שתף קטע נבחר

דיווח: ר"מ יוון יקבל תנאי הנושים; האירו בשפל מול השקל

בפייננשל טיימס דווח כי ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפרס, הסכים לכל תנאי הנושים הבינלאומיים של מדינתו, פרט לכמה שינויים מינוריים. האירו היציג נקבע בשפל היסטורי - 4.195 שקלים

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפרס, הסכים לכל תנאי הנושים הבינלאומיים של מדינתו, פרט לכמה שינויים מינוריים - כך דווח במגזין "פייננשל טיימס" על פי ממכתב ששלח אמש ציפרס לנציבות האירופית, לקרן המטבע הבינלאומית ולבנק האירופי המרכזי. לפי נוסח המכתב, ציפרס מבקש להאריך את תוכנית החילוץ הנוכחית וכן מבקש תוכנית חילוץ נוספת, שלישית במספר, בגובה 29 מיליארד אירו.

 

 

 

בעקבות הדיווח, בורסות אירופה עולות: הפוטסי בלונדון עולה ב-1.32%, הדאקס הגרמני מזנק ב-2.43% והקאק הצרפתי מטפס ב-2.6%.

 

האירו ירד היום מול השקל לשפל היסטורי: המטבע האירופי איבד 0.574% ושערו היציג נקבע על 4.195 שקלים. למעשה הפעם האחרונה שבה האירו היציג נקבע על שער דומה הייתה במרס 2002 - כחודשיים לאחר שהחל השימוש הרשמי במטבע.

 

אתרי החדשות היווניים דיווחו בצהריים כי ייתכן וציפרס יבטל את משאל העם שתוכנן להתקיים בראשון הקרוב. גם כתב ה"וול סטריט ג'ורנל", סימן ניקסון, ציטט מקורות אירופיים לפיהם ייתכן וציפרס יבטל את משאל העם וכי שר האוצר היווני, יאניס וארופאקיס, העלה את האפשרות הזו כבר אתמול כאשר קיים שיחות עם עמיתיו האירופים.

 

שר האוצר הצרפתי, מישל ספה, אמר מוקדם יותר כי מדינתו תנסה להגיע להסכם עם יוון לפני משאל העם שאמור להתקיים בראשון הקרוב. "נבדוק עד הרגע האחרון האם יש סיכוי להגיע לעסקה שתביא ליציבות ביוון ועקב כך גם באירופה", אמר השר. הוא הוסיף: "קשה מאוד להגיע לעסקה בשלב זה. אם במשאל העם היווני יחליטו שלא להאריך תוכנית החילוץ, צרפת תעשה הכל כדי להשאיר את יוון בגוש האירו". 

 

אם ייתקיים - 54% מהאזרחים יצביעו "לא" במשאל העם

היום בצהריים נפגשים שרי האוצר של גוש האירו לדיון באפשרות להעניק ליוון תוכנית סיוע נוספת, שלישית במספר. לפי סקר שפורסם ביוון ושנערך בין ה-28 ל-30 ליוני, 54% מהאזרחים יצביעו "לא" במשאל העם ואילו 33% יצביעו בעד הארכת תוכנית חילוץ.

פנסניונרים עומדים בתור לבנקים ביוון הבוקר (צילום: AP) (צילום: AP)
פנסניונרים עומדים בתור לבנקים ביוון הבוקר(צילום: AP)
 

לפי ה"בילד" הגרמני, קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שוללת אפשרות להגיע לעסקה של הרגע האחרון נוכח סירובה של יוון להצעת הנושים. מרקל אף שבה והדגישה כי לא יתקיים מו"מ נוסף עד משאל העם ביוון ביום ראשון.

 

אירוע האשראי של יוון יהיה ניתן להכלה בקרב שווקי העולם

אם היה נראה בתחילת השבוע מהדריכות והעצבנות בשוקי ההון, שיוון עלולה לגרור אחריה למטה את כלכלת אירופה, כעת הדברים מתבהרים והשגרה חוזרת - למרות שיוון נכנסה רשמית לרשימת המדינות חדלות הפירעון. מניתוח שביצע IBI בית השקעות לגבי גודל החוב היווני עולה שאירוע האשראי של יוון יהיה ניתן להכלה בקרב שווקי העולם.

 

נכון להיום, החוב הממשלתי של יוון עומד על כ- 325 מיליארד אירו – כאשר 60 אחוזים מסך החוב הינו לממשלות בגוש האירו, באמצעות הלוואות ישירות או באמצעות קרן החילוץ שסירבה להמשיך ולהעניק את ההלוואות שהיוונים דרשו ובכך גורל המדינה נקבע.

 

בנוסף, כ- 10 אחוזים מהחוב היווני הוא לקרן המטבע העולמי, 6 אחוזים לבנק האירופי המרכזי, כ- 5 אחוזים לנושים יווניים (הבנק המרכזי ביוון ובנקים יווניים), וכ- 19 אחוזים לנושים פרטיים באמצעות איגרות חוב. 

 

נשיא היורוגרופ ושר האוצר של הולנד, ירון דיסלבלום, אישר אמש שיוון נכנסה לחדלות פירעון בבוקר. לדבריו, "חבילת החילוץ של יוון לא תוארך. קיבלתי מכתב מראש ממשלת יוון אלכסיס ציפרס, שבו דנו בשיחת שרי האוצר של גוש האירו.

 

המכתב הציג שתי בקשות; אחת היתה להאריך את תוכנית החילוץ הקיימת והשנייה היתה לחבילת חילוץ נוספת מקרן היציבות האירופית, ה-ESM. דנו בזה, אך נאלצנו לחזור למסקנות שלנו מיום שבת האחרון, שהארכת תוכנית החילוץ הקיימת היא לא אפשרית, גם מבחינה טכנית, בגלל שתם הזמן וגם מהסיבה שמבחינה פוליטית המצב לא השתנה.

 

בהכנת הידיעה השתתף שי סלינס, כלכליסט

 

 


פורסם לראשונה 01/07/2015 10:41

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תורים לבנקים הבוקר ביוון
צילום: רויטרס
מומלצים