שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כל השיטות: איך להעלים את הכינים מהראש

  החוויה המפוקפקת של גילוי הכינים בראש והניסיון להסיר אותן מוכרת כמעט לכל ההורים. איזה תכשירים יעזרו להעלים אותן, האם ניתן למנוע את הופעתן ולמה מבוגרים כמעט ולא נדבקים?

  מי שלא זכה בתענוג המפוקפק של לראות לפחות פעם אחת כינים זוחלות על ראש ילדיו - שיקום. וזה קורה לכולם. ללא קשר למספר הילדים בבית או המצב הסוציו אקונומי בבית. הכינים לא פוסחות על אף בית ולעתים חוזרות גם לביקור חוזר.

   

  אליעז רז, רוקח קהילתי בסופר-פארם, מסביר כי חשוב להדגיש כי כינים אינם נחלת "בתים מוזנחים" או "מלוכלכים". "הכינים אוהבות גילאים מסוימים (בדרך כלל 3-14), אבל יש כמובן יוצאים מן הכלל.

   

  "לא ברור מה גורם לכינים להיטפל דווקא לגילאים אלה. מקובל להניח שבגלל ריח הקרקפת או טמפ' הקרקפת. ריח הקרקפת של ילדים שונה מזה של מבוגרים, ואכן המבוגרים בדרך כלל לא סובלים מכינים, ומי שכן סובל הם כאלה שבאים במגע תדיר עם ילדים".

   

  קראו עוד במדור פארם נט

  האם הקיץ מסוכן לילדים: איך למנוע ולטפל?

  לקראת עונת הבחינות: איך להצליח להתרכז?

  טוב לעור ולחילוף חומרים: למה חשוב לשתות מים?

   

  קופצות או לא קופצות מראש לראש?

  לדברי רז הכינים אינן מסוגלות "לקפוץ" מאדם לאדם, וכדי להידבק בכינים השיער צריך לבוא במגע עם השיער האחר. הו יכולות לשרוד מחוץ לשיער, ולכן יכולות להדביק גם דרך מצעים/בגדים משותפים. זו הסיבה שכחלק מהטיפול, מומלץ לכבס את כל הבגדים המשומשים, והמצעים.

   

  הכינה מטילה את הביצים קרוב מאוד לקרקפת (כחצי ס"מ ממנה). הביצים הן קטנות מאוד, וצבען חום כהה. קל לראותן על שיער בהיר. הביצים קטנות מאוד, ולכן מצליחות להימלט מהמסרק הצפוף.

   

  הן מוגנות מאוד ודבוקות חזק לשיער. גם בתכשירים המתיימרים לטפל בביצי הכינים, המשימה לא קלה, ויש לקחת הצהרה זו בערבון מוגבל. לאחר שבוקעות הביצים, הן נעשות לבנבנות, וקל לזהותן.  

   

  אמהות רבות מתבלבלות בין הביצה הריקה, לכינים עצמן, ולכן, לאחר טיפול טוב ויסודי, כשרואות את הביצים הריקות שנותרו במקומן, יש תחושה מוטעית שהטיפול לא עזר. אל חשש - הביצים הריקות אינן מגרדות, אינן מדבקות והן רק "פגם אסתטי".

   

  הביצים הריקות נראות בדרך כלל לאורך השיער. אם נמדוד באיזה מרחק מן הקרקפת הן נמצאות, נוכל לדעת מתי הוטלו ובקעו. קצב צמיחת השיער הוא כס"מ לחודש, כך שאם הביצה נמצא 10 ס"מ מהקרקפת, הרי מדובר בביצה שבקעה לפני 10 חודשים!.

   

  את הביצים הריקות קשה מאוד להסיר, אפשר לנסות להמיס את הדבק באצמעות מרכך שיער ולסרק היטב. כיוון שקשה מאוד להרחיק את הביצים המלאות, חשוב לחזור על הטיפול (ולא משנה באיזה תכשיר אתם משתמשים) לאחר 10 ימים. זהו הזמן שנמצא אופטימלי כך שכל הביצים בקעו, אבל הדור החדש של הכינים לא הספיק להטיל ביצים חדשות.

   

   

  להשלים את הטיפול בסירוק של השיער (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  להשלים את הטיפול בסירוק של השיער(צילום: shutterstock)

  הטיפול היעיל

  רז אומר כי בארץ כיום אין פתרונות תרופתיים/כימיים. כל התכשירים שהכילו חומרי הדברה ירדו מן המדפים, וכיום יש בעיקר תכשירים המבוססים על נגזרות של סיליקון נוזלי, ותכשירים המבוססים על שמנים אתריים או תמציות צמחים.

   

  תכשירים המבוססים על נגזרות סיליקון נוזלי - הרכיב הפעיל הוא DIMETHICONE, או CYCLOMETHICONE. אלה רכיבים שאינם נספגים בעור או גורמים לגירויו. הם חוסמים את איברי הנשימה של הכינה ומסירים ממנה את שכבת השעווה שעוטפת אותה, ובכך גורמות לחנק ולייבושה.

   

  מדובר במנגנון פעולה פיזיקלי, ולכן בלתי אפשרי למעשה לפתח נגדו עמידות.

  המוצרים הפופולרים המבוססים על חומרים אלה: הדרין, ריזאלט, נחמה קאר (מכבי קר), N-כינים (לייף), זבנג (לייף). אופן השימוש - את התכשירים יש לפזר על שיער יבש, הכי חשוב באיזור הקרקפת, אבל גם לאורך השיער כולו, להשאיר בין 10 דק ל-30 דק' (בהתאם להנחיות היצרן) לסרק בעזרת מסרק צפוף, ולהסיר.

   

  טיפ חשוב: כיוון שהחומר שמנוני, קל יותר להסירו לאחר שימוש במרכך שיער תחילה, ורק אחר כך עם שמפו.  חשוב מאוד לחזור על הטיפול אחרי 10 ימים.

   

  תכשירים טבעיים - שמפו מורז נגד כינים - מדובר על שמפו המכיל תמציות צמחים. יש לחפוף ולהשאיר 20 דקות על הראש ולשטוף. ניתן להשתמש בשמפו באופן יומיומי, ויום בשבוע להשאירו על השיער כדי להשמיד את הכינים במידה שנדבקנו במהלך השבוע.

   

  תכשירים המבוססים על שמנים אתריים - צ'יק צ'אק (טבע) - פרי פיתוח האוניברסיטה העברית. זהו תכשיר המבוסס על שמנים אתריים של קוקוס, ילנג ילנג ואניס. השמנים הללו פועלים באופן דומה לזה של נגזרות הסיליקון. גם כאן, יש לפזר על שיער יבש, להשאיר כ-15 שעה, לחפוף ולסרק. לחזור על הטיפול אחרי 10 ימים.

   

  סרקל אקטיב (דר' פישר) - תרסיס המבוסס על שמנים כגון רוזמרין, עץ התה, שמן נים, גרניום, שמן אנדירובה ולמון גראס. לרסס על שיער יבש, להשאיר חצי שעה, לשטוף ולחפוף. לחזור על הטיפול אחרי 10 ימים.

   

  הטיפול יעיל גם אם הכינים חוזרות

  חשוב להבין שלתכשירים לטיפול אין אפקט מגן, לכן, אם הכינים חזרו - אין זה אומר דבר לגבי חוסר יעילות התכשיר בו השתמשתם. לדברי רז, מטרת התכשיר 

  הוא להיפטר מהכינים שנמצאות באותה העת על השיער.

   

  על מנת למנוע הידבקות מחודשת, יש להשתמש בתכשירים למניעה. לכן גם המשך הגרד אינו בהכרח מעיד על כישלון הטיפול, שכן, לא נוכחות הכינים היא זו שמגרדת, אלא העקיצות הקטנטנות שהן עושות על מנת למצוץ את הדם.

   

  גם אחרי סילוקן, נותרים הפצעונים בקרקפת, ולכן יתכן שילדכם ימשיך להתגרד גם לאחר הטיפול. האינדיקציה העיקרית ליעילות הטיפול היא התבוננות וסקירה של הקרקפת לאתר את הכינים החיות, שזזות להן לאורך השיער.

   

  תרופות סבתא

  חומץ - היה פופולרי ביותר בשימוש בארץ בשנות ה-80, והאמת היא שהוא יעיל מאוד. לדלל חומץ הדרים עם כמות זהה של מים, לפזר על שיער לח אחרי שנחפף, להשאיר חצי שעה או ללילה שלם.

   

  מומלץ לעטוף את השיער עם מגבת למשך ההמתנה, במיוחד אם ישנים איתו, כדי למנוע כניסת החומץ לעיניים. לאחר ההמתנה, יש לשטוף ולחפוף. לחזור אחרי 10 ימים.

   

  שמן קוקוס - שמן קוקוס פועל בדומה לנגזרות הסיליקון בכך שגורם לחנק הכינים. לפזר על שיער יבש, להשאיר כחצי ולשטוף. לחזור על הטיפול אחרי 10 ימים.

   

  שמן עץ התה/זית - ניתן לערבב כפית שמן עץ התה, עם 3 כפות שמן זית, להוסיף לזה כמות זהה של מרכך שיער ולערבב. לפזר על שיער יבש, להשאיר 30 דקות, לחפוף ולשטוף. לחזור על הטיפול אחרי 10 ימים.

    

  האם ניתן למנוע?

  כדאי לסרק בעזרת מסרק צפוף יום יום, וכך להוציא את הכינים החדשות לפני שהתחילו בהטלת הביצים.

   

  חשוב - אין להשתמש בשמן האתרי הנקי של רוזרין כיוון שהוא מרוכז וחריף ועשוי לגרום לגירויים בעיניים ובעור. יש לדללו עם שמן בסיס, וזו לא מלאכה נוחה - עדיף להשתמש בתכשירים המוכנים לעניין הזה.

   

  כימט (תמר שיווק) - תרסיס מוכן המבוסס על שמנים אתרים ובראשם שמן הרוזמרין. כדאי להתיז על השיער, במיוחד באיזורים של העורף, צידי הראש, וקדמת הראש, לסרק היטב ולא לשטוף. מומלץ לחזור על הפעולה לפני כל יציאה מהבית.

   

  מורז ספריי - שימוש דומה.

   

  תכשירי שמפו המכילים רוזמרין - יעילותן נמוכה בדרך כלל, כיוון שמכילים כמות קטנה של השמן, ולכן השיער אינו מפיץ מספיק את ריח השמן.

   

  מחר (ד') 24 ביוני ייערך "זבנג דיי" – יום בו כל ההורים מוזמנים לעשות טיפול כינים יחד כדי למנוע הידבקות של ילדים.

   

  לאתר הפייסבוק של האירוע

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  איך להיפטר מהכינים אחת ולתמיד
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים