שתף קטע נבחר

דירות להשקעה: "יש טירוף בביקושים". צפו

שוק הדירות להשקעה בעלייה מסחררת, למרות הצהרותיו של שר האוצר שמנסה להרגיע את השוק. בענף הנדל"ן מעידים שבחודשיים האחרונים מי שישב על הגדר - בא ורוכש כמה שיותר מהר. "היה רופא אחד שרכש 7 דירות"

שוק הדירות להשקעה רושם עלייה מסחררת: בעקבות הנתונים שפרסם אתמול משרד האוצר, לפיהם משקל המשקיעים מכלל רוכשי הדירות גדל משמעותית ברבעון הראשון של 2015, אירחנו באולפן ynet את רוה איתן, סמנכ"ל המחקר באתר מדלן, וצחי אגסי, מנכ"ל ושותף בחטיבת הנדל"ן של אלוני האפט. "חד משמעית, אנחנו רואים טירוף בביקושים לדירות. דוגמה לכך היא רופא אחד, שהתלבט חודשים ואז בא ורכש 7 דירות", מגלה אגסי. צפו בדיון באולפן ynet. 

 

 

לדברי איתן ואגסי, השיא במכירת דירות שאפיין את הרבעון הראשון של השנה מוסבר בביטול חוק מע"מ אפס. "אנשים האמינו שהחוק יעבור וכתוצאה מכך השוק קפא. עם נפילת הממשלה - הייתה התפרצות של הביקושים".

 

עלייה של 13% ברבעון הראשון של 2015

מאז תחילת השנה גברה ההסתערות של משקיעים על שוק הנדל"ן. מסקירת האוצר עולה כי מתוך 32 אלף דירות שנרכשו בחודשים ינואר-מרס 2015, כ-8,800 נקנו על ידי רוכשים שכבר החזיקו בדירה אחת בבעלותם; עוד כ-11 אלף נרכשו בידי קונים שלא החזיקו מעולם בבעלות על דירה; והיתר נרכשו על ידי קונים שמכרו בעבר את דירתם (משפרי דיור). מספר הדירות שנרכשו עלה ב-13% בהשוואה לרבעון הקודם, מדובר ברמה השנייה בגובהה מתחילת העשור הקודם.

 

 

היקף הרכישות של משקיעים גדל ב-25% בהשוואה לרבעון האחרון של 2014 ובכ-33% בהשוואה לרבעון הראשון של 2014, שהוא המקביל לרבעון שנסקר. הגידול ברכישות של משקיעים הורגש בעיקר באזור חדרה (68%), נצרת (62.4%) ונתניה (55%). בכך עלה חלקם של המשקיעים בכלל הרכישות ל-27.5%.

 

מבחינת מספר הדירות שנרכשו מדובר ברבעון הפעיל ביותר מצד המשקיעים מאז הרבעון האחרון של 2010 והשני ברמת פעילותו מתחילת המאה ה-21. הנתון של 27.5% מכלל הרכישות אינו משקף, כמובן, את חלקם האמיתי של המשקיעים בשוק הדיור, שכן רבים רוכשים דירות להשקעה ורושמים אותן על שם ילדיהם.

 

שלשום הניח שר האוצר, משה כחלון, על שולחן הכנסת הצעת חוק להעלאת מס הרכישה על משקיעים. מהנתונים שמפרסם האוצר היום עולה ספק גדול בנוגע ליכולתה של העלאת המס להשפיע על התיאבון של משקיעים לדירות, לנוכח הרמות הנמוכות של הריבית. מסקירה של כמות הרכישות של משקיעים מאז 2008 עולה, כי לאורך כל השנים שמאז המשבר העולמי וירידת הריבית, נע היקף הרכישות של משקיעים בין 6,000 ל-9,000 דירות בחודש. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים