שתף קטע נבחר

פרס: הסרט על יגאל עמיר - הכשרת רוצח מתועב

הנשיא לשעבר קרא בראיון לאולפן ynet למנוע את הקרנת הסרט על רוצח רבין בפסטיבל ירושלים: "לתת לו פתחון פה? מה קרה, חלף זמן ושכחנו?", אמר פרס ותמך בהחלטת בנט להוציא מסל התרבות את הסרט על רוצח משה תמם

 

 

שותפו של ראש הממשלה שנרצח קורא לסיכול הקרנת הסרט על יגאל עמיר. בראיון מיוחד לאולפן ynet התייחס היום (ב') נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס לסערת הסרט על רוצחו של יצחק רבין בפסטיבל ירושלים, "Edge of Fear". "נאמר שמישהו מחר יקום וישתמש בחופש הביטוי כדי להציע לרצוח מישהו - זה חופש ביטוי? חופש ביטוי זה לא אומר סתירה של החופש". צפו בראיון עם פרס.

 

"תרבות בנויה על חירות, אבל לא על חרפה", אמר פרס, שזכה בפרס נובל לשלום לצד רבין, בתחילת הראיון. "חרפת יגאל עמיר תהדהד ותוסיף להדהד, דורות על דורות. מה שהוא עשה נוגד את המוסר היהודי, את עשרת הדברות, את החופש האנושי. הוא ניסה להעלות על הגרדום את הדמוקרטיה, והעלה על גרדום את האיש שנבחר. אין סליחה, אין מחילה, אין נסיגה. יש לחנך את ילדינו כדי שדבר כזה לא יישנה. אנחנו צריכים לנהוג על פי החוק, אם כי החוק אינו מכסה את כל הדברים המוסריים. למוסר יש אומץ ועוצמה עוד יותר גדולים, כדי לשמור עלינו כמדינה יהודית ודמוקרטית".

 

פרס קרא למנוע את הקרנת הסרט: "לתת לו פתחון פה? להגיד בפה אחד שמותר ובפה אחד שאסור? ככה אנחנו רוצים לחנך? כל העם למחרת הרצח דמע בדמעות דם את הרצח הזה. מה קרה, חלף זמן ושכחנו? אל לנו לשכוח. יש כבוד לחיים ויש רוצחי אנשים. אין איש שיש לו רישיון לעשות דבר כזה, ואין איש שיכול לתת רישיון לעשות דבר כזה. זה לא עניין כספי או משפטי, זה עניין מוסרי. בעניינים אלה אין ימין ושמאל. הדברים ברורים וחדים ואין כאן מקום למבוכה".

 

הנשיא לשעבר פרס ()
הנשיא לשעבר פרס
מתוך הסרט. פרס: "אין סליחה, אין מחילה, אין נסיגה" ()
מתוך הסרט. פרס: "אין סליחה, אין מחילה, אין נסיגה"

לדברי הנשיא לשעבר, "דגל שחור מתנוסס מעל ההחלטה לשדר את הסרט על יגאל עמיר". הוא התייצב גם לצד שר החינוך נפתלי בנט, בהחלטתו למנוע את צירופו לסל התרבות של הסרט על רוצחו של משה תמם: "תחת ערכי חופש הביטוי ושמירת השיח התרבותי בישראל אסור שיינתן הכשר לא להצגה על חייו של מחבל טרוריסט ולא לסרט על יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה יצחק רבין. זהו סרט תדמית ולא סרט דוקומנטרי תמים - מדובר במפעל שנועד להכשיר ולהלבין רוצח מתועב".

 

פרס התייחס גם להתבטאויות של מירי רגב ושל השחקן עודד קוטלר ב"נאום הבהמות": "אני לא מבקר ספרותי, אני יכול לדבר על עקרונות. במה שנוגע לסגנון כל אחד בוחר את סגנונו. אני לא חושב שזה הנושא המרכזי. הנושא המרכזי זה ההבדל בין רצח לבין חיים. החוק שלנו אומר שהסתה לרצח היא עבירה על החוק. ואני לא מציע חופש להסית למען רצח. אני לא מציע לתת רישיון לאידיאולוגיה הזו".

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת. העירייה מממנת את הפסטיבל (צילום: ששון תירם) (צילום: ששון תירם)
ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת. העירייה מממנת את הפסטיבל(צילום: ששון תירם)

בנאומה במליאת הכנסת אמרה שרת התרבות מירי רגב כי היא הנחתה את צוות משרדה לבחון את התמיכה בפסטיבל הקולנוע בירושלים, בעקבות הפרסום על הקרנת הסרט. "זה המקום לשאול בקול רם וברור אם מדינה יכולה להישאר אדישה לכאבה של משפחה שכולה שאיבדה את בנה החייל משה תמם, משפחה שטוענת כי אין זה ראוי שהמדינה תממן את הצגת רוצח בנה. והאם ייתכן שהמדינה תישאר אדישה לכך שתקציבה מממן את פסטיבל ירושלים שבו מוצג סרט על רוצח ראש הממשלה יגאל עמיר? אני חושבת שאין לסרט כזה מקום בפסטיבל שזוכה למימון ממשלתי. מי שחפץ בז'אנר קולנועי זה שימצא את הסרט ויילך לצפות בו".

 

הסרט בשם "Edge of Fear" הוא סיפור שעליו החל לעבוד הבמאי הלטבי-ישראלי הרץ פרנק שהלך לעולמו לפני כשנתיים. את עבודתו המשיכה הבמאית מריה קרבצ'נקו, ובסרט מתוארת מערכת היחסים בין עמיר ללריסה טרימבובלר. הסרט מציג גם קטעים דוקומונטריים מחייהם.

 

עיריית ירושלים תומכת כספית בפסטיבל. גורם בעירייה אמר ל-ynet: "עיריית ירושלים היא לא צנזור. העירייה תומכת בעשרות מוסדות תרבות שמעלים מאות ואלפי הצגות, סרטים ומופעים בשנה. הם לא נדרשים להעביר לעירייה את התסריט של כל הצגה או סרט לאישור".

 

בעקבות דברי פרס, אמרה משפחת תמם: "אנו מודים לנשיא לשעבר פרס שהצטרף בקול ברור לקביעה שלא ייתכן שמדינת ישראל תתן במה להצגות וסרטי סימפטיה לרוצחים. דברי הנשיא לשעבר, לפיהם העלאת מופעים כאלה מערערת את היחס הברור והחד משמעי למעשה הרצח, חייבים להדהד באוזני כולנו".

 

רן בוקר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא פרס בראיון, היום
יגאל עמיר, בסרט שמעורר סערה
מומלצים