שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דירוג עולמי חדש: איזו תרופה לסרטן הכי יעילה?

  ועדת מומחים בינלאומית של האיגוד האירופאי האונקולוגי פרסמה טבלת דירוג למרבית התרופות לסרטן, ויעילותן לסוגי המחלות השונות

  מעכשיו תוכלו לדעת איזו תרופה לסרטן באמת הכי יעילה: האיגוד האירופאי לאונקולוגיה פרסם טבלת השוואה בין יעילות התרופות האונקולוגיות. המסמך חובר על ידי אונקולוגים מומחים ממספר ארצות באירופה, תחת מדדים אחידים והוא נקי מהשפעת חברות תרופות או גופים מסחריים.

   

  קראו עוד על טיפול בסרטן

  סרטן ריאות: האתגרים והחידושים בטיפול

  התרופה שמעכבת את התקדמות סרטן המעי הגס

  אימונותרפיה: השיטה שעשויה לנצח את הסרטן

   

  המסמך, המיועד לרופאים אונקולוגים, נועד לסייע להעריך את התועלת בתרופות השונות, את מידת השפעתן על הישרדות החולה, והוא נכתב על סמך המחקרים הרפואיים שפורסמו על כל תרופה.

   

  חלק מהתרופות הושוו לתרופות פלצבו, תרופות אחרות הושוו לתרופות מקבילות. מנתונים אלה נבנה הדירוג שקובע את מידת ההישרדות של החולה תחת הטיפול בו.

   

  צפו כאן בדירוג המלא   של התרופות לסרטן 

   

  את טבלת ההשוואה כתבה ועדה של שמונה מומחים חברי האיגוד מהולנד, בריטניה, בלגיה, אוסטריה איטליה ויוון. את ישראל ייצג פרופ' נתן צ'רני מבית החולים שערי צדק. הוועדה מונתה בשנת 2013, והטיוטא הראשונה שגובשה נבחנה על ידי 276 חברי האיגוד האונקולוגי האירופאי, ו-51 סטטיסטיקאים שתחום התמחותם מדעי החיים.

   

  מאז שונתה טבלת הדירוג ב-13 טיוטות שעברו בחינה והתאמות,עד שגובש הנוסח הסופי שהוצג עתה בשיקגו, לאחר שקיבל אישור מהוועד המנהל של האיגוד האונקולוגי האירופאי.

   

   

  "הטבלה מאפשרת גיבוש מדד איכות"

  נשיא האיגוד, רולף סטאל, אמר כי "לטובתה הכללית של קהילת האונקולוגים הבינלאומית, גיבשנו מדד איכות אשר יפנה זרקור אל התרופות האונקולוגיות בעלות ההשפעה המיטיבה הרבה ביותר – אלו שלטעמנו ראוי שימומנו ציבורית ואשר עבורן תתאפשר נגישות מקסימלית למטופלים".

   

  "מדד-האיכות יכול לשמש קובעי מדיניות בתחום הבריאות, רשויות בריאות, חברות ביטוח ורופאים בבואם להעריך ולקבוע כיצד יעיל וראוי לטפל בחולי הסרטן", אמרה פרופ' אליזבת דה-וריז מהולנד, חברת הוועדה.

   

  "בהיעדרו של מדד סטנדרטי, המבוסס על קריטריונים אחידים להערכת ערכן של תרופות אונקולוגיות, התקיימו ויכוחים עזים בנוגע למידת התועלת, האיכות והחדשנות שבטיפולים חדשים שפעמים רבות הוצגו כפורצי דרך", נכתב בפתיח לנייר העמדה.

   

  התרופות דורגו על פי מגמת הארכת החיים ושיפור איכות החיים, ומגמת הריפוי. התרופות מאריכות החיים דורגו מ-1 (היעילות הנמוכה ביותר) ועד 5 (התרופה היעילה ביותר בהארכת חיים ושיפור איכות חיים). מגמת הריפוי דורגה באותיות A-C המקרבות את המחלה לריפוי או היעלמות המחלה. המחקרים בתרופות הללו בדקו את משכי הזמן שבהם החולים היו נקיים ממחלה.

   

  ואלה התרופות שקיבלו את הדירוג הגבוה ביותר:

   סרטן הערמונית- קסופיגו: תרופה המשתמשת בקרינת אלפא גרעינית אשר בניגוד לכימותרפיה והקרנות, פוגעת רק בתאים ספורים בסביבת הגידול וגורמת להם נזק, מבלי לפגוע בשאר תאי ורקמות הגוף. קסופיגו שיפרה את הישרדות החולים ב-44%, ועיכבה ב-35% את מועד הופעת תחלואת השלד האופיינית לגרורות בעצמות בחולי סרטן הערמונית. להתוויה של Castration refractory and bone pain

   

  • סרטן השד - הרצפטין: תרופה ביולוגית הפועלת באופן ממוקד וספציפי על תאי הגידול באמצעות נוגדן הנקשר לקולט HER-2 שמצוי על מעטפת תאי הסרטן, ומונע את ההתרבות שלהם. בהרצפטין משתמשים לטיפול בחולות סרטן שד שהגידול שלהן נמצא חיובי לקולטן של החלבון , כלומר ברמה של 3+ בבדיקת HER-2. תופעה זו מוכרת אצל כרבע מחולות סרטן השד. להתוויה של (Neo)adjuvant HER-2 positive tumours

   

  • סרטן השד – קדסיילה: התרופה היא שילוב של הנוגדן טרסטוזומב (הרצפטין) והתרופה הכימותרפית DM1. היא פועלת כ"סוס טרויאני" הנוגדן נצמד לתאים הסרטניים החיוביים ל-HER-2 ומעודד את מערכת החיסון של הגוף להשמיד את תאי הגידול. לאחר שהתרופה נספגת בתאי הגידול, היא משחררת את החומר הכימותרפי DM1 ישירות לתוכם ופוגעת ביכול החלוקה שלהם. להתוויה של 2nd line metastatic after trastuzumab failure

   

  • סרטן הלבלב – פולפירינוקס: מישלב תרופות לחולים עם סרטן לבלב מתקדם וגרורתי, המכיל 5-FU, leucovorin (wellcovorin), Irinotecan (campostar), Oxaliplatin. מישלב התרופות הראה יתרון בהישרדות החולים לעומת הטיפול המקובל. להתוויה של 1st line advanced or metastatic, good PS

   

  • סרקומה (סרטן רקמות חיבור) – גליבק: גליבק פועלת לעצירת תהליכי צמיחה, גידול והתפשטות של תאים בכלל, ותאים סרטניים בפרט, באמצעות עיכוב הקולטן "טירוזין-קינאז" – קולטן חיוני המווסת את אופן תהליכי ההתרבות של תאים. גליבק פועלת באמצעות עיכוב האותות שהקולטן שולח, הגורמים לתאים הסרטניים לגדול ולהתחלק. להתוויה שלAdjuvant for GIST

   

  • סרטן קיבה או ושט – ניתוח וכימותרפיה: שילוב של תרופות כימותרפיות רבות-עוצמה, הניתנות גם לפני וגם לאחר ניתוח הסרת הגידול. פרוטוקול טיפול זה הוכיח יעילות גבוהה בהארכת חיים, לעומת הפרוטוקול המקובל של ניתוח הסרה כשלב ראשון, ולאחר מכן מתן כימותרפיות שונות. להתוויה שלGastric or distal oesophagus stage II-III

   

  ד"ר וילמוש מרמשטיין, יו"ר האיגוד האונקולוגי בישראל ומנהל המחלקה האורואונקולוגית בסורוקה סבור שהדו"ח החדש אינו מתאים לאוכלוסיה בישראל: "טבלת הדירוג כוללת תרופות שאינן מותאמות לסל הדל כאן. עלות חלק מהתרופות שמאריכות חיים בכמה חודשים בלבד, מגיע גם למיליון דולר".

   

  "בניגוד למה שמתרחש במדינות רבות באירופה, שם יש חברות ביטוח שיכולות לממן סכומי עתק כאלה, כאן סל התרופות דל, וקופות החולים לא מאשרות תרופות שאינן בסל, ושאינן מביאות להחלמה מלאה או הארכת חיים משמעותית.

   

  "האיגוד האונקולוגי הישראלי מפרסם מדי שנה לקראת דיוני סל התרופות את הדירוג שלנו, שרלוונטי למבוטחים בישראל ושמתאים לתקציב הבריאות הדל שלנו. עם זאת, יש לציין כי לפחות מבחינה אונקולוגית, יש לנו כאן את אחד מסלי התרופות המקיפים בעולם".

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מהי התרופה היעילה ביותר?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים