שתף קטע נבחר

גירושים בהסכמה: פרטנר תוכל להיפרד ממותג אורנג' ותקבל עשרות מיליוני אירו

אורנג' העולמית ופרטנר חתמו על הסכם, שיפצה את חברת הסלולר הישראלית על הכתמת המותג בעקבות דברי מנכ"ל החברה הצרפתית. פרטנר תקבל 40 מיליון אירו עבור עריכת מחקר שיבחן את מעמדה בשוק התקשורת בישראל. כמו כן היא תוכל לשנות את המותג ותפוצה על כך ב-50 מיליון אירו נוספים

חברת אורנג' העולמית וחברת פרטנר תקשורת הודיעו הבוקר (ג') כי חתמו על הסכם מסגרת חדש, שמסדיר את היחסים ביניהן. ההסכם יאפשר לפרטנר לקבל פיצוי על הנזק שגרמו דברי מנכ"ל החברה, סטפן רישאר, מהם השתמע כי החברה מעוניינת לצאת מישראל בשל מחלוקות פוליטיות.

 

 

כמו כן, יאפשר ההסכם לאורנג' העולמית לממש את המדיניות עליה הצהירה: להישאר רק במדינות שבהן היא מפעילה רשת, ולצאת ממדינות שבהן היא פועלת כמותג בלבד. עם זאת, אורנג' עדיין מחזיקה בחברות של מחקר ופיתוח בארץ.

 

לפי ההסכם, שתי החברות יערכו מחקר שוק מקיף, במטרה לבדוק את הנזק שנגרם למותג אורנג' בשוק התקשורת בישראל. עבור עריכת המחקר תקבל אורנג' 40 מיליון אירו. לאחר שיערכו את המחקר ויבחנו את תוצאותיו, לפרטנר תעמוד הזכות להיפרד מהמותג בתוך 12 חודשים, ולערוך שינוי במותג בישראל. עבור שינוי המיתוג, תקבל פרטנר 50 מיליון אירו - פיצוי על הכתמת המותג בישראל.

דגל ישראל שניתלה כדי לכסות את המותג אורנג' (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
דגל ישראל שניתלה כדי לכסות את המותג אורנג'(צילום: עידו ארז)

הפגנת עובדי פרטנר בעקבות הסערה ()
הפגנת עובדי פרטנר בעקבות הסערה
 

לפי ההסכם, אורנג' העולמית יכולה אף היא לעזוב את ישראל, אולם רק כעבור שנה מסיום עריכת המחקר. גם במקרה הזה תשלם אורנג' העולמית לפרטנר.

 

במקרה שפרטנר תחליט לבצע מיתוג מחדש, כל פעילויות המחקר, הפיתוח והחדשנות של אורנג' העולמית בישראל ימותגו מחדש תחת השם אורנג', כאשר אורנג' העולמית לא תוכל לפעול בתחום שירותי התקשורת בישראל. 

 

הסערה שהתחילה בקהיר

הקרע בין החברות החל לפני כחודש, אז מנכ"ל אורנג' העולמית (פראנס טלקום) סטפן רישאר, אמר במסיבת עיתונאים בקהיר, שהיה מוכן לוותר על הקשר עם פרטנר הישראלית "כבר מחר בבוקר" ולהפסיק את השימוש בשם אורנג' בישראל, אם הדבר לא היה כרוך ב"סיכון ענק", שמשמעו קנסות של מאות מיליוני אירו. זאת למרות שלאחרונה חודש החוזה בין שתי החברות ל-10 שנים.

 

באותם ימים, החל להתנהל קמפיין במצרים נגד חברת אורנג' בשל שיתוף הפעולה שלה עם ישראל "בכל שטחי פלסטין, ובין השאר בהתנחלויות". בנוסף טענו בקמפיין כי אורנג' תומכת ביחידות של צה"ל.

 

ארגוני זכויות אדם בצרפת קראו לא פעם לממשלתם, שמחזיקה בשליש ממניות פראנס טלקום, וכן לחברה עצמה, לסיים את מערכת היחסים עם פרטנר, עקב הפעילות שלה מעבר לקו הירוק.  

 

דברי המנכ"ל חוללו סערה ולקוחות איימו לעזוב את חברת פרטנר - למרות שזו עושה שימוש בשם אורנג' ותו לא, ומדובר בחברה שאינה קשורה לאורנג' העולמית בקשרי בעלות (פרטנר נמצאת בבעלות סבן קפיטל, השייכת לישראלי לשעבר חיים סבן). פרטנר אף מחזיקה במותג הסלולר 012 מובייל וב-012 סמייל - ספק אינטרנט וטלפוניה - שאינם קשורים לאורנג'. בפרטנר הודיעו כי ישקלו לתבוע את אורנג' ועובדי החברה כיסו את לוגו אורנג' בדגל ישראל.

 

בעקבות הסערה, רישאר התנצל על דבריו וכתב לסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי: "קודם כל, אני מתחרט עמוקות על הבלבול והמחלוקת שנוגעים לאורנג' ולישראל. אני יכול להבטיח לך שכחברה בינלאומית, אנו לא מעורבים בשום צורה במחלוקת פוליטית. כולנו ממוקדים באסטרטגיה מסחרית.

 

רישאר הוסיף: "יותר מכך, וכדי להיות ברור לחלוטין, אורנג' אינה תומכת בשום צורה של חרם בישראל או בכל מקום אחר בעולם. לאורנג' נוכחות בת קיימא בישראל ואנו מאשרים את המחויבות שלנו כלפיה באמצעות כמה חברות סטארט-אפ". רישאר אף הדגיש כי בכוונת החברה לצאת מכל מדינה בה היא אינה מפעיל סלולי.

 

רישאר אף דיווח כי קיבל איומים על חייו. כדי להרגיע את הסערה, הוא הגיע לביקור בישראל, נפגש עם ראשי פרטנר ועם פוליטיקאים והצהיר כי הוא "אוהב את ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מנכ"ל אורנג' העולמית, סטפן רישאר
צילום: AFP
מומלצים