שתף קטע נבחר

אחרי ההלוויה, המשפחה: נתבע ונפנה למבקר המדינה

הובא לקבורה היילוד שמת בחודש השמיני, וחברה קדישא סירבה לקבור. האב ל-ynet כי הוא מתכוון להגיש תביעה נגד העמותה, וכי בכוונתו "לפנות למבקר המדינה שיבדוק את כל ההתנהלות בנושא". הוא הוסיף כי "בת זוגי ממוטטת מהסיפור. לשים אותה ברכב, עם הגופה לידה בתוך קרטון, זה מזעזע ומבחיל"

שלושה ימים לאחר מותו של עובר שנולד בחודש השמיני, הובא היום (ג') לקבורה העובר שחברה קדישא "קהילת ירושלים" סירבה לקבור. האב, יוסי בורנשטיין, אמר ל-ynet כי הוא מתכוון להגיש תביעה נגד העמותה, וכי בכוונתו "לפנות למבקר המדינה שיבדוק את כל ההתנהלות בנושא".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

לדבריו: "אני אתבע אותם על הכאב שעברתי, והכאב של בת זוגי שממוטטת מהסיפור. לשים אותה ברכב, עם הגופה לידה בתוך קרטון, זה מזעזע ומבחיל", אמר. "איפה הרגישות של החברה קדישא, ברגע שבו אב צריך לקבור את בנו? אתה מצפה מהם לטיפה רגישות".

 

פרשת התינוק בארגז - היכנסו לערוץ היהדות :

 

אתמול העלינו כאן תמונות קשות, שבהן תיעד בורנשטיין את מסכת המכשולים שעבר מול חברא קדישא "קהילת ירושלים", בניסיון לארגן הלוויה ליילוד. על פי המנהג הרווח, המבוסס על מסורת ישראל, כאשר עובר או תינוק בן פחות מחודש מת, בני המשפחה אינם משתתפים בטקס הקבורה וכלל אינם מקבלים מידע על מיקום הקבר, זאת מאחר שעל פי ההלכה אין נוהגים בהם דיני אבלות במקרה כזה.

 

 

 

החברה קדישא בירושלים, כמו רבות אחרות, המשיכו לדבוק במנהגן, למרות חוזר מנכ"ל שפרסם המשרד לשרותי דת בשנה שעברה - מה שהביא לשיא חדש את העימות בין הצדדים.

 

"גם כשאתה צודק - כדאי להיות חכם"

בקטעי הוידיאו שהבאנו, נראה האב הנסער כשהוא מנסה להבין מדוע שוב ושוב מחזירים לו את גופת בנו בארגז קרטון, על אף בקשותיו החוזרות ונשנות לערוך לו קבורה. בעקבות התערבות ארגון זק"א, שמחה על הזלזול בכבוד המת - נמצאה חברה אחרת שהסכימה לטפל בקבורה כפי דרישת המשפחה, והיילוד הובא למנוחות בחלקה התימנית של בית העלמין הר הזיתים.

 

המשפחה החליטה לקיים הלוויה צנועה. "לא רצינו לצער עוד אנשים. אחרי שלושה ימים שבהם הגופה טולטלה, היה די והותר בצער שהעובר הזה עבר, והסבל שנגרם לכל המשפחה".

 

"מצער שסיפור שהיה אפשר לסגור בעשר דקות, עם קצת יותר רגישות, נמרח על פני כמה ימים תוך צער של ההורים וביזוי המת", אמר יו"ר זק"א, יהודה משי-זהב. "מוטב שהם ילמדו להבא שגם כשאתה צודק - תמיד צריך להיות חכם".

 

בורנשטיין סיפר כי "הזדעזעתי לגלות שחופרים בור, ממלאים בגופות עוברים, ממלאים בחצי מטר חול ואז מכניסים עוד גופות עד שהמקום הופך לקבר אחים. כששואלים איפה הילד קבור, או מתי הוא נקבר – אין אפילו רישום".

 

חברה קדישא מסרה בתגובה לטענות האב: חברה קדישא "קהילת ירושלים" איננה מאושרת לפי התקנות החדשות של המשרד לשירותי דת לטפל בקבורת עוברים, ולכן לא יכלו העובדים לקבור את העובר. המשפחה הופנתה למי שמטפל בקבורת עוברים, אך סירבה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"איפה הרגישות?"
"שלושה ימים הגפה טולטלה"
מומלצים