שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, EPA

קולות הקרב: פנים מול פנים, בבית חאנון

שנה אחרי קרב הגבורה של הנח"ל בצוק איתן, שבו לחמאס הייתה עדיפות מספרית, נחשפות ב-ynet הקלטות הקשר: "היתקלות, חייב מסוק". הקשר פינה פצועים תחת אש ונהרג, הסמ"פ החליף את מפקדו שנפצע. צפו בשחזור הקרב

  

הם החלו את הקרב בחיסרון מספרי, איבדו שני לוחמים ורבים מהם נפצעו - אבל גדוד שחם של הנח"ל לא נכנע. שנה לאחר קרב הגבורה של לוחמי הנח"ל בבית חאנון, התכנסו מפקדי הכוח לשמוע לראשונה את הקלטת קולות הקרב בקשר. ynet חושף לראשונה בסרטון מיוחד את אותן הקלטות, כחלק משחזור הקרב, אחד הקשים ביותר במהלך צוק איתן.

 

שנה למלחמה, כתבות נוספות ב-ynet

בגן, בקניון, מול עזה: שנה למלחמה, אז והיום

החברות השכולות: "לא מבינים את האבל שלנו"  

בזמן הירי: האו"ם אימץ את הדו"ח נגד ישראל

2,500 תביעות עדיין פתוחות

 

כוח חי"ר של 16 לוחמים, הכולל שני כלבנים מיחידת עוקץ וחוליית הנדסה (יהל"ם), נכנס בשעות הלילה של 25 ביולי אשתקד לבית חאנון שבצפון רצועת עזה. הכוח מגדוד שחם, בפיקודו של רב סרן גלעד פסטרנק, התכונן להתקפה בשטח בנוי, מבלי לדעת כי מולו נערך כוח חמאס הגדול ממנו בהרבה. טיל נ"ט הפתיע את חיילי צה"ל. לוחם יהל"ם סמ"ר גל בסון נהרג במקום ולצדו פצועים רבים. "אירוע של היתקלות, אירוע רב-נפגעים", שומעים בקשר. "מחלצים את הפצועים אחורה עם טנקים. חייב מסוק". בעקבות הקרבות בצוק איתן קיבלו לוחמי גדוד שחם חמישה צל"שים, בהם צל"ש גדודי.

 

"ההתקפה של חמאס מתחילה עם טיל נ"ט. אני עף עם כל הכוח, קם ומתחתיי רואה הרבה פצועים", משחזר רס"ן פסטרנק, שנה אחרי המלחמה. "חיילים צועקים, אבל אני מבין שהם לא יכולים לקום. מתחיל ירי, וזורקים עלינו רימונים". אז, מספר הקצין, מתחילה לחימה פנים מול פנים, מול כוח שמגביר את האש במטרה לחטוף חיילים.

המ"פ פסטרנק, המג"ד אסמן והסמ"פ הרטמן (צילום: ירון שרון) (צילום: ירון שרון)
המ"פ פסטרנק, המג"ד אסמן והסמ"פ הרטמן(צילום: ירון שרון)

כוחות הנח"ל בבית חאנון, בשנה שעברה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
כוחות הנח"ל בבית חאנון, בשנה שעברה(צילום: דובר צה"ל)

סגנו של פסטרנק, הסמ"פ סגן יניב הרטמן, שומע את הפיצוץ העז וממהר לחבור לכוח המותקף, ביחד עם סמ"ר אבי גרינצויג, הקשר שלו. גרינצויג מפנה פצוע מתוך התופת, בזמן שאש המחבלים לא מפסיקה. הוא ממהר לחזור לאזור הסכנה כדי לפנות פצוע נוסף - ונהרג. המג"ד שרון אסמן מספר על גבורתו של הקשר: "אבי במעשיו הפגין את ערך הרעות במקום הנעלה ביותר. לפנות את הפצוע הראשון - אולי זה אינסטינקט. בשביל לפנות את הפצוע השני צריך אומץ לב רציני. הוא לא חשב על עצמו, ולצערנו שילם בחייו". 

 

הקרב נמשך, ופסטרנק מספר: "אני נפצע, קורס על הרצפה ומספיק להגיד להרטמן שיתפוס פיקוד". הרטמן לא חושב פעמיים, ומתחיל לפקד על הלחימה. בינתיים אסמן המג"ד, שממוקם במרחק של כ-400 מטר מזירת האירוע, שומע את קולות הנפץ - אך כיוון שהקשר נהרג לא מצליח ליצור קשר. הוא מחליט להתקדם עם כוח החפ"ק המצומצם ויוצא להתקפה ביחד עם הפלוגה המסייעת.

סמ"ר אבי גרינצויג. קיבל צל"ש אחרי מותו ()
סמ"ר אבי גרינצויג. קיבל צל"ש אחרי מותו

סמ"ר גל בסון. נהרג מפגיעת טיל הנ"ט ()
סמ"ר גל בסון. נהרג מפגיעת טיל הנ"ט

"אני אומר להרטמן - תפוס את כל הפצועים ודלגו לאחור, ותארגן את כל הפלוגה מחדש ללחימה", משחזר מג"ד שחם. לדבריו, 15 אנשי חמאס נהרגו בקרב. על חלקם בקרב שאותו כינו הלוחמים "17 דקות בבית חאנון" קיבלו צל"ש סמ"ר אבי גרינצויג ז"ל וסגן הרטמן. "הם היו בעדיפות בהתחלה. אבל הבאנו בשורה התחתונה לכך שהם הפסידו ואנחנו ניצחנו", מסכם המג"ד אסמן את קרב הגבורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
"17 דקות בבית חאנון". אילוסטרציה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים