שתף קטע נבחר

סיור יקבי בוטיק באזור חבל מודיעין

יקבי בוטיק היו מאז ומתמיד אבן שואבת לסקרנים ולכאלה שמתעניינים ביין קצת אחר. ביום שישי של קיץ יצאה ליבי שפרלינג לסיור בין ארבעה יקבים קטנטנים וגילתה עולם יין קסום שכלל בין היתר יקב שהיה פעם אורווה וחדר חליבה, יין מבציר 2009 במחיר מצחיק ויקבים שמגישים ארוחות בראנץ' וארוחות בוקר באווירה אחרת

בערבות חבל מודיעין, באזור הדמדומים שמשתרע בין סניף רמי לוי בשילת לקריית שדה התעופה, פורחים כמה יקבים קטנטנים. העשייה בהם חדשה ומסקרנת, היינות אקספרימנטאליים בחלקם, מדויקים להפתיע באחרים, ואי אפשר שלא להעריך את הדבקות במטרה של הייננים שרקחו אותם, את העקשנות שלהם ואת הלמידה הבלתי מתפשרת בחלקם אף גילינו אוצרות של ממש, כמו יקב שמגיש בסופי שבוע בראנץ' מוצלח במבנה טמפלרי שסביבו נוף ירוק ושלווה רכה. יצאנו לסיור בין היקבים ששווה לכם להכיר אותם:

 

יקב גינתון

יקב קטן שהוקם על ידי שני חברי ילדות, שעיסוקם בכלל בענף הבנייה. בשנות התשעים התגורר בשכנות אליהם פועל רומני, שמשפחתו הכינה יין באחורי הבית, והוא זה שלחץ עליהם ללמוד את רזי עולם היין. ההתחלה הייתה מלאת מהמורות ועד עכשיו שמור שם חומץ נפלא, זכר לניסיון הראשון (שהתבסס בכלל על ענבי מאכל, כי זה מה שהיה בשוק). אט אט למדו שם את העניין ובשנים האחרונות הם מפיקים יופי של יינות מקברנה, מרלו, שירז ופטיט סירה.

 (צילום: אורנה בן חיים)
(צילום: אורנה בן חיים)
 

שימו לב לקוואטרו 2009 שהוא בלנד שמח ורענן של מרלו, שירז ופטיט סירה מכפר יובל. היין יושן 24 חודשים בחביות עץ משומשות ומחירו 60 ש"ח בלבד. עוד שימו לב לקברנה סוביניון 2011 מהר ברכה, שהוא לעיס, פירותי ואפוף פירות שחורים (80 ש"ח) וכן לקוואטרו 2011, שמכיל קברנה ומרלו מכרם ספסופה וגם שירז ופטיט סירה מגבעת ישעיהו והוא עסיסי, מפולפל, יופי של יין לעל האש (60 ש"ח).

 

את כל יינות היקב הזה שווה לצנן היטב ולפתוח לפחות שעה-שעתיים מראש. בגדול, עושים פה יופי של אדומים ביתיים, שישמחו מי שאוהב אדום גם בקיץ. הלבן שטעמתי הוא אוצר של ממש ושווה לכם לשכנע את דורון או בנג'ו שימכרו לכם בקבוק. ביקורים בשישי, בתיאום מראש.

הזית 19, מושב גינתון, 052-2584421

 

יקב רות

טל מאור הוא עורך דין שאהב לשתות יין טוב, עד כדי כך שהחליט לנסות להכין יין בעצמו, בבית שבכפר רות. החביות הראשונות מבציר 2001 היו כה מוצלחות, שהחברים והמשפחה לחצו להגדיל את הכמויות. אז טל הגדיל בעדינות את העשייה והוסיף גם השתלמויות יין בארץ ובעולם. הוא מעיד על עצמו שהלמידה אף פעם לא נגמרת והוא מקפיד לבצור רק ענבים איכותיים מכרמים באזור שפלת יהודה והרי יהודה, אזור שהיה ממלכת יין קדומה כבר בעת העתיקה, ויעידו על כך הגתות הרבות שמסתתרות מסביב.

 

היינות שאנחנו טועמים מדויקים ונקיים באופן מפתיע, ונכונים טכנית באופן שאינו מאפיין יקבים קטנים. רות קז'ואל 2013 הוא בלנד של קברנה סוביניון, מרלו, מלבק, שירז וקברנה פרנק שהתיישן במשך 12 חודשים בחביות. היין אלגנטי ומאוזן, כמעט מתקתק והוא מספק תמורה מעולה למחיר (60 ש"ח או 50 ש"ח בקניית ארגז). רות אלגנט 2012 הוא בלנד של קברנה, מרלו ושירז שהתיישנו 18 חודשים בחביות אמריקאיות וצרפתיות והוא מפגין עושר של פירות אדומים בשלים וסיומת קסיס (80 ש"ח).

 

הרות רזרב 2011 הוא יין הדגל של היקב והוא בלנד קברנה ומרלו, רחב, עגול מאוד, ריבתי ומפולפל, שמספק תמורה מעולה למחיר (100 ש"ח). בנוסף, מפליאים גם להכין שם יין קינוח ויין בסגנון פורט, מבוסס קברנה סוביניון שמגיע מחלקת טרסה בכרם צובה. היין התיישן משך 36 חודשים בחביות באוויר הפתוח והוא להיט בקרב חובבי הז'אנר. היקב פתוח לטעימות יין בכל יום שישי בין השעות 10:00־16:00.

 

כפר רות 70, כפר רות, 08-9761800

 

יקב נטוף

מאיר עקל הוא כורם וחקלאי מזה עשרות שנים. זאב צינמון הוא איש הפקולטה לחקלאות ברחובות ויינן חובב. השניים נפגשו בשנות התשעים בחזרות של חבורת הזמר במועצה האזורית וטקס השתייה שאחרי ההופעות, הפך לתחביב יוקד ולעשייה מקצועית של הצמד. בשנת 1997 הוקם יקב נטוף בחצר הבית בכפר טרומן והמבנים ששימשו כאורווה וחדר חליבה הפכו ליקב קטן ומודרני וחדר חביות נעים. הענבים מגיעים מכרמים אזוריים, רובם משפלת עמק איילון.

 (צילום: דגנית אדלשטיין)
(צילום: דגנית אדלשטיין)
 

את הטעימה ערכנו בחצר, תחת סוכת גפנים. אהבנו במיוחד את נטוף 2009, שעיקרו שיראז עם מעט קברנה ומרלו, שהיה לעיס ומפולפל וכן מרלו 2011 שהיה פתוח, רענן ונגיש מאוד. ערכנו גם טעימת חבית של קברנה פרנק הדגימה עומק ומורכבות, שעתידים להתבסס עוד בחודשים הקרובים, עד הבקבוק. מחירי היינות נעים בין 90־130 ש"ח, ושווה לבקר שם וליהנות מהאירוח העשיר. במקום עורכים גם אירועים וארוחות בוקר אינטימיות בהזמנה מראש.

 (צילום: דגנית אדלשטיין)
(צילום: דגנית אדלשטיין)

רחוב הברוש, משק 45, כפר טרומן, 054-6701061

 

וילה וילהלמה

וילהלמה הוא שמו הטמפלרי של מושב בני עטרות בו שוכן היקב. כבר לפני מאה שנים הטמפלרים גידלו ענבי יין באזור וכן ייצרו יינות אדומים שהתיישנו ארוכות. מוטי גולדמן, חקלאי, נצר למשפחת כורמים, ומורה לפיזיקה ואוהב יין. העיניים שלו מלטפות את הבקבוקים שהוא מניח לפנינו ונוצצות כשהוא עורך לנו סיור בוילה הטמפלרית הגדולה. מרתף היין יהפוך בקרוב לבר יין שוקק שבו גם סדנאות וערבי טעימות.

 

בשנת 2003 חבר גולדמן ליינן הוותיק והמנוסה בישראל, עמרם סורסקי, שכבר טרף מעל 50 בצירים מקומיים. מאז הם יחד, מאמינים ביישון ארוך וסבלני, סבורים שחוויות טמונות בחביות. טעמנו סוביניון בלאן רענן מבציר 2014 ואחריו שרדונה עשיר מבציר 2013, שפרופיל הקלייה המיוחד של החביות ניכר בו (65 ש"ח ו- 105 ש"ח בהתאמה).

 (צילום: מוטי גולדמן)
(צילום: מוטי גולדמן)
  

טעמנו גם קברנה סוביניון גרנד רזרב מבציר 2010 ששהה 4 שנים בחביות ועכשיו הוא מעודן ומרוכך. זה יין אלגנטי ונוכח שנמכר במחיר מעולה של 105 ש"ח. סדרת Timeless של היקב כוללת בלנד של קברנה ומרלו אשר התיישן 3, 4 וגם 5 שנים בחביות. במפתיע, גם כשהיישון ארוך מאוד, אנחנו טועמים יין רך וקטיפתי, שמתמסר בקלות.

 

אל תוותרו על פלוריאל בלאנק, שהוא בלנד לבן מקסים של סמיון ואמרלד ריזלינג, מפתיע כנגד כל הסיכויים, במחיר מדגדג (60 ש"ח) ועל הפורט הלבן. אספני ברנדי תוצרת הארץ יתעלפו על ה-Osta Eliak, שהוא ברנדי שהושרתה בו תמצית מנדרינות טריות ואז יושן ארוכות בחביות ישנות, המקבילה הישראלית למנדרין נפוליאון (290 ש"ח).

 

בימי שישי מוגש בחצר הגדולה שבחזית הוילה, וכן בחללים הפנימיים, בראנץ' שבמרכזו בופה עשיר, שכולל מאפים חמים, לחמים, גבינות, אנטיפסטי מהודק, סלקים צלויים, סלט חסה וטרגון, שקשוקה, חביתות ירק קטנות ושלל אוצרות. במחיר כלולה גם קולקציית מתוקים ביתית שמככבים בה שוקולד ופרג בשלל וריאציות. פתוח בימי שישי בין 9:00־16:00, בשאר ימות השבוע ניתן לתאם מראש.

 

מושב בני עטרות, 03-9721988

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי גולדמן
בראנץ' בוילה וילהלמה
צילום: מוטי גולדמן
מומלצים