שתף קטע נבחר

רגב: לא תסתמו את פי. אלמגור: אין לך מושג

טקס פרסי התיאטרון, שהחל במחאה דוממת על "ניסיונות ההשתקה", הגיע לשיאו בדברי שרת התרבות. "קומץ אמנים סוגר את הפה למי שחושב אחרת", אמרה רגב. אלמגור צעקה מהקהל: "את לא יודעת כלום על התרבות"

 

 

מוחים בתל אביב (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מוחים בתל אביב(צילום: עידו ארז)
 

טקס הפרסים השנתי הפך למפגן מחאה: שרת התרבות מירי רגב התקבלה הבוקר (יום ו') במחאה דוממת כשהגיעה לטקס פרסי התיאטרון במרכז ענב לתרבות בתל אביב. השחקנים מוחים על צעדיה האחרונים של השרה ועל התבטאויותיה, לאחר שאמרה אתמול כי האמנים הם "כפויי טובה וקפוצי תחת". עשרות הגיעו עם נייר דבק על פיהם ולא אמרו מילה. עם זאת, עם הגיעה של רגב היא התקבלה בשריקות בוז. בשיא הטקס ענתה להם שרת התרבות: "לא תסתמו את פי". ynet העביר שידור החי ממחאת האמנים.

 

השחקן איתי טיראן אמר על המינוי של רגב: "ראש הממשלה מראה לנו מה הוא חושב על תרבות", והוסיף: "אנחנו עדים למסע סירוס והסתה. יש פה עמדה פוליטית ופופוליסטית". טיראן הביע תקווה "שהתיאטראות סביב המחלוקת יאחדו את כל מפעלי התרבות, ויטו שכם כדי להגדיר את עצמם בצורה שלא משתמעת לשתי פנים, כגוף שהוא חופשי מדעות קדומות, מתכתיבים של פוליטיקאים, כדי שנבטא את עצמנו בקול ברור". עוד התחייב: "אם יסתמו לנו את הפה נעשה את זה במשיכת קולמוס, אם יקשרו לנו את הרגליים נעשה את זה בפירואט. לא יסתמו לנו את הפה".

נאומה נקטע כמה פעמים. רגב, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נאומה נקטע כמה פעמים. רגב, היום(צילום: מוטי קמחי)

צעקות מהאולם בעת נאום רגב (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
צעקות מהאולם בעת נאום רגב(צילום: עידו ארז)

אלמגור עם תיקי דיין. צעקה לעבר רגב "לא יודעת כלום על תרבות" (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
אלמגור עם תיקי דיין. צעקה לעבר רגב "לא יודעת כלום על תרבות"(צילום: ג'ורג' גינסברג)

"אני לא חושב שצריכה להיות התערבות בתכנים ואני מבקש ממך לא להתערב בתכנים", אמר השחקן אוהד קנולר, יו"ר איגוד השחקנים, שעלה לבמה עם השרה רגב בתום הטקס. "הדבר הזה יצא מפרופורציות. אין שום סיבה שהמדינה תגיד ליוצרים מה לעשות ומה נכון לכתוב. עשינו את זה טוב מאוד עד עכשיו ואנחנו נמשיך. חופש הביטוי מאוד חשוב לנו, לכולנו. ועוד משהו על בולדוזרים. אמרו שאת בולדוזר - בולדוזרים לא יודעים לבנות שום דבר לבד, להרוס יותר קל להם".

 

"שמעתי אתכם שעתיים וחצי ביום שישי"

רגב דיברה אחריו. "האם אנחנו בעיצומה של מלחמת תרבות, או שמא בעיצומו של אחד התהליכים החשובים שעוברת הדמוקרטיה הנוגעת בשאלת חופש המימון ולא בשאלת חופש הביטוי?", אמרה רגב, ודרשה שהקהל לא יפריע לדבריה. "אם אתם רוצים לקרוא בוז, תקראו בוז עכשיו. מי שלא רוצה לשמוע יכול לקום ולצאת. שמעתי אתכם שעתיים וחצי ביום שישי. התהליך שאותו אנו חווים כחברה דומה לניתוח הנוגע בעצבים החשופים. לא ניתן לעקר את חופש הביטוי, הוא כיפת הברזל של החברה. אף אחד לא מנסה לאתגר אותו".

 

"השאלה היא לא חופש ביטוי, אלא שאלת חופש מימון. מדינה חייבת לשאול את עצמה רגע לפני שהיא מעבירה עשרות מיליוני שקלים לגופים ועמותות פרטיות. משרד התרבות הוא לא מפיק על. האם מדינה החפצה חיים מחויבת לממן אמנים? לא", אמרה רגב, והקהל צעק: "כן".

 

לדברי רגב, "בשיח בחודש האחרון היה הכול - רק לא תרבות. 'בהמה' - כך כינה אותי גברי בנאי, אותו בנאי שגדלנו עליו בבית. לא חלפו להם מספר ימים ושלום חנוך, שהבטיח את המשיח, איים כי לא יופיע בפסטיבל ישראל. לא יכולתי לעמוד ולשתוק על נאום הבהמות, לא יסתמו את פי. לא יכנו את בוחריי, את עמי - עם של בהמות ומלחכי עשב. לא יזלזלו וישפילו את מנשקי המזוזות, לא יכנו את עמי צ'חצ'חים. אני רואה כפיות טובה באותם גרבוזים וקוטלרים, שמצד אחד מבקשים תקציבים ובאותה נשימה בזים למדינה ולעם שאליו הם מכוונים את תרבותם".

 

שרת התרבות אמרה כי "קומץ אמנים מנכס לעצמו בעלות על השיח. אותו קומץ מדבר בשם חופש הביטוי כדי לסגור את הפה לקהלים שחושבים אחרת ומנציח פערים חברתיים. הקומץ הזה לא זעק את זעקת הפריפריה". בתגובה לכך זעמו האמנים בקהל וגילה אלמגור אמרה: "שנים אנחנו נוסעים לפריפריה ועושים כל מה שאפשר. את לא יודעת כלום על התרבות הישראלית. אין לך מושג".

 

לסיום אמרה רגב: "זה נכון שהעדפתי הראשונה הייתה לשמש כשרת הרווחה, אך מרגע שהתמניתי לשרת התרבות והספורט אהיה שרת הרווחה של התרבות. אדאג לאומנים וליוצרים להכנה ראויה. כל מי שרוצה לשבת איתי מוזמן. יש לכם לוחמת ופרטנרית אמיתית. עשינו מספיק כותרות. בואו נתחיל לעבוד".

 

לפני הטקס קראו מארגני עצומת האמנים: "לא ישתיקו אותנו, אבל אנחנו שותקים! ההפגנה שתתקיים במרכז ענב צריכה להיות הפגנה דוממת, שותקת, ללא דוברים וללא התלהמויות. נעמוד ונשתוק במחאה על ניסיונות ההשתקה, ההפחדה והעלבונות".

מירי רגב בטקס (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מירי רגב בטקס(צילום: עידו ארז)
 

חולדאי לצד רגב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חולדאי לצד רגב(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

מפגינים מול מרכז ענב בתל אביב (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מפגינים מול מרכז ענב בתל אביב(צילום: עידו ארז)
 

גם במהלך טקס הפרסים המוקד היה דברי רגב, והתגובות לדבריה. "אני אגיד תודה כי אני מפחדת", אמרה השחקנית תיקי דיין, שבעבר חוללה בעצמה סערה כשכינתה את מצביעי נתניהו "אספסוף". השחקן אלון דהן איחל לרגב בהצלחה ואמר שיש צורך לעשות "חישוב מחדש".

 

ריבלין: שרירינו מכווצים, אבל אף פעם לא איימנו

ראש העיר תל אביב רון חולדאי קרא לצדדים: "בואו נרגיע ונירגע. 2,000 הצגות של התיאטראות התל-אביביים מוצגים מחוץ לעיר ומציגים נושאים שונים שמעוררים דיון, מחלוקת ומחשבה - זו תפקידה של התרבות. 17 שנים אני ראש העירייה והאחראי על התרבות, ומעולם לא צונזרה פה הצגה או תערוכה. גם בעתיד לא יצנזרו פה תרבות ואמנות. בשיח האחרון יש כאן התלהמות שאינה במקומה. רבותיי, תרבות זו גם דרך התבטאות. דרך ארץ קדמה לתורה".

 

השחקנית גילה אלמגור, שהגישה את פרס מפעל חיים לבמאי חנן שניר, לא הזכירה את רגב בשמה אבל התייחסה במרומז לסערה: "אנחנו חווים ימים קשים, ימים קשים כאלה באמת שאני לא זוכרת".

לאורה ריבלין. נאום חריף נגד רגב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לאורה ריבלין. נאום חריף נגד רגב(צילום: מוטי קמחי)

לאורה ריבלין, הזוכה בפרס השחקנית הטובה ביותר ואחת מראשי המוחים נגד התבטאויות רגב נשאה נאום חריף, שבשיאו רעדה והתרגשה עד דמעות. "כמעט שקלתי על אפשרות לוותר על הפרס רק כדי שלא לדבר על מה שנאמר. אמנם השרירים אצלנו מכווצים, אבל אף פעם לא איימנו על חייו של איש", אמרה בהתייחס לדברי רגב לפיהם האמנים "קפוצי תחת". לדברי ריבלין, "זו השפה שלנו. אין לנו מקום אחר ליצור פרט לכאן. אבל יושב פה עוד עם ששורשיו כאן וזכויותיו נרמסות. הכיבוש משחית".

 

פרט לפנייה הישירה לרגב פנתה ריבלין גם לשר החינוך נפתלי בנט ולשר התיירות יריב לוין, והציעה כי "בטיולים השנתיים של בתי הספר ישולבו לא רק טיולים למערת המכפלה, אלא גם טיולים להכרת שכנינו הקרובים במחנות הפליטים ואל מחסומים, וגם טיולים ליישובי הדרום". הקהל מחא כפיים בסיום דבריה ונעמד על רגליו.

 

רגב הודיעה השבוע כי תקפיא את התקצוב של תיאטרון אל מידאן שהעלה את ההצגה "הזמן המקביל" המבוססת על סיפורו של וואליד דקה, שהורשע בתכנון רצח החייל משה תמם ז"ל ב-1984. ההצגה, שעלתה ביום האסיר הפלסטיני, עוררה את כעס משפחתו של החייל שאף הגיעו לדיון במועצת העירייה, שם החליטו על הקמת ועדה מיוחדת שתבדוק את העניין ועד אז לא יועברו כספים לתיאטרון מהעירייה. החלטת השרה מוסיפה לכך הקפאת תקציב גם ממשרד התרבות.

 (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
(צילום: ג'ורג' גינסברג)
 

זוכה הפרס למפעל חיים, חנן שניר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
זוכה הפרס למפעל חיים, חנן שניר(צילום: מוטי קמחי)

בתחילת השבוע מחו אמנים ויוצרים על הצהרותיה של שרת התרבות. היא עוררה ביקורת רבה לאחר שהודיעה לשחקן נורמן עיסא כי אם לא יחזור בו מהחלטתו שלא להופיע בבקעת הירדן, משרדה יבחן מחדש את התמיכה בתיאטרון אלמינא שהוא מנהל. "נוקיע את המחרימים ונחזק ונטפח את אלו אשר יש מבקשים להחרימם", הסבירה. בנוסף הודיעה רגב כי תבחן את התמיכה הממשלתית בפסטיבל ירושלים, נוכח החלט מפיקיו להקרין בו סרט על אודות יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה יצחק רבין.  

 

 

בראיון שיתפרסם בתחילת חודש יולי במגזין "את" התייחסה השרה לכל הסערות שהתעוררו מאז נכנסה לתפקיד, והמשיכה להתנגח באמנים. "ידעתי שעולם התרבות הוא כפוי טובה. לא בא לי לעבוד בשביל כפויי טובה", אמרה בין היתר. לדבריה, בקרוב יידעו האמנים בדיוק מתי יקבלו תמיכה ממשלתית ומתי לא. לפני כן, מעל במת הכנסת, הגיבה לדברי עודד קוטלר ואמרה: "61 הח"כים כאן הם בהמות?".


פורסם לראשונה 19/06/2015 12:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'ורג' גינסברג
המוחים מול רגב
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים