שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אין גאווה: עלייה במס' ההומואים שנדבקו ב-HIV

  נתוני הוועד למלחמה באיידס מגלים כי נגיף ה-HIV ממשיך להתפשט בקהילה: בחודשים האחרונים התגלו 18 מקרים חדשים של הומואים שנדבקו בנגיף, עלייה של יותר מפי 2 בהשוואה לשנה קודמת

  נגיף האיידס ממשיך להשתולל בקרב ההומואים הישראלים: מנתוני הוועד למלחמה באיידס ישנה עלייה חדה במספר הנדבקים ההומואים ב-HIV של יותר מפי 2. הנתונים החדשים תואמים למגמה ההולכת ומתפשטת גם בישראל, של הדבקה בנגיף בקרב הגברים המקיימים יחסי מין עם גברים.

   

  מהנתונים ערב מצעד הגאווה, שמתקיים מחר (ו') עולה כי התגלו 18 נשאי HIV חדשים מהקהילה הגאה, בעוד בתקופה המקבילה בשנת 2014 התגלו רק 8. בשנת 2013 התגלו 14.

   

  על אף שהוועד למלחמה באיידס מקיים מדי שנה כ -3% מסך כלל הבדיקות בישראל, כמעט 10% מסך המתגלים השנתי (העומד בשנים האחרונות על קרוב ל – 500 לשנה, כולל גברים, נשים וילדים) מתגלים בוועד.

   

  "אנחנו יודעים שמאז תחילת שנות האלפיים מדי כמה שנים אנחנו רואים עלייה חדה במספר הנדבקים בקהילה הגאה, ואנחנו חוששים שאנחנו בפתחה של שנה שכזו", אומר אדיר ינקו, רכז 'בלה דואגת', זרוע ההסברה והמניעה בקהילה הגאה, "הנתון שלנו, על אף שהוא חלקי, הוא נתון מדאיג שמצביע על החרפה בהתפשטות הנגיף בקהילה.

   

  "זו כבר לא נורת אזהרה, זה פרוג'קטור שקורא לכל אחד בקהילה לקחת אחריות אישית: לקיים יחסי מין עם קונדום, ולגשת ולהיבדק באופן שגרתי, כי איתור מוקדם של הנגיף מציל חיים ומונע הדבקות נוספות".

   

  יחסי מין לא מוגנים

  בשנים האחרונות הראו הנתונים מגמה הולכת ועולה של שיעור הדבקה גבוה ב-HIV בקרב הומואים. דו"ח שערכה המעבדה לנגיפים בתל השומר, גילה כי מרבית נשאי ה-HIV החדשים הם גברים שנדבקו בעקבות יחסי מין עם גברים.

   

  סקר שערך משרד הבריאות לפני מספר שנים, גילה כי כחמישית מההומואים אינם משתמשים בקונדום, ורבע משתמשים בסמים בזמן קיום יחסי מין.

   

  אבל לא רק נגיף ה-HIV משתולל בקרב הקהילה הגאה: מנתונים שפורסמו השנה, דיווח משרד הבריאות על עליה במאות אחוזים בשיעור הישראלים שנדבקו במחלת המין סיפיליס (עגבת), מרביתם הומואים.
  גם בארה"ב:
  20% מההומואים והדו-מיניים - נשאי HIV / ד"ר איתי גל
  נתונים מדאיגים של המרכז לבקרת מחלות בארה"ב מגלה כי כחמישית מההומואים והביסקסואלים ב-21 ערים גדולות נושא את נגיף ה-HIV, אחוז גבוה מהם כלל אינו יודע זאת. משרד הבריאות: כ-50% מהגברים נשאי ה-HIV הם הומואים
  לכתבה המלאה
  גורם במשרד הבריאות מסר כי חלק גדול נדבקו ביחסי מין מסוג "בר-באק" (ללא קונדום) במהלך ביקור במדינות אירופאיות.

   

  "ההומואים מתברבקים בשנים האחרונות", אומר הגורם, "הרבה מהם נדבקו בברלין, ועובדה שאנחנו רואים את העלייה המשמעותית בישראל דווקא בתל אביב, מעוזם של רבים מאנשי הקהילה הגאה.

   

  "הם מקיימים יחסי מין לא מוגנים מתוך המחשבה כי HIV היא מחלה כרונית ואפשר לטפל בה בקוקטייל. בנוסף מקיימים נשאי HIV יחסי מין ביניהם, ללא שימוש בקונדום. התוצאה היא עלייה משמעותית בסיפיליס".

   

  "הנתונים מדאיגים ביותר", אומר הגורם, "הם משקפים לא רק התפשטות של סיפיליס בקרב ההומואים, אלא סביר להניח שגם מצביעים על היתכנות להמשך העלייה בהדבקה גם ב-HIV ובמחלות מין אחרות".

    

  הוועד למלחמה באיידס יציב מחר בהפנינג הפתיחה של מצעד הגאווה בגן מאיר ניידת בדיקות HIV/איידס אנונימית והבדיקות ינתנו בחינם לכל מי שירצה להיבדק. במקביל יערוך הוועד למלחמה באיידס מבצעי בדיקות HIV חינם בדיזינגוף סנטר בסוף החודש בהמשך לפתיחת מוקד בדיקות אנונימיות חדש בשכונת פלורנטין.


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עידו ארז
  בלי גאווה: עלייה במס' הנדבקים ב-HIV
  צילום: עידו ארז
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים