שתף קטע נבחר

השחקן עודד קוטלר עונה לרגב: "חוגגים 30 מנדטים, שאחריהם צועד עדר בהמות"

אמנים ויוצרים התכנסו לדיון חירום נוכח הצהרות שרת התרבות וצעדיו של שר החינוך. קוטלר יצא באמירה מקוממת נגד מצביעי הליכוד. אורטל תמם, אחייניתו של משה ז"ל שרוצחו כתב את המחזה מעורר המחלוקת, דיברה לאמנים, אך לאחר קריאות ביניים ירדה מהבמה בדמעות. "כנס לחופש הביטוי? גירשו אותי מהבמה"

 

איבגי בכינוס חירום (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
איבגי בכינוס חירום(צילום: ירון ברנר)

אמנים נגד שרת התרבות וגם לטובתה: ההחלטות וההתבטאויות של שרי הממשלה הוציאו את האמנים והיוצרים למפגש חירום, שקיימו אחר הצהריים (יום א') בנמל יפו. בנוסף לטענות כלפי שרת התרבות מירי רגב ושר החינוך נפתלי בנט, פרץ עימות חריף במהלך המפגש כאשר אורטל תמם, אחיייניתו של החייל משה תמם ז"ל, עלתה לבמה ודיברה על ההצגה 'הזמן המקביל' שעוסקת ברצח דודה. דבריה לוו בקריאות ביניים ותמם ירדה בסופו של דבר מהבמה בבכי. לפני כשבוע הורה בנט להוציא מסל התרבות את ההצגה שאותה כתב ואליד דקה, שהורשע ברצח תמם. השחקן עודד קוטלר היה תקיף מאוד נגד השרה רגב לאחר שזו הזכירה בפורום סגור עם אמנים את זכיית הליכוד ב-30 מנדטים. על כך אמר קוטלר: "אין מפריע ללאום לחגוג 30 מנדטים שאחריהם צועד עדר של בהמות".

 

תמם עלתה לדבר עם תמונת דודה שאותה הציבה מול האמנים: "אני ניצבת בשם משפחתו של החייל משה תמם ז"ל, שנחטף ונרצח באכזריות על ידי ואליד דקה. המכה האחרונה שניחתה עלינו הייתה העלאת ההצגה 'הזמן המקביל', שעוסקת ביצירת סימפטיה לדמותו של הרוצח. ההצגה הוצגה במסגרת יום האסיר הפלסטיני, אירוע פוליטי לחלוטין שקרא לשחרור אסירים. את הרוצח מכנים 'אסיר פוליטי', והגעתי לכאן עם תמונתו של דודי ז"ל כדי להזכיר שדקה הוא רוצח אכזר ולא גיבור תרבות".

 

תמם הופרעה לא פעם על ידי הנוכחים אך המשיכה בדבריה: "חלק מבאי האירוע ביום האסיר הפלסטיני קראו לנו 'נאצים'. כשראיתי את הכאב על פני סבתי והורי הבנתי שפשוט אסור לי להפסיק. לפני זמן קצר שוחחתי עם נועה רוטמן, נכדתו של יצחק רבין, לאחר שנודע לה שיוצג סרט על חייו של יגאל עמיר. נועה אמרה 'מי שהדמוקרטיה יקרה לו צריך לפחד מזה, זה שימוש ציני בחופש הביטוי'. אין כאן סתימת פיות ולא פגיעה בחופש הביטוי, תקצוב הצגה כזו מתקציב המדינה הוא פגם מוסרי". אחרי שהמשיכו להתפרץ לדבריה, תמם ירדה מהבמה כשהיא בוכה.

 

אורטל תמם על הבמה, עם תמונת דודה שנרצח (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
אורטל תמם על הבמה, עם תמונת דודה שנרצח(צילום: ירון ברנר)

 

תמם בוכה לאחר שירדה מהבמה. "אין כאן סתימת פיות" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
תמם בוכה לאחר שירדה מהבמה. "אין כאן סתימת פיות"(צילום: ירון ברנר)

במהלך הכנס נועדו איבגי ואחייניתו של החייל משה תמם על ההחלטה להוציא את ההצגה מסל התרבות. איבגי אמר: "אם יש משהו שפוגע במדינה ופוגע בערכי הדמוקרטיה, לא צריך להיות ממומן על ידי המדינה, אני מסכים איתך. אבל שם זה נגמר. המדינה לא צריכה ולא תפקידה להיות קומיסר ולא להתעסק בתחום, ברמה העקרונית".

 

"אי אפשר לסתום פיות"

השחקן שלמה וישינסקי ניסה להרגיע את הנוכחים, וקבע: "לא תהיה צנזורה. היא לא יכולה לצנזר". לדבריו, "אז היא אמרה שתצנזר? אני אומר שאני טס לירח, אז מה? אין לי מטוס". את הדברים אמר ביחס להתבטאויותיה של השרה מירי רגב שעוררה ביקורת רבה לאחר שהודיעה לשחקן נורמן עיסא כי אם לא יחזור בו מהחלטתו שלא להופיע בבקעת הירדן, משרדה יבחן מחדש את התמיכה בתיאטרון אלמינא שהוא מנהל. "נוקיע את המחרימים ונחזק ונטפח את אלו אשר יש מבקשים להחרימם", הסבירה.  

  

וישינסקי קבע כי התקיפו את רגב ו"דבריה יצאו מתוך מגננה", והוסיף: "אני לא מודאג. דיברנו עם השרה והיא מתכוונת להצליח בתפקידה. אם תצליח - גם אנחנו נצליח". לעומת זאת, השחקן עודד קוטלר תקף את שרת התרבות החדשה: "לא ניתן לך לומר לנו מה לעשות ואיך לעשות".

 

 

עודד קוטלר. "הליהוק של מירי רגב לשרת התרבות הוא הברקה" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
עודד קוטלר. "הליהוק של מירי רגב לשרת התרבות הוא הברקה"(צילום: ירון ברנר)

 

השחקנית אסתי זקהיים אמרה: "צריך לשנות את עניין התמיכה לתקצוב ולהבין שהתרבות מייצגת את כל הארץ, אי אפשר לסתום פיות". היא הבהירה כי אינה מודאגת, "אני בת של חבר מרכז ליכוד וכל חיי חייתי עם אנשים שדעתם שונה משלי, עדיין מצאתי את היחד. צריך אחדות אבל לא צריך להיות אחידים. שכל מגזר יוכל לדבר, לא לסתום פיות לכאן או לכאן".

 

השחקן משה איבגי אמר ל-ynet:"הגענו לכאן בעקבות ההתבטאויות האחרונות של השרה רגב ושר החינוך. החשש הגדול הוא שהם מנסים לסתום פיות ולצמצם את חופש הדיבור, ולהפוך אותנו למשרתים של הממשלה או השלטון. אנחנו לא כאלו". הוא הדגיש: "האמנות והחירות חייבות לפעול בחירות גמורה. אם אין חירות זה הופך תעמולה. אמן שפגע בדמוקרטיה יש בשביל זה בתי משפט ופרקליטות. משרד התרבות צריך לדאוג לתקציב התרבות ולא להתעסק בתכנים".

 

נתניהו, קח דוגמא מהנשיא

קוטלר הוסיף כי "הליהוק של מירי רגב לשרת התרבות הוא הברקה. אין פה אחד שחושב אחרת. כשוחרי סאטירה מובהקים, מי יכול היה להמציא אירוע היסטורי והיסטרי כזה. זה הרגע להרים ראש אל מול ההתבהמות ולומר לגברת רגב תרגיעי. זה יהיה לך לא רק שיעור ראשון שלפי מיטב הבנתי אין לך מושג, ואולי השיעור האחרון. תחזרי לתפקידך כצנזור הצבאי. השרה חשפה בפנינו את השיטה שלה. מי שהצביע עבורי - ייקבל, מי שלא - שיילך לעזאזל. האם עולה בדעתכם שבמדינה אחרת במערב מתנהל שיח כזה על חופש הדיבור? אבוי לנו לאן הגענו".

 

האישה הראשונה מבין האמנים שנאמה בפני הקהל הייתה השחקנית המוערכת שרה פון שוורצה. פחדתי לעלות לבמה ורבים מהחברים שלי פוחדים. בחרתי לעמוד פה כי ענבים לא לוקחים בכל מחיר, היום שאלו אם אני מוכנה לדבר כי חתמתי על עצומה. חתמתי כדי להסביר שאני אמשיך ליצור תמיד ושאני פוחדת ממה שעתיד לבוא. אני פוחדת מהשיח שנוצר מכל צדדי המתרס - גם משלנו. אני פוחדת מאיבוד האמונה בדיאלוג. אני רוצה להמשיך להאמין ושאפשר ורצוי לפתור דברים בדיאלוג. אני פוחדת מהמקום שכולנו הגענו אליו כי למילים יש כוח. תפקיד נבחרי הציבור הוא לשרת את הציבור כולו. די לסתימת פיות".

 

הזמר חנן יובל, נציג אמ"י, אמר בכינוס: "יש פתגם שאומר, 'העץ צומח בעינו של בעל הבית'. הקודקוד מתווה את הקו לאמירות. מראש הממשלה הייתי מצפה לשפוך מים קרים על אמירות כאלו. הוא ראש ממשלה של כל עם ישראל, לא רק של 30 אחוז. לצערי הוא אמר מה שאמר על הערבים בבחירות. אני מצפה שיהיה מנהיג. בבית הנשיא יש לו דוגמה איך להתנהג".

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

האמנים בנמל יפו, ואיבגי במפגש עם אורטל תמם (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
האמנים בנמל יפו, ואיבגי במפגש עם אורטל תמם(צילום: ירון ברנר)

האמן מיקי גורביץ' אמר בפאנל: "לכל מי שאומר שאנחנו תלויים ברגב, אני אומר - היא תלויה בנו. אם תהיה שביתה של כל מוסדות התרבות נגד הפגיעה בחופש הביטוי אפילו ליום אחד, הנזק שייגרם לתדמיתה של המדינה יגרום להם להבין שכוחם מוגבל".

 

יאיר ורדי, יו"ר פורום מוסדות תרבות, חידד אף הוא את חשיבותו של חופש הביטוי: "אין לשלול חופש ביטוי גם כשהמדינה ממנת אותו. אין להסכים לסתימת פיות". הוא אמר כי "מוסדות התרבות מייצגים קשת רחבה של דעות פוליטיות. לממשלה ולשרים הנבחרים יש כוח רב אך אין הוא עולה על החוק ופסיקות בג"ץ".

 

ורדי הוסיף: "ידינו מושטות לדיאלוג פורה. אבל התערבות של שר בהחלטות ועדה חייבת להיות חפה מאינטרסים זרים. אני קורא לשמור על חופש היצירה, להמשיך לאפשר ליוצרי התרבות להתבטא. תנו לנו להמשיך ליצור, אנו הפרטנרים הכי טובים שיש כדי לקדם התרבות בארץ".

 

יו"ר תיאטרון גשר, עו"ד אלי זהר, הסביר כי "הניסיון לנגח את הממשלה ושריה הוא מיותר ולא טוב לנו. צריכים לקבל החלטה אמיצה - או שרוצים לאכול ענבים או לריב עם השומר. אין תוחלת בלריב עם השומר, רק בלהשיג את הענבים". כתריאל שחורי, מנהל קרן הקולנוע, קבע: "מדינה המאמינה בחוסנה של הדמוקרטיה איננה חוששת מביקורת ובוודאי בכזאת מבית. דמוקרטיה וחופש ביטוי אינם ניתנים להפרדה. השקעה בתרבות זו לא מתנה אלא זכות בסיסית לכל אזרח".

 

איזו הצגה תיכנס לסל

רגב הצהירה בנוסף לביקורת על עיסא, כי הממשלה לא חייבת לממן תרבות, ונימקה: "אנחנו

קיבלנו 30 מנדטים, אתם בסך הכל 20", כך במהלך פגישה שקיימה עם כמה אנשי תרבות, שכינסה בעקבות הסערה סביב התנהלותה מול נורמן עיסא. "אני יכולה להחליט שהמוסדות לא מקבלים כסף. האמנים לא יכתיבו לי", אמרה. 

 

דבריה של שרת התרבות הצטרפו למהלך שיזם שר החינוך נפתלי בנט, שהורה להסיר את ההצגה "הזמן המקביל" מסל

התרבות, על אף החלטת ועדת הרפרטואר לאשרה בשנית. ההצגה של תיאטרון אל מידאן מבוססת על סיפור שכתב וואליד דקה, שהורשע בתכנון רצח החייל משה תמם ז"ל ב-1984. כמו כן, הודיע בנט כי יזמן את יו"ר הוועדה לבירור בעקבות קבלת ההחלטה.

 

 

למרות המחאה, הביע היום השחקן זאב רווח תמיכה בצעדיה של השרה רגב, וטען: "אני חושב שזו פאניקה מיותרת וצר לי שהעניין הזה מתחיל להיות פוליטי. אני בטוח שאפשר להסתדר נהדר עם השרה רגב". רווח הוסיף כי לא הזמינו אותו לחתום על העצומה כנגד "הצעדים האנטי דמוקרטיים של הממשלה" וגם אילו היה מוזמן, היה מסרב לחתום עליה. "אסור שזה יתחיל להיות עניין של ימין ושמאל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
השרה רגב
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים