שתף קטע נבחר

הסערה הבאה: סרט על חיי יגאל עמיר

סרט על רוצח ראש הממשלה יצחק רבין, שיוקרן בחודש הבא בפסטיבל הקולנוע בירושלים, מלווה את חייו של עמיר ושל רעייתו. השרה מירי רגב הודיעה כי תבחן מחדש את התמיכה בפסטיבל. במקביל, משיבה רגב למתקפה של השחקן עודד קוטלר: "חשף את פניו המכוערות"

 

אחרי "נאום הבהמות" נגד מירי רגב והסערה בכינוס האמנים , האם זו הסערה הבאה? סרט חדש על יגאל עמיר, רוצחו של ראש הממשלה יצחק רבין, יוקרן בפסטיבל הקולנוע של ירושלים שייפתח בחודש הבא.

 

בעקבות הקרנת הסרט בפסטיבל הודיעה היום (א') שרת התרבות מירי רגב כי תבחן מחדש את התמיכה בפסטיבל.

 

"בכוונתי לבחון את הנושא באמצעות ועדה שתקום, ביחד עם הגורמים המקצועיים ונציגי מוסדות התרבות, על מנת לגבש החלטה בסוגיה זו וסוגיות נוספות", אמרה רגב. גם עיריית ירושלים, שתומכת כלכלית בפסטיבל, טרם החליטה כיצד לפעול. "הנושא ייבחן על ידי הגורמים המוסמכים לכך במשרד התרבות", אמרו בעירייה.

 

גורם בעירייה אמר ל-ynet: "עיריית ירושלים היא לא צנזור. העירייה תומכת בעשרות מוסדות תרבות שמעלים מאות ואלפי הצגות, סרטים ומופעים בשנה. הם לא נדרשים להעביר לעירייה את התסריט של כל הצגה או סרט לאישור".

 

הסרט בשם "Edge of Fear" הוא סיפור שעליו החל לעבוד הבמאי הלטבי-ישראלי הרץ פרנק שהלך לעולמו לפני כשנתיים. את עבודתו המשיכה הבמאית מריה קרבצ'נקו ובסרט מתוארת מערכת היחסים בין עמיר ללריסה טרימבובלר ומציג גם קטעים דוקומונטריים מחייהם.

  

מוקדם יותר הערב התכנסו אמנים ויוצרים לכנס חירום בעקבות הצהרותיה של שרת התרבות וצעדיו של שר החינוך, שהורה להסיר את ההצגה "הזמן המקביל" מסל התרבות, על אף החלטת ועדת הרפרטואר לאשרה בשנית. ההצגה של תיאטרון אל מידאן מבוססת על סיפור שכתב וואליד דקה, שהורשע בתכנון רצח החייל משה תמם ז"ל ב-1984. כמו כן, הודיע בנט כי יזמן את יו"ר הוועדה לבירור בעקבות קבלת ההחלטה.

 

רגב עוררה עליה ביקורת רבה לאחר שהודיעה לשחקן נורמן עיסא כי אם לא יחזור בו מהחלטתו שלא להופיע בבקעת הירדן, משרדה יבחן מחדש את התמיכה בתיאטרון אלמינא שהוא מנהל. "נוקיע את המחרימים ונחזק ונטפח את אלו אשר יש מבקשים להחרימם", הסבירה.

 

זעם על דברי קוטלר: "עמדתו מוציאה מהדעת"

השחקן עודד קוטלר היה תקיף מאוד נגד השרה לאחר שזו הזכירה בפורום סגור עם אמנים את זכיית הליכוד ב-30 מנדטים. על כך אמר קוטלר: "אין מפריע ללאום לחגוג 30 מנדטים שאחריהם צועד עדר של בהמות".

 

מאוחר יותר הגיבה רגב למתקפה המקוממת: "הכינוי לשלושים המנדטים של הליכוד שהם בהמות הוא כינוי החושף את הפנים המכוערות והמתנשאות של הדובר עודד קוטלר וחלק מהנוכחים שמחאו לו כפיים. האמירה של קוטלר בעיניי מבטאת חושך תרבותי".

 

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי (הליכוד) הגיבה גם כן: קוטלר וגרבוז הם סמל לשמאל המתנשא והמנותק. בשם חופש הביטוי והצביעות הליברלית הופכים כל מי שלא חושב על פי כללי הבועה לבהמות. מי שיורד לרמה הזאת אינו ראוי להיקרא אמן ושלא יתפלא למתקפה שהוא מעורר ברוב השפוי של העם".

 

בעקבות ההתבטאות של קוטלר הגיב יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג בעמוד הפייסבוק שלו: "מילותיו של קוטלר, המילים שיצאו לגרבוז מהפה ומחיאות הכפיים שבאו בעקבותיהן מקהל השומעים, הן התנהגויות שבינן לבין תרבות ואהבת האדם או פלורליזם אין דבר וחצי דבר. גם אמנים ואנשי רוח צריכים לדעת שבוויכוח קשה ומוצדק צריך לבחור להישאר בני אדם ולנהוג בכבוד במי שחושב אחרת. אפילו כשעמדתו מוציאה מהדעת".

 

חברת הכנסת שלי יחימוביץ': "אשתמש בחופש הביטוי שלי כדי לאבחן שמי שמכנה 985,408 בני אדם בהמות - הוא בהמה". 

 

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) התייחס לדברים ואמר: "חופש הביטוי והאמנות הוא דבר מקודש בדמוקרטיה, אבל מה שקורה בשבוע האחרון זה פשוט ניצול ציני שלו עד כדי טירוף הדעת ושיבוש בין טוב ורע". הוא הסביר כי "אם הגענו למצב שבו מאשרים הצגות מצד אחד על יגאל עמיר, ומצד שני על ווליד דקה - מישהו כאן פשוט התבלבל. חופש הביטוי אינו החופש להגיד ולעשות כל מה שבא לך, ומה שנוצר כאן זה אנרכיה. אני דורש מהספונסרים הפרטיים והציבוריים של הפסטיבל בירושלים להודיע אם הם עומדים מאחורי ההחלטה לאפשר את ההצגה, או להוציאה לאלתר מהרפרטואר".

 

 

מורן אזולאי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יגאל עמיר. ארכיון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים