12 אלף שקלים, ב-9% בין 12 אלף ל-20 אלף שקלים, וב-1% הסכום גבוה מזה.

 

 (הדמיה: אלי מנדלבאום) (הדמיה: אלי מנדלבאום)
(הדמיה: אלי מנדלבאום)

 

נתוני הסקר מצביעים, כצפוי, על קשר ישיר בין השתתפות בני הזוג בשוק העבודה, לרמת ההכנסה של המשפחה, כאשר השפעת הגברים גבוהה יותר. יוצאים מן הכלל הן בעלי ההכנסה החודשית הגבוהה מ-20 אלף שקלים, אשר באופן מפתיע 40% מהגברים ו-30% מהנשים שבהם אינן עובדים.

 

המחקר נערך על ידי מכון "סקר כהלכה" בראשות ד"ר רון קדם עבור רדיו "קול חי", וכלל 1,000 מרואיינים חרדים, גברים ונשים, ביותר מ-50 נקודות יישוב – כולם בוגרים ונשואים. המדגם כלל נסקרים משלושת הזרמים העיקריים: חסידי, ליטאי וספרדי. טעות הדגימה המרבית: 2.5%.

 

לאה בלוי, אסטרטגית ומנהלת המחקר "סקר כהלכה", הדגישה כי מכון זה הוא היחיד היודע לפלח נכון את הציבור החרדי לגווניו, ולכן הנתונים שהוא מספק אמינים. לדבריה, "בסקר הזה, למשל, ייצוג יתר של חסידים עלול ליצור תמונה מוטעית לפיה יותר גברים חרדים עובדים, והשכר גבוה יותר".

 

"גם בנוגע לשאלת הסינון מיהו חרדי, המשפיעה ישירות על איכות המדגם, הגענו לנוסחה המורכבת מארבע שאלות בהצלבה, כאשר התשובות עליהן מעידות האם הנשאל הוא חרדי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
השפעת הגברים גבוהה יותר
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים