שתף קטע נבחר

דל, דיאט או לייט: כך תדעו מה ההבדל

כשאתם קונים מוצרי מזון האם באמץ אתם יודעים על מה להסתכל כדי לבחור נכון? מה ההבדל בין דיאט לדל, איך יודעים כמה סידן יש במוצר, ומה זה אומר כשכתוב "טבעי‭?"‬ המדריך המלא לקריאת תווית מזון

יד על הלב: במקרים שבהם אתם מציצים בתווית שעל אריזת מוצר המזון שאתם קונים, האם אתם מחפשים רק את הקלוריות וזהו? אם כן, הגיע הזמן להתקדם.

 

תווית אריזת המזון – זאת עם הכתב הקטן והמונחים הלא ברורים – מכילה מידע רב ערך על הערכים התזונתיים שבמוצר, וכדאי להתעמק בו ולהבין אותו. כך תדעו טוב יותר מה אתם מכניסים לגוף, ועד כמה המוצר שאתם קונים אכן טוב לבריאותכם.

 

קראו עוד במדור בית בריא  

כמה פעמים אתם משקשקים במלחיה לפני האוכל?

איך תדעו אם הילדים אוכלים יותר מדי סוכר?

צפו: כך יכולה להיראות ארוחת ערב הבריאה שלכם

 

אז עבור המבולבלים ביניכם, הכנו מדריך נבוכים קצר וברור להבנת תווית המזון:

 

סידן - איך יודעים כמה יש?

בכל תווית מזון מצויה טבלת סימון תזונתי המספקת מידע על קלוריות, (סך האנרגיה במזון,)‬ שומן, חלבון וערכים תזונתיים נוספים. חשוב להבין מהי התכולה שלהם בתוך המוצר, למשל, ולצורך כך יש לערוך חישוב קצר.

 

הסימון התזונתי על התווית הוא ‭100-ל‬ גרם או 100 מ"ל. בכדי לדעת כמה סידן קיבלנו, למשל, ערכו את החישוב הבא:

 

מחלקים את הכמות שאכלתם ‭,100-ב‬ ואז מכפילים אותה בערך של הרכיב המסומן ‭100-ל‬ גרם. נשמע מסובך? הנה דוגמה: נניח שאכלתם גביע של יוגורט לבן שהתכולה שלו היא 200 גרם, ואתם רוצים לדעת כמה סידן יש בו.

 

מחלקים את הכמות (200 גרם ‭,100-ב‬ ויוצא ‭.2‬ עכשיו מכפילים את ה ‭2-‬ בערך הסידן הנקוב ) במקרה של גביע יופלה, 160 מ"ג סידן ‭100-ל‬ גרם ( ויוצא 320 מ"ג סידן, שהם שליש מהתצרוכת היומית המומלצת למבוגר.

 

למדו לקרוא את התווית (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
למדו לקרוא את התווית(צילום: shutterstock)

 

דיאט או לייט? זה לא אותו דבר

כשעל המוצר כתוב דיאט, קל או לייט - למה בדיוק הכוונה?

 

דיאט/דל קלוריות: המוצר מכיל עד 40 קלוריות ‭100-ל‬ גרם/מ"ל. במשקאות שאינם משקאות חלב ‭20 –‬ קלוריות ‭100-ל‬ מ"ל, ישנם משקאות דיאט שבהם כוס יכולה להגיע ‭50-ל‬ קלוריות

 

 לייט/מופחת/קל: המוצר מכיל רק ‭1/3‬ פחות קלוריות מהמוצר המקביל שאינו  לייט/מופחת/קל. המשמעות: ייתכן שהמוצר מכיל הרבה יותר קלוריות ממה שאתם מניחים.  

 

מה זה דל? אל תבלבלו עם "ללא"

דל כולסטרול: המוצר מכיל עד 30 מ"ג כולסטרול ‭100-ב‬ גרם/מ"ל .

 

ללא כולסטרול: המוצר מכיל עד ‭2.5‬ מ"ג כולסטרול ‭100-ב‬ גרם/מ"ל )אך המוצר עדיין יכול להכיל שומן רווי‭.)‬ כדאי לדעת: כולסטרול יכול להיות רק במזון המכיל שומן מן החי .

 

דל שומן: המוצר מכיל עד 2 גרם שומן ‭100-ב‬ גרם/מ"ל. דל נתרן: מכיל עד 120 מ"ג נתרן ‭100-ב‬ גרם/מ"ל.

 

סוכר- חפשו את המיקום שלו

 צריכה עודפת של סוכר ידועה כמזיקה לבריאותנו, ולעיתים אנחנו זוללים מוצרים המכילים סוכר מבלי שנהיה מודעים לכך. הצצה ברשימת הרכיבים המופיעה על האריזה תסייע לנו לדעת כמה סוכר בדיוק מכניסים לגופנו.

 

הרכיבים מופיעים ברשימה בסדר יורד, ולכן יש חשיבות למיקום הסוכר ברשימה. אם הסוכר מצוין בין הראשונים, ניתן להסיק שהמוצר מכיל הרבה ממנו, ולהפך. מעבר לכך, גם לקטוז, גלוקוז ופרוקטוז הם סוכרים.

 

לכן, נסו לאתר ברשימת הרכיבים את כל בני משפחת הסוכר. ההמלצה: העדיפו מוצרים שבהם הסוכרים השונים לא נמצאים בשלושת המקומות הראשונים ברשימת הרכיבים.

 

מה זה "ללא‭?"‬ מה אין, מה יש

ללא שומן: המוצר מכיל עד ‭1/2‬ גרם שומן ‭100-ל‬ גרם/מ"ל, אך עדיין יכול להיות בו סוכר.

 

ללא סוכר: במוצר אין סוכר, אך יכול להיות בו הרבה שומן, ולכן הרבה קלוריות, וממתיקים מלא- כותיים.

 

ללא תוספת סוכר: המוצר אינו מכיל תוספת סוכר אך יכול להכיל סוכר ממרכיביו הטבעיים כגון פרי, דבש וכדומה.

 

טבעי מה בדיוק זה אומר?

אולי הכי חשוב לדעת: המילה "טבעי‭,"‬ שנשמעת לנו בריאותית ומזינה במיוחד, אינה אומרת דבר וחצי דבר על ערכו התזונתי או הבריאותי של המוצר. מי שרוצה לדעת את הערכים התזונתיים האמיתיים צריך להתעמק בתווית כפי שמפורט במדריך זה, והמילה "טבעי" אינה מוסיפה לו מידע.

   

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מה מכילים המוצרים שאתם קונים?
צילום: shutterstock
מומלצים