שתף קטע נבחר

צרות ברשתות: תנובה ושטראוס עצרו סחורה לעדן טבע מרקט; סניפי קוסט ייסגרו

אסם, נטו וכן ספקי פירות, ירקות ועופות אורגניים, הפסיקו לספק סחורה לעדן טבע מרקט השייכת למגה. עקב כך, מגה מתכננת לבקש מביהמ"ש לאפשר לה לשלם לספקים במזומן. רשת נוספת בצרות: היום החליט ביהמ"ש להיענות לדרישת המשביר ולמנות מפרקים לקוסט 365 עקב חדלון פירעון וחשש להברחת נכסים. עקב כך ייסגרו סניפי קוסט בעפולה וכפ"ס

רשתות מזון בהתמוטטות: שני סניפי קוסט הנותרים, בכפ"ס ועפולה ייסגרו לאלתר, כך החליטה היום (א') השופטת עירית וינברג-נוטוביץ' בבית-המשפט המחוזי מרכז בלוד. גם מצבה של עדן טבע מרקט בכי רע: היום כמה מהספקים הגדולים הפסיקו לספק סחורה לרשת.

 

 

>>> רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

בין היתר: תנובה, שטראוס, נטו ואסם הפסיקו לספק סחורה לעדן טבע מרקט. הצרכנים עדיין לא רואים מחסור על גבי המדפים, משום שבסניפים ישנה סחורה של שטראוס ותנובה שהגיעה בסופ"ש. יחד עם זאת - הצרכנים אכן חשים במחסור בפירות ובירקות אורגניים וכן בעופות אורגניים. במקביל, תת הסניפים של עדן טבע מרקט בסניפי מגה ייסגרו ראשונים, כך הודיעו לעובדים.

 

הספקים יחדשו אספקה רק אם ישלמו להם במזומן

כדי להציל את הרשת, מסתמן שמגה תבקש מבית-המשפט שעדן טבע מרקט תצורף לאסיפות הנושים של מגה. המטרה היא לשלם לספקים במזומן, כדי שיחדשו את אספקת הסחורה.

 

בית-המשפט אישר בשבוע שעבר למגה לשלם לספקים במזומן במשך כשבועיים, עד שהחברה תגיע להסדרים עם הספקים, הבנקים והמשכירים, לגבי החובות שלה כלפיהם.

 

מגה, ששקועה בחובות בהיקף של 1.3 מיליארד שקל, מחזיקה ב-51% מעדן טבע מרקט. עדן טבע מרקט חייבת למגה 101 מיליון שקל ומגה ערבה לחובותיה של עדן טבע מרקט בהיקף של עשרות מיליוני שקלים לבנקים ולחברות האשראי. השותף של מגה ברשת הינו גיא פרוביזור, שהיה המנכ"ל של הרשת ועמו היא נמצאת בסכסוך. פרוביזור הודח מתפקידו לאחרונה כיוון שסירב למכור את אחזקותיו למגה או לקנות ממגה את חלקה.

 

קוסט: רשת שעוברת מיד ליד

לעומת מגה שהינה רשת השיווק השנייה בגודלה בשוק, קוסט זו רשת מזון קטנה מאוד בת שני סניפים בלבד. שני סניפיה ייסגרו לאלתר, כך הוחלט היום, בעקבות בקשה לפירוק החברה שהגישה המשביר אחזקות לפירוק חברת קוסט 365.

 

לרשת היו 2 סניפים נוספים: סניף בפ"ת שנסגר וסניף בכרמיאל שנמכר לרמי לוי. הרשת קמה בתחילה כקוסט 365, במטרה לשרת את לקוחות המועדון של המשביר. אחרי שכשלה, נמכרה לאיש העסקים יאיר פיליפ, שהפך אותה לרשת זולה במיוחד ושינה את שמה ל"קוסט". כעת נראה לכאורה, שפעילות החברה הועברה לחברת סופר מודיעין.

 

אחרי שהמשביר 365 מכרה את אחזקותיה ברשת המזון, היא הגישה בקשה לפירוק קוסט 365, בטענה כי החברה לא משלמת את החוב שלה למשביר ולנושים נוספים (לחובותיהם המשביר ערבה) וכי הסכם המכר הופר.

 

בא כוח המשביר טען בדיון בבית-המשפט שהחברה שהיא חדלת פירעון, שמחזיקה חובות שאינם משולמים וכי שהיא מבריחה את נכסיה לחברת סופר מודיעין. נטען כי קוסט 365 העבירה את כל פעילותה לחברה זו.

  (צילום: ערן יופי כהן) (צילום: ערן יופי כהן)
(צילום: ערן יופי כהן)

  

השופטת: החברה חדלת פירעון. חשד להברחת נכסים

השופטת וינברג-נוטוביץ' הסכימה עם טענות המשביר ומינתה לקוסט 365 מפרקים זמניים: עו"ד יניב אינסל ועו"ד שאול ברגרזון, שיפקידו התחייבות עצמית בגובה 10,000 שקל. שני הסניפים של הרשת (אמורים היו להיפתח 18) ייסגרו עד לתפיסתם על-ידי המפרקים.

 

השופטת כתבה כי: "..נראה כי לא יכולה להיות מחלוקת שהחברה הגיעה לסוף דרכה וכי היא חדלת פירעון. הדבר עולה מהבקשה עצמה על נספחיה, והן ממספר הנושים הרב שהתייצב לדיון היום המייצגים נשייה של מיליוני שקלים (בין היתר: נטו, מעדני יחיעם ורויאל קלין מ.ק). במאמר מוסגר יצויין כי.. לבקשה מצורפות תביעות משפטיות רבות שהוגשו כנגד החברה בחודשים האחרונים בסכומים של למעלה ממאות אלפי שקלים.

 

"יוסף כי הוצגה בפניי התראה לפי הגשת בקשת פירוק שנשלחה לחברה ב-8 ביוני על ידי נושה שהחברה חייבת לו למעלה מ-9.7 מיליון שקל, מתוכם 2.7 מיליון שקל שהגיע מועד פירעונם ובגינם ניתנו שיקים של חברה שחוללו. התראה זו לא נענתה על ידי החברה למרות שהוצג אישור מסירה.

 

"כמו כן הוצגו בפניי במהלך הדיון שני הסכמים, הנחזים להיות הסכמים להעברת כל פעילות החברה לחברה אחרת, זאת כשבבקשה נטען כי נודע למבקשת שהחברה מודיעה לספקיה השונים כי פעילותה ונכסיה ובמיוחד סניפיה הפעילים בעפולה ובכפר סבא על ציודם והמלאי שבהם הועברו לחברה בשם סופר מודיעין בע"מ, מבלי שתמורה כלשהי הועברה לחברה. הסכמים אלה שהוצגו מאששים את החשד, לכאורה, שמדובר בהברחת נכסים וזאת מבלי שהוצגה כל ראיה הסותרת זאת. עוד התברר בדיון, כי הוטלו עיקולים על חשבונותיה של החברה ושיקים רבים שניתנו על ידה חוללו.

 

"כל אלה מצביעים על חדלות הפירעון של החברה, כאשר לחדלות פירעון זו מצטרף חשש ממשי להברחת נכסים כי יש צורך במתן צו פירוק זמני ומינוי מפרק זמני לחברה".

 

בא כוחה של קוסט 365 בדיון טען כי: "החברה עומדת בהתחייבויותיה. החובות שביהמ"ש מדבר עליהם אל חובות של המשביר, שהיא חבה בהם. המשביר הציגה בהסכם המכר מצגי שווא כוזבים באשר להתחייבויות שלה והיא כעת מנסה, באיזה שהיא דרך, להעלים מהציבור... את החובות האלה, שלא שייכים לנו...החובות הם בערבות המשביר..".

 

העובדים שלא קיבלו משכורות מתקשים לחגוג את הרמאדן

החברה העסיקה עד לאחרונה כ-150 עובדים. ביוני פיטרה את כל העובדים בסניף שנסגר בפ"ת. בדיון נטען כי כ-30 עובדים לא קיבלו פיצויי פיטורין עד כה. העובדים מצויים במצב קשה, כך טען בא כוחם. חלקם "חוגגים את הרמאדן והם ביקשו שאני אגיד שהנושא של החג מאוד חשוב, הם מוציאים הוצאות גדולות יותר וחשוב שהמשכורות יהיו באופן מיידי", מסר.

 

"למיטב ידיעת העובדים יש בקופת החברה 800 אלף שקל המיועדים למשכורות העובדים, והכספים עוקלו אנו לא יודעים על ידי מי. העובדים היום חוששים בצורה ממשית שהם לא יוכלו לקבל את המשכורות אם העיקולים לא יוסרו. אני מזכיר לכולם כי במשכורות האלה הם קונים מוצרי מזון, משלמים משכנתאות שלהם וחשבון הבנק שלהם לא מחכה יותר מידי, מנהל הסניף צריך לראות שיש להם כסף בבנק.

 

"בנוסף, החתימו את כל העובדים באמצע יוני על מסמך שלפי המסמך הזה נחתם הסכם מכירה בין קוסט 365 לחברת סופר מודיעין.. לפי המסמך קוסט מעדכנת שסופר מודיעין תהפוך למעסיקה של אותם עובדים, באופן שהעסקה של העובדים תימשך ברצף ובאותם זכויות. סופר מודיעין אמורה לקבל על עצמה חובות וזכויות שהיו לקוסט כלפי העובדים. הבעיה שאין לנו התחייבות מסופר מודיעין שהם באמת עומדים מאחורי המסמך הזה..."

 

השופטת קבעה כי המפרקים הזמניים ידאגו בראש ובראשונה למצוא דרך לשלם לעובדים משכורות ויגישו דו"ח לביהמ"ש תוך 48 שעות מהיום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים